Jan Faix / Solmizační studie a etudy

3. 10. – 7. 11. 2016

Výstava představující osobní památníčky probíhá v prostoru Archivu výtvarného umění v rámci projektu Polička/Shelf.
Autorská kniha experimentujícího hudebníka a básníka Jana Faixe Solmizační studie a etudy byla předlohou pro autorovu experimentálně poetickou prvotinu Solmizační variace, která vyšla v nakladatelství Polí5 v roce 2015. 

Sešit vystavený v říjnové Poličce koupil ještě prázdný na bleších trzích v Kolbenově ulici. Takový ručně vázaný zápisník ale není sešitem ze supermarketu. Po pár letech jej použil pro neobvyklý experiment na pomezí hudby a poezie. Je to experiment se solmizačními slabikami, který vznikal v průběhu celého léta minulého roku. 

Faixova kniha začíná desítkami stran s nekonečnými sloupci solmizačních slabik. Zvolené množiny kombinací se postupně vyčerpávají - a s každou další se struktura jednotlivých básní a grafických partitur pozvolna uvolňuje. Postupně autor variace a kombinace zjednodušuje a dále s nimi pracuje jako s celky, například je zrcadlí.

Knihu Jana Faixe Solmizační studie a etudy lze nepochybně číst mnoha způsoby. I k tomu dává autor prostor. Osobně se však bavím především nečekanou a paradoxní kombinací punku, minimalismu a dadaismu tak, jak se objevuje v rukopisu. Šíře, v jaké Jan Faix umění uchopuje, možná přesahuje horizont mnohých z nás. Možná že občas přesahuje i jeho vlastní. Je to však hra vědomá - zajímavá - a dadaisticky vtipná.

Anna Pleštilová