Není (tu) Mariusz Szczygieł?

14. 10. 2020, 19:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Vstupné:  90 Kč základní vstupné | 60 Kč studenti, senioři, ZTP 

Pro členy Klubu přátel DOX zdarma

Diskuze se uskuteční ve Vzducholodi Gulliver a proběhne v češtině.

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

O české autorce, která přestala psát básně. O albánském malíři, jehož obrazy neměly za komunismu ten správný druh optimismu. O polském sochaři-perfomerovi, jehož díla mizí z veřejného prostoru, protože provokují. O stárnoucím autorově otci, který přijíždí opakovaně do Prahy, aby ji naposledy viděl. O přibývání let a ubývání sil. O ztrátách i o tom, co po nich zbylo. O lásce.

Známý polský autor Mariusz Szczygieł představí ve Vzducholodi Gulliver svou zatím poslední knihu reportáží nazvanou Není, která loni vyšla česky v překladu Heleny Stachové. V Polsku čtenáři knihu označili jako nejlepší reportáže desetiletí a nejlepší publikaci roku 2018. Kniha byla oceněna nejvýznamnější polskou literární cenou Nike.

Moderuje Josef Pazderka.

Mariusz Szczygieł (* 1966) vystudoval žurnalistiku na Varšavské univerzitě. Byl dlouholetým reportérem listu Gazeta Wyborcza, kam píše dodnes. Je členem polského Institutu reportáže, který vydává dokumentární literaturu i českou beletrii. Je autorem reportážních a fejetonistických knih Gottland, Libůstka, Dámské příběhy, Udělej si ráj, Láska nebeská nebo Projekt: pravda, které vyšly také v češtině. Jeho nejznámější kniha reportáží Gottland, mapující posledních sto let české historie, se v Polsku a Česku během několika týdnů stala bestsellerem a získala titul Evropská kniha roku 2009.

Partneři akce

a Jaroslava Jiskrová – Máj