Noc ve městě

14. 6. 2019, 17:00
16. 6. 2019, 17:00

Praktické informace

Noc ve městě bude představena ve dnech: 

14. června, 17:00 - 00:00 

16. června, 17:00 - 00:00 

Vstupenky: 990 Kč

Centrum současného umění DOX
Poupětova 793/1, Praha 7

Ukázat na mapě

Widget CTA

Noc příběhů, objevování, znejistění běžných způsobů vnímání. Noc, kdy čas  plyne jinak. Vypnout telefon, zapomenout na to, co si myslíme, že víme.  Splynout s Nocí ve městě.

Vydejte se na cestu labyrintem industriální architektury Centra DOX, cestou prožijte výjimečná představení balancující na pomezí žánrů pohybového divadla, videa a dokumentu, poslechněte si živou hudbu a vychutnejte si piknik na střeše, večeři při svíčkách či noční posezení pod vzducholodí. Jedinečný sedmihodinový zážitek, který se nebude opakovat – to je Noc ve městě. 

Akce probíhá v rámci Pražského Quadriennale 2019. Multifunkční sál DOX + , ve  kterém se v rámci Noci ve městě odehraje část programu, byl mezinárodní porotou  v rámci PQ zařazen mezi čtyři vítězné projekty z celého světa.

Oceňovaný mezinárodní soubor Farma v jeskyni pod vedení režiséra Viliama Dočolomanského provede návštěvníky Noci ve městě labyrintem industriální architektury, netradičních zážitků a tří výjimečných představení – Informátoři, Navždy spolu! a Útočiště. 

„Při Noci ve městě ale nepůjde jen o divadlo. Návštěvníky čeká sedmihodinové vytržení z běžného stresu, z běžné reality, kdy budou mít čas vnímat čas jinak a nechat se unášet zážitky, které je budou překvapovat.“ – Viliam Dočolomanský

FARMA V JESKYNI

Tvorba souboru Farma v jeskyni překračuje hranice žánrů fyzického, tanečního nebo hudebního divadla. Představení vznikají na základě dlouhodobého výzkumu, který je zaměřený na přenos lidské zkušenosti mimo slovo a limity běžného porozumění.

Během své existence se soubor představil ve více než 60 městech na třech kontinentech a získal řadu prestižních mezinárodních ocenění, například: theEuropean Prize for New Theatrical Realities pro režiséra Viliama Dočolomanského, Total Theatre Award, The Grand Prix Golden Laurel Wreath Award, Fringe First Award, Hlavní cena Alfréda Radoka, Česká taneční platforma - nejlepší taneční  inscenace roku a další.

Soubor se etabloval jako „moderní laboratoř “, kde performeři nacházejí „azyl“ a příležitost kontinuálně pracovat na svém rozvoji. Objevují tak nejen nové způsoby práce s výrazem, na které není prostor při jednorázových projektech nebo v mainstreamových divadlech, ale zároveň mají možnost přehodnocovat svůj postoj k sobě i ostatním.

V posledních letech se tvorba Farmy v jeskyni zaměřila na zkoumání tzv. “nepohodlných témat” současnosti. Performeři realizovali výzkum v řadě metropolí – Bruselu, Tokiu, Praze a Londýně, kde se setkali a pracovali se specifickými skupinami a komunitami.

Na základě této přímé zkušenosti vytvořili emocionálně silná představení a zaměřili se i na šíření povědomí o zkoumaných tématech prostřednictvím dalších forem veřejných aktivit.

Tento specifický přístup k výzkumné práci je pro Farmu v jeskyni  nejen nástrojem dramaturgie, ale vznikají díky němu také nečekaná, vzájemně obohacující setkání mezi často velmi odlišnými skupinami a komunitami, které k sobě jen obtížně hledají cestu... 

Informátoři

Do skupiny aktivistů usilujících o odhalení skrytých kriminálních praktik velké nadnárodní korporace byl nasazen špión. Následovalo několik dosud nevyřešených vražd bouřících se členů odborů v zemích třetího světa. Kdo je kdo v této hře, která už dávno není hrou? Jak se zachovat v situaci, kdy každý špehuje každého a nikdo už nikomu nevěří?

Představení Informátoři je hypnotickou sondou do zákulisí korporátního světa. Vychází ze skutečných událostí, které v roce 2013 dospěly ke skandálnímu rozhodnutí švýcarských soudů. 

Navždy spolu! 

Fragmenty absurdního vztahu mezi matkou a dcerou se objevují v kaleidoskopu situací z jiných životů, žitých bez rozpoznání svého smyslu a směřování, mezi zábavou a bezmocí, narcismem a strachem ze smrti. Přítomnost střídá minulost, odmítání touha po blízkosti. Čas plyne, výtah jede nahoru a party musí někdy skončit. Zestárli jsme. Překvapuje nás to?

Inscenaci společně se seniory – neherci – vytvořily performerky Hana Varadzinová a Eliška Vavříková a samy v ní účinkují. Zapojení pražských seniorů bez jakékoli předchozí zkušenosti s profesionální tvorbou souboru fyzického divadla vedlo k vytvoření komunity, v níž  se vytratila mezigenerační propast ignorace a pohrdání, které staří lidé na sklonku svého života často pociťují. Alespoň v hranicích projektu se tak vytvořil model soužití bez diskriminace stáří, která je v dnešní společnosti až příliš běžná. 

Útočiště

Vydávají se na cestu. Ze strachu. Bez záruk. Cesty tří lidí se protnou na útěku. Poutáni k sobě navzájem překonávají území úzkosti, odvahy, selhávání a soucitu. Hledají útočiště ve světě, který o ně nestojí. Když není kam se vrátit, zbývá jen procitnout.

Představení Útočiště bylo inspirováno rozhovory s komunitou mladých lidí, žijících v Londýně, kteří na útěku prožili hraniční životní situace.Scénická kompozice balancuje na pomezí fyzického divadla a koncertu v podání sedmi výjimečných hudebních a tanečních performerů