Na útěku před světem: Auður Ava Ólafsdóttir a Andrea Hejlskov

31. 10. 2019, 19:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Islandsky a dánsky, tlumočeno do češtiny.

Vstupné: základní 60 Kč | 40 Kč studenti, senioři | zdarma pro členy Klubu přátel DOX

Program je součástí festivalu Dny Severu 2019 na téma cesta.
 

Vzducholoď Gulliver
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Proč utíkáme pryč z každodenního života? Proč prcháme z civilizace? Nejsou snad Seveřané  nejšťastnějšími lidmi světa? A jak do toho všeho zapadají módní lifestylové koncepty hygge, lagom či sisu, které se na nás ze Skandinávie valí?

O těchto tématech budou ve Vzducholodi Gulliver diskutovat islandská spisovatelka Auður Ava Ólafsdóttir, držitelka prestižní Ceny Severské rady za literaturu a autorka románů Výhonek osmilisté růže, Listopadoví motýli a Nad propastí byla tma, a dánská spisovatelka a psycholožka Andrea Hejlskov, autorka knihy Náš velký útěk, knižně vydaných zápisků z jejího blogu o životě ve švédské divočině.
 

Auður Ava Ólafsdóttir (*1958) se narodila v Reykjavíku, vystudovala dějiny umění v Paříži a vyučuje na Islandské univerzitě. Její román Listopadoví motýli (česky 2017, přel. Martina Kašparová) získal cenu Tómase Gudmundssona a byl nominován na Kulturní cenu DV. Tou byl posléze oceněn román Výhonek osmilisté růže (česky 2012, přel. Helena Kadečková), který se setkal s vřelou čtenářskou a kritickou odezvou na Islandu i v zahraničí a dočkal se překladu do řady jazyků. Za román Nad propastí byla tma (česky 2018, přel. Martin Kašparová) získala autorka nejprestižnější severské literární ocenění – Cenu Severské rady za literaturu.

Andrea Hejlskov (*1975) je dánská spisovatelka a psycholožka, vyučovala psychologii na univerzitě, pracovala jako dětská psycholožka. S manželem se rozhodli k radikálnímu kroku „odejít z civilizace“, který vylíčila v blogu, který později vyšel knižně pod názvem Náš velký útěk (č. 2018, přel. Markéta Kliková). V současné době přednáší autorka o životě v divočině a o výzvách, které takovýto život přináší. Angažuje se také jako ekologická aktivistka.

Pořádá

Akci pořádají Skandinávský dům a Centrum současného umění DOX ve spolupráci s nakladatelstvími Kniha Zlín a Portál za podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, nadace Danish Arts Foundation a Islandského literárního centra.