Literární inspirace Radky Bodzewicz

17. 9. 2023, 13:30

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Vstupné: základní 200 Kč | snížené 130 Kč | zdarma pro členy DOX Klubu (nutná předchozí rezervace přes formulář)

Jazyk: čeština

Akce se koná v rámci festivalu FALL.

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Vydejte se Za slovy s umělkyní Radkou Bodzewicz a kurátorkou Michaelou Šilpochovou. Na komentované prohlídce výstavy se mimo jiné dozvíte, proč a jak se tato mladá umělkyně inspiruje klasickými díly evropské literatury i jak pracuje s rozšířenou realitou. 

Výstava Za slovy představuje díla dvanácti předních současných českých a zahraničních umělců, v jejichž dílech se různými způsoby odráží literární kultura. Díla můžou vést k zamyšlení nad způsobem, jakým čteme a chápeme svět, nad důležitostí příběhů v našich životech, nad vztahem mezi autorem a čtenářem nebo nad možnostmi a limity nových technologií či budoucností knihy v našem digitálním věku.

Vystavující umělci: Brian Dettmer, Georgia Russell, Ivan Pinkava, William Kentridge, Douglas Coupland, Radka Bodzewicz, Matej Krén, Vladimír Doležal, Millicent Young, Krištof Kintera, Anna Beata Háblová, Volker März

Radka Bodzewicz (1991) je intermediální umělkyně. Pracuje s klasickou malbou a novými médii. Patří k nejmladší generaci umělců, která nejvíc proměňuje podobu tradičních výtvarných disciplín.  Radka propojuje klasickou malbu pomocí mobilní aplikace s malbou ve virtuální realitě a vytváří tak rozpohybovanou malbu tzv. rozšířenou realitu/augmented reality. Virtuální realitu prezentuje s klasickým obrazem formou videoartu, holografického obrazu a 3D tisku. Je absolventkou pražské Akademie výtvarných umění (Ateliér Grafiky II/škola Vladimíra Kokolii a Socha II/škola Jindřicha Zeithammla, 2017). Během studia se zúčastnila stáže na Robert Gordon University – Gray´s School of Art, Aberdeen (2016), v roce 2018 byla finalistkou Leinemann-Stiftung fur Bildung und Kunst Award. Žije a pracuje v Praze.