Fresh Memories: The Look

22. 3. – 4. 6. 2023

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Jak to funguje? VR instalace je součástí našeho výstavního prostoru, navštívit ji můžete kdykoliv během otvírací doby galerie. 

Jak dlouho trvá? 10 minut

Jak je to se vstupným? Projekci je možné navštívit s platnou vstupenkou do galerie. 

Centrum současného umění  DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Widget CTA

Dokážete pohlédnout do očí těm, kterým válka zničila domovy a vyhnala je z nich? Krátký, česko-ukrajinský snímek Fresh Memories: The Look přenáší diváky skrze virtuální realitu do rozbombardovaného Charkova. Zde se tváří v tvář setkávají s místními obyvateli zasaženými válkou.

Centrem zájmu Fresh Memories: The Look jsou příběhy obyčejných lidí postižených ruskou invazí na Ukrajinu. Charkov je jedním z válkou nejvíce postižených měst v rámci celé Ukrajiny. Diváka film přenáší právě do jeho ruin, na hřiště, do nemocnice, zničeného bytu, kde mu do očí dlouze hledí místní obyvatelé. Podobnost s performancí The Artist Is Present světoznámé konceptuální umělkyně Mariny Abramovič přitom není náhodná. Pohledem z očí do očí divákovi předávají aktéři silné emoce. Zážitek navíc umocňuje to, že vše se odehrává beze slov, pouze za autentických zvuků nemocničních přístrojů nebo dětí hrajících si na hřišti, přestože všude okolo jsou pouze ruiny.

Co v nás může probudit jednoduchý pohled? Zoufalství, smutek nebo naději?

Film natočili režiséři Ondřej Moravec a Volodymyr Kolbasa v produkci kreativního studia Brainz Immersive.

Producent

Partneři