Epidemie

24. 9. 2020 – 31. 1. 2021

Otevřeni jsme všemu,
v tuto dobu i vám

pondělí:
Zavřeno
úterý:
11.00 – 19.00
středa:
11.00 – 19.00
čtvrtek:
11.00 – 19.00
pátek:
11.00 – 19.00
sobota:
11.00 – 19.00
neděle:
11.00 – 19.00

Výstavu organizuje DOX by Qubus.

Centrum současného umění  DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Widget CTA

Pavel Opočenský se ve své nejnovější sérii šperků s názvem Epidemie vrací k tématu recyklace nalezených a dosloužilých předmětů – starých lyží, bakelitových krytů zásuvek a podobných užitých objeků, snowboardů, kytar a v posledních měsících částí motorů aut –, které inspirují autora k znovuoživení krásy materiálů původně designovaných ke specifickým účelům.

„Pozůstatek formy původního účelu předmětů je bonus vedoucí k mému způsobu využití a následování forem detailů k finálnímu tvaru šperků. Přes dvacet let se k tomuto konceptu periodicky vracím a vždy je to vyprovokováno nálezy u různých městských popelnic a odpadu opraven. Série Epidemie vznikla v době ‚nouzového‘ stavu mezi 13. březnem a 2. červnem 2020 díky času, který nedobrovolně poskytla,“ dodává autor.

Epidemie je kolekce broží, prstenů a náramků, v níž autor využívá původní strukturu vyřazených částí duralových motorů, která zároveň funguje jako unikátní dekor. Každý šperk je ručně vyrobeným, neopakovatelným originálem a jednotlivé kusy vytvářejí krajinu rozličných ornamentů a vzorů připomínající strukturu viru.

Pavel Opočenský (* 1954) je český sochař a šperkař, jehož práce se již po několik desetiletí řadí ke špičkám autorského šperku v Česku i zahraničí. Proslavil se zejména díky svým monumentálním kamenným objektům a sochám, druhou oblastí Opočenského umělecké tvorby je však právě šperk. „Šperk není nic jiného než miniatura s rituálními odkazem a symbolikou, kterou hledám ve svých velkých objektech. Při menší velikosti mám větší svobodu ve volbě materiálu a technice zpracování,“ říká o své tvorbě sám umělec.