Klangforum Wien I.

27. 5. 2022, 20:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Kolik stojí vstupenka? jednotné vstupné 500 Kč

Držitele vstupenek na koncert zveme na setkání se skladatelkou Olgou Neuwirth a skladatelem Martinem Smolkou od 18.30 do 19.00 hodin ve Vzducholodi Gulliver.

Koncert se koná v rámci festivalu Pražské jaro.

Multifunkční sál DOX+
Poupětova 3, Praha 7
Ukázat na mapě

Widget CTA

První večer nového formátu Prague Offspring zahájí hudba rezidenční skladatelky Olgy Neuwirth. „Klangforum Wien uvede dvě její skladby,“ říká dramaturg Josef Třeštík. „Kromě kompozice pro klavír a CD incidendo/fluido zazní její mistrovské dílo pro trubku a ansámbl …miramondo multiplo…“ Neuwirth skladbu napsala pro švédského trumpetistu Håkana Hardenbergera, Vídeňské filharmoniky a Pierra Bouleze, kteří ji v původní orchestrální verzi v roce 2006 poprvé uvedli na Salcburském festivalu. Dramaturgie festivalovému publiku dále zprostředkuje hudbu italské autorky Clary Iannotty, jejíž skladba a stir among the stars, a making way je novým přírůstkem v repertoáru rakouského souboru. „Jedním z vrcholů večera bude nepochybně světová premiéra skladby Andělské schody, kterou na objednávku Pražského jara napsal Martin Smolka,“ uvádí Třeštík. „Ten název má více poloh, více evokativních směrovek,“ říká k premiéře sám Smolka. „Za Mníškem je Malá Svatá Hora a z ní k Voznici dříve dělala silnice takové terénní schody – padesát metrů po rovině, padesát metrů z kopce, to asi pětkrát za sebou. A tomu se říkalo Andělské schody. Název má i takovouto hmatatelnou rovinu, i ten svist a kvil naloženého embéčka. Dětství, rodiče, 60. a 70. léta a jejich bizarnosti a uprostřed té ateistické bídy Andělské schody z Malé Svaté Hory.

Program

Olga Neuwirth: incidendo/fluido
Martin Smolka: Andělské schody (světová premiéra skladby na objednávku Pražského jara)
Clara Iannotta: a stir among the stars, a making way
Olga Neuwirth: ...miramondo multiplo...

Interpreti

Klangforum Wien
Bas Wiegers - dirigent
Florian Müller - klavír
Anders Nyqvist - trubka

Klangforum Wien založil skladatel a dirigent Beat Furrer v roce 1985. Soubor od té doby zásadním způsobem ovlivňuje podobu současné hudby. Úzce spolupracuje se těmi nejlepšími skladateli z celého světa a formou objednávek podporuje vznik nových děl. Klangforum Wien během své více než pětatřicetileté existence získalo pozici jednoho z nejrespektovanějších světových ansámblů specializovaných na soudobou hudbu a rozrostlo se ve významnou instituci s celou řadou aktivit od vlastních velkorysých projektů, přes spolupráce na často celovečerních multimediálních dílech až po různé edukativní projekty. Diskografie souboru zahrnuje více než sedmdesát CD, ansámbl premiéroval přes pět stovek nových skladeb včetně řady dnes již ikonických děl, jako je in vain Georga Friedricha Haase nebo opery Lost Highway Olgy Neuwirth. Klangforum Wien je pravidelně zváno nejvýznamnějšími světovými festivaly a koncertními domy v Evropě, Spojených státech a Japonsku, získalo četná ocenění, pracuje s vynikajícími dirigenty. Dnes Klangforum Wien tvoří 24 hudebníků z deseti různých zemí. Mezi nejvýznamnější projekty současné sezóny patří vystoupení na festivalech Wiener Festwochen, Acht Brücken a ManiFeste v Paříži. Na Pražském jaru soubor vystoupil v roce 2018, kdy provedl díla Enna Poppeho, Bernharda Langa a ve světové premiéře novou skladbu Luboše Mrkvičky na objednávku festivalu.