Není (tu) Mariusz Szczygieł?

14. 10. 2020, 19:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Diskuzi budeme streamovat živě ve středu 14. října od 19 hodin na Facebooku Centra DOX

Diskuze proběhne v češtině.

Widget CTA

Navzdory současné nepředvídatelné době jsme doufali, že se setkání ve Vzducholodi Gulliver s polským spisovatelem Mariuszem Szczygiełem uskuteční. Mariusz nakonec do Prahy nepřijede, ale naštěstí se můžeme sejít online – v živém streamu na našem Facebooku. O své knize reportáží s názvem Není si popovídá s Josefem Pazderkou.

O české autorce, která přestala psát básně. O albánském malíři, jehož obrazy neměly za komunismu ten správný druh optimismu. O polském sochaři-perfomerovi, jehož díla mizí z veřejného prostoru, protože provokují. O stárnoucím autorově otci, který přijíždí opakovaně do Prahy, aby ji naposledy viděl. O přibývání let a ubývání sil. O ztrátách i o tom, co po nich zbylo. O lásce.

Známý polský autor Mariusz Szczygieł představí ve Vzducholodi Gulliver svou zatím poslední knihu reportáží nazvanou Není, která loni vyšla česky v překladu Heleny Stachové. V Polsku čtenáři knihu označili jako nejlepší reportáže desetiletí a nejlepší publikaci roku 2018. Kniha byla oceněna nejvýznamnější polskou literární cenou Nike.

Moderuje Josef Pazderka.

Mariusz Szczygieł (* 1966) vystudoval žurnalistiku na Varšavské univerzitě. Byl dlouholetým reportérem listu Gazeta Wyborcza, kam píše dodnes. Je členem polského Institutu reportáže, který vydává dokumentární literaturu i českou beletrii. Je autorem reportážních a fejetonistických knih Gottland, Libůstka, Dámské příběhy, Udělej si ráj, Láska nebeská nebo Projekt: pravda, které vyšly také v češtině. Jeho nejznámější kniha reportáží Gottland, mapující posledních sto let české historie, se v Polsku a Česku během několika týdnů stala bestsellerem a získala titul Evropská kniha roku 2009.

Partneři akce

a Jaroslava Jiskrová – Máj