It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One

26. 10. 2023 – 3. 3. 2024

Otevřeni jsme všemu,
v tuto dobu i vám

pondělí:
Zavřeno
úterý:
Zavřeno
středa:
12.00 – 18.00
čtvrtek:
12.00 – 18.00
pátek:
12.00 – 18.00
sobota:
12.00 – 18.00
neděle:
12.00 – 18.00


Centrum současného umění  DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Widget CTA

Vernisáž výstavy proběhne 25. 10. 2023 od 19 hodin za přítomnosti kurátorů výstavy Otto M. Urbana (DOX), Benjamina Tischera z newyorské galerie New Discretions a dále Genesse P-Orridge (dcera Genesise Breyera P-Orridge). Vystoupí S&M Project & Maldorör Disco.

Výstavní projekt It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One představí výtvarnou tvorbu výrazné britské osobnosti, která změnila identitu a osvobodila se z genderových škatulek. Genesis Breyer P-Orridge (1950–2020) – hudebník*ice, výtvarník*ice, okultista*ka a zvukový/á kouzelník*ice. Spolu se svou manželkou Lady Jaye Breyer (1967–2007) se rozhodli změnit koncept vlastní identity, genderu a fyzického těla. Skrze chirurgické a estetické úpravy spojili své tělesné rysy a vytvořili tak novou entitu Breyer P-Orridge známou pod uměleckým označením Projekt Pandrogyne.

Výstava navazuje na projekt Breyer P-Orridge: We Are But One, který připravil Pioneer Works v Red Hook Labs v Brooklynu v roce 2022. Tehdy představená díla budou nyní tvořit jádro nového projektu a nabídnou intimní pohled na Pandrogyne Project (Genesis Breyer P-Orridge s Lady Jaye Breyer P-Orridge), tedy téměř dvě desetiletí trvající snahu o osvobození lásky a čistého vědomí z hranic genderově konformního těla. 

Novou výstavu doplní také historické materiály, letáky, obaly alb a fotografie z předchozích spoluprací Genesise, včetně COUM Transmissions, Throbbing Gristle a Psychic TV. Další materiály zahrnují kontextuální díla Daniela Albriga, Hanse Bellmera, Williama S. Burroughse, Cerith Wyn Evanse, Valy Denham, Scotta Ewalta, H. R. Gigera, Briona Gysina, Michelle Handelman, Erica Heista, Lucie Hoškové, Petera Christophersona, Dereka Jarmana, Nicolase Jenkinse, Marie Losier & Bernarda Yenelouise, Pierra Moliniera, Fakira Musafara, Hermanna Nitsche, Genesse P-Orridge, Sandie Shaw, Vladimíra Skrepla, Scotta Treleavena, Pauline Smith, Annie Sprinkle, Carla van Vechtena a Sama Zimmermana.

Součástí výstavy je také sochařská instalace připomínající svatyni, kterou vytvořila Genesisova dcera Genesse P-Orridge. „Mým záměrem v této svatyni bylo vytvořit prostor určený k úctě a rozjímání okolo inspirativního života, který můj otec vedl,“ říká Genesse. „Svatyně bude zahrnovat relikvie i posvátné předměty z osobního oltáře mého otce, které nashromáždili na svých cestách po duchovních oblastech, jako je Benin a Nepál. Chybět nebudou ani kusy materiálů z jejich vlastních sochařských děl a plátkové zlato – oblíbený materiál v jejich praxi, které jsme spolu, když jsem vyrůstala, často používali při práci na uměleckých dílech.“

Výstavu Genesise Breyera P-Orridge, první tohoto typu v Evropě, pořádá DOX ve spolupráci s New Discretions (New York).

Kurátoři: Benjamin Tischer (New Discretions) a Otto M. Urban (DOX) s Genesse P- Orridge (GBPO Estate).

Úvodní fotografie: Genesis Breyer P-Orridge (Thee Majesty). Foto Marie Losier & Bernard Yenelouis, 2008.
 

Hlavní partneři výstavy

& The Estate of Genesis P-Orridge

Partneři výstavy