Krajina, umění a fotografie

31. 10. 2016 – 5. 1. 2017

Výstava se koná v Archivu výtvarného umění, Malá věž. Vernisáž se uskuteční v pondělí 31. 10. od 17 hodin.
Výstava představuje fotografie uměleckých děl vycházejících z hnutí land artu či umění pro veřejný prostor a ekologie, proto je nenajdeme v galeriích, ale musíme se za nimi vydat do krajiny. Jejich autoři vymezili čas jejich fyzické existence tím, že je spojili s konkrétním místem ve volné přírodě či venkovské krajině. Jsou volně přístupná a vystavena povětrnostním vlivům.
Ve většině případů jde o uměleckou tvorbu, která usiluje o nějaký druh rozhovoru s místem, jeho historií či s přírodními kvalitami. Nejde jen o geologický typ krajiny, jenž určuje, co v ní roste a žije, ale někdy i o méně zjevné kvality duchovní. Fotografie představují některé dlouhodobé realizace, pozornost je věnována i těm, jež mají ambice působit jako krajinotvorné prvky v delší časové perspektivě, jiná díla existují už jenom ve fotografické dokumentaci. Výběr snímků vychází z knihy autorů Radoslavy Schmelzové, Dagmar Šubrtové a Radka Mikuláše SOUČASNÁ UMĚLECKÁ DÍLA V KRAJINĚ, kterou vydalo nakladatelství Academia v roce 2014, a je doplněn o nové realizace
 
Vystavující umělci: ARCHWERK (Martin Kloda, Hana Procházková), Jan Ambrůz, Veronika Bromová, Lukáš Gavlovský, Kurt Gebauer, EPOS 257, Tomáš Hlavenka, Monika Immrová, Pavla Kačírková, Ivan Kafka, Lenka Klodová, Zorka Krejčí, Jan Krtička, Kristýna Kužvartová, Ladislav Moučka, Bohumír Nowak, Ester a Tomáš Polcarovi, Zdeněk Ruffer, Tomáš Ruller, Sedlák Michal, Josefína Nesvadbová, Petr Stibral, Jan Šépka/Šépka architekti, Miloš Šejn, Dagmar Šubrtová, Jakub Tejkl, Jan Zdvořák, Jindřich Zeithamml, Martin Zet.
Kurátoři: Dagmar Šubrtová a Radoslava Schmelzová