Předchozí akce 

Krása nesmírná

Co považujeme za krásné? Je dobré se shodnout, nebo se může náš pohled lišit? A proč souvisí krása s uměním? Umělec Andres Serrano a jeho oblíbení autoři nám pomůžou s hledáním dalších otázek. Užijte si odpolední rodinné tvoření pro děti od 5 let.


Young Film Fest

Nadupaný den Young Film Festu plný filmů pro děti a mladé ve věku 3–11 let. Projekce, unikátní projekt Cinemini nebo Cena Young Film Festu. Vstupte do hry, ve které divák není jenom divákem.


Výstavou Infamous Beauty s kurátorem

Tvorba amerického fotografa Andrese Serrana přináší silné emoce, kontrasty i odhalování polopravd. Ve svém díle se zabývá společenským otázkami, sexualitou, rasovou nesnášenlivostí a temnými aspekty lidského bytí. Výstavou Infamous Beauty vás provede kurátor Otto M. Urban.


BABYDOX: Za slovy – ZRUŠENO

Rodinná dílna BABYDOX pro děti od 1,5 roku do 4 let se zaměří na tvořivé aktivity se slovy a písmeny a nabídne nejmenším návštěvníkům a jejich doprovodu možnost aktivního a kreativního vyjádření se.


Křest katalogu Rituál prokletých srdcí

Přijďte s námi pokřtít publikaci k výstavě Riturál prokletých srdcí Jana Vytisky. Nebude chybět umělec, kurátor Otto M. Urban, dobrá hudba ani valašské pověsti.


Srdeční záležitosti: Dehnel, Němec, Háblová

Všichni máme své oblíbené příběhy. Dokonce i sami spisovatelé a spisovatelky mají své oblíbené spisovatele a spisovatelky. A své literární srdeční záležitosti. V rámci tohoto programu se o ně podělí na palubě vzducholodi Gulliver Jacek Dehnel, Jan Němec a Anna Beata Háblová.


Výstavou Rituál prokletých srdcí s umělcem a kurátorem

Výstava malíře Jana Vytisky představuje téměř čtyři desítky velkoformátových obrazů, které vznikly za poslední tři roky. Výstavou provede a o osobitém mixu valašského folklóru a popkulturních odkazů promluví sám autor spolu s kurátorem Otto M. Urbanem.

Literární inspirace Jana Vytisky

K důležitým inspiracím tvorby Jana Vytisky patří valašské a severské pověsti a legendy. Zaposlouchejte se do příběhů, které se odráží v jeho obrazech. Provázet vás bude sám umělec a kurátor Otto M. Urban.


Vesmír umění

Otevřená výtvarná dílna pro děti od 5 let a dospělé ke knize Vesmír umění a k aktuálním výstavám DOXu, na které se seznámíme s nekonečným prostorem současného umění. Přijďte si hrát a tvořit v rámci festivalu FALL.


Literární inspirace Radky Bodzewicz

Vydejte se Za slovy s umělkyní Radkou Bodzewicz a kurátorkou Michaelou Šilpochovou. Na komentované prohlídce výstavy se mimo jiné dozvíte, proč a jak se tato mladá umělkyně inspiruje klasickými díly evropské literatury i jak pracuje s rozšířenou realitou.


Recykliteratura

Otevřená výtvarná dílna pro děti od 7 let a dospělé, na které vdechneme nový život vyřazeným tiskovinám. Zaměříme se na koláž – propojení textu a fotografické reprodukce. Propojením původně nesouvisejících a útržkovitých textů a obrazů vzniknou nové, bizarní, humorné situace.


Objevy, myšlenky, inspirace

Účastníci kreativních workshopů Festivalu FALL sdílejí své zkušenosti, myšlenky, zážitky a výstupy. Jaké texty, příběhy a architektonické modely vytvořili pod vedením spisovatele Aleše Štegera, odborníka na fotografii Stefana Cariniho, architekta a ilustrátora Mattea Pericoliho a architektky a spisovatelky Anny Beaty Háblové?


Vyprávění u ohně

Kdy vám někdo naposledy vyprávěl nebo četl u táboráku? Poslední večer festivalu strávíme společně s příběhy kolem ohně. Neformální atmosféra, společný zážitek. Příběhy provází mistr vyprávění Justin Svoboda.


Apeirogon: Pravdivý příběh

Hosty závěrečného večera festivalu FALL budou irský spisovatel Colum McCann a hlavní protagonisté jeho románu Bassam Aramin a Rami Elhanan. Bassam Aramin je Palestinec. Rami Elhanan je Izraelec. Svět se pro oba změnil poté, co v konfliktu znepřátelených stran oba ztratili své dcery.


Dehnel, Němec: Umění psát o umění

Jak psát román o životě slavných umělců? Jak dostat jejich dílo na stránky knihy? Dá se slovy postihnout kompozice, barva, linie, světlo? Na palubě vzducholodu Gulliver promluví spisovatelé Jacek Dehnel a Jan Němec v rozhovoru s Blankou Činátlovou.


Jak psát o válce

Čeští spisovatelé a spisovatelky reflektují ruskou agresi na Ukrajině mnoha způsoby. Je k umělecké reflexi války třeba přímá zkušenost s ní? Nebo to není podmínkou? Jakou roli v tomto procesu hraje empatie? Připojte se na autorské čtení a diskuzi na palubu vzducholodi Gulliver.


Literatura ve filmu: Skafandr a motýl

Skutečný příběh. Román napsaný „okem“. Snímek Skafandr a motýl známého režiséra Juliana Schnabela byl natočen na základě knižní předlohy podle skutečného příběhu Jean-Dominiqua Baubyho, který pracoval jako šéfeditor ve francouzském časopise Elle.Recykliteratura

Otevřená výtvarná dílna pro děti od 7 let a dospělé, na které vdechneme nový život vyřazeným tiskovinám. Zaměříme se na koláž – propojení textu a fotografické reprodukce. Propojením původně nesouvisejících a útržkovitých textů a obrazů vzniknou nové, bizarní, humorné situace.


Srdeční záležitosti: Denemarková, Bellová, Šteger

Všichni máme své oblíbené příběhy. Dokonce i sami spisovatelé a spisovatelky mají své oblíbené spisovatele a spisovatelky. A své literární srdeční záležitosti. V rámci tohoto programu se o ně podělí na palubě vzducholodi Gulliver Bianca Bellová, Radka Denemarková a Aleš Šteger.


Vesmír umění

Otevřená výtvarná dílna pro děti a dospělé od 5 let, na které se seznámíme s nekonečným prostorem současného umění. Přijďte si hrát a tvořit v rámci festivalu FALL.


Literatura ve filmu: Leonora addio

Tři roky po ztrátě svého bratra Vittoria, se kterým sdílel celou svou kariéru, se Paolo Taviani vrací k dílům italského dramatika, prozaika a básníka, nositele Nobelovy ceny za literaturu Luigiho Pirandella, jehož díla bratrská dvojice již dříve adaptovala.Literární inspirace Andrese Serrana

Tvorba renomovaného amerického fotografa Andrese Serrana přináší silné emoce, kontrasty i odhalování polopravd. Pokud se chcete v labyrintu jeho tvorby lépe zorientovat, přijďte na komentovanou prohlídku výstavy Infamous Beauty s kurátorem Otto M. Urbanem. Čeká vás i čtení poezie samotného Andrese Serrana z jeho připravované sbírky básní!


Slam Poetry Night

Slam poetry. Žánr na pomezí poezie, divadla a krasobruslení. Žanr performativní poezie. Někdy taky recitační soutěž nebo rýmovaný stand-up. Ať to nazvete jakkoli, bude to špatně. Musí se to zažít.


ART/ificial: Umění, literatura a umělá inteligence

Vliv umělé inteligence na literaturu a nejrůznější oblasti umění už dávno není pouhou fikcí. Jak dnes AI a další technologie ovlivňují literaturu, umění a lidskou kreativitu a jak může vypadat budoucnost? Otázky, které nás nutí zamyslet se nad tím, v čem spočívá lidská kreativita a lidství vůbec.


Aleš Šteger: Neverend

Na palubě vzducholodi Gulliver představí jeden z nejvýraznějších evropských literárních hlasů současnosti Aleš Šteger svůj nejnovější román Neverend.


Storybox

Jak moc potřebuje vyprávění ilustraci a obraz příběh? V DOXu věříme, že taková galerie a výstava v ní je jako veliký box plný příběhů a stačí si vybrat. Program pro celou rodinu čerpá inspirativní materiál z výstavy Za slovy, která zkoumá možnosti bohatého materiálu knihy.


Stefano Carini: Vyprávět obrazem

Přednáška odborníka na fotografii a vizuální vyprávění Stefana Cariniho, který vás vezme na fascinující vizuální cestu historií, která začíná před více než 30 000 lety, hluboko v horách západní Evropy, jižní Afriky a Indonésie, kde naši předkové zanechali některé z prvních známých jeskynních maleb.


Výstavou Za slovy s kurátorkou

Výstava Za slovy zkoumá způsob, jímž literární kultura nachází odezvu v dílech současných vizuálních umělců. Objevte schopnost obrazu a představivosti zachytit to, co se nachází za slovy. Nechte se provést výstavou za doprovodu kurátorky Michaely Šilpochové.


Vizuální storytelling

Jak vyprávět příběhy prostřednictvím fotografie? Nenechte si ujít interaktivní a „radikálně empatický“ workshop s odborníkem na fotografii Stefanem Carinim. Workshop je určen vypravěčům příběhů, fotografům a všem, koho zajímá způsob, jímž se dají vyprávět příběhy prostřednictvím obrazu.


VR: Cosmogonic a Poznámky o slepotě

Dva unikátní, literaturou inspirované VR projekty, každý z jiného úhlu tematizují, jak se nové technologie vztahují k tématu humanity. Zatímco u filmu Cosmogonica jsou VR brýle vstupní branou do dystopické budoucnosti povídky Stanisława Lema, film Poznámky o slepotě ukazuje VR jako cestu k hlubšímu porozumění.


Colum McCann: Apeirogon

Dlouho očekávaný křest českého vydání románu, který dobyl svět. Mezinárodně uznávaný irský spisovatel Colum McCann představí na palubě vzducholodi Gulliver svou knihu Apeirogon v diskuzi s překladatelkou románu Pavlou Niklovou a Hanou Zahradníkovou z nakladatelství Argo.


Síla slov

Jak mohou spisovatelé reagovat na nejrůznější současné problémy i budoucí krize? Spisovatelky Radka Denemarková a Liz Jensen budou spolu s profesorem Mortenem L. Kringelbachem na palubě vzducholodi Gulliver mluvit o síle literatury a vyprávění, které nám umožňují přežít.


Empatie jako nástroj a cíl

Zažijte příběh tak, jak s ním pracuje mezinárodní projekt Narrative 4. Pro pedagogy jsme připravili přednášku irských lektorů metodiky Narrative 4 a diskuzi s Bassamem Araminem a Ramim Elhananem.


Název knihy

Název patří k tváři knihy, kterou potkáme. Takové setkání připomíná putování prstem po mapě neznámého ostrova a na rodinné dílně zkusíme spojit představivost, výtvarné možnosti různých materiálů i dávno nepotřebných knih a společně vytvoříme bránu do neznámých příběhů.


Matteo Pericoli: Literární architektura

Často slýcháme, že příběhy mají svou vnitřní strukturu nebo architekturu. Co tím vlastně myslíme? Dá se příběh postavit? Architekt, ilustrátor a učitel Matteo Pericoli založil v roce 2010 Laboratoř literární architektury, fascinující projekt zkoumání literatury jako architektury.


BABYDOX: Cesta doxu

Z továrny do galerie a až na cestu vzducholodí. Rodinná dílna BABYDOX pro děti od 1,5 roku do 4 let se zaměří na hravé poznávání vrstevnaté architektury DOXu a nabídne nejmenším návštěvníkům a jejich doprovodu možnost aktivního a kreativního vyjádření se.


Architektura příběhu

Přemýšleli jste někdy o literatuře jako o architektuře? Co je to „architektura příběhu“? Jak vzniká? Dá se postavit? Můžete zjistit na třídenním workshopu. Čeká vás práce s kartonem, lepidlem a příběhy, ale především radost z objevování.


Poetika prostoru

Připojte se ke speciální dílně tvůrčího psaní, kterou na palubě vzducholodi povede básník a prozaik Aleš Šteger, jeden z nejvýraznějších evropských literárních hlasů současnosti. Vašimi nástroji budou slova a fotografie.


Výstavou Infamous Beauty s kurátorem

Tvorba amerického fotografa Andrese Serrana přináší silné emoce, kontrasty i odhalování polopravd. Ve svém díle se zabývá společenským otázkami, sexualitou, rasovou nesnášenlivostí a temnými aspekty lidského bytí. Výstavou Infamous Beauty vás provede kurátor Otto M. Urban.


Vernisáž výstavy Za slovy

Slavnostní zahájení výstavy Za slovy, která představí díla dvanácti současných českých a zahraničních umělců, kteří různými způsoby nahlíží a reflektují literární a knižní kulturu.


Zahájení festivalu: Proč potřebujeme příběhy

Obětujeme pomalu, postupně a ochotně naši literární kulturu? K čemu vůbec je literatura v digitální době? Proč jsou příběhy důležité? A jak nám můžou pomoci najít k sobě cestu? Rozhovor spisovatelky Bianky Bellové s profesorkou Maryanne Wolf + diskuze hostů.


Festival FALL

Dny s literaturou, uměním a vzděláváním. Diskuze, autorská čtení, setkání s odborníky, výstava a mezioborové workshopy, které rozvíjí kreativní a kritické myšlení a empatii. Literatura, jak ji (možná) neznáte. To je Festival FALL. Přijďte se zamilovat do příběhů.


Během příběhu

Vzdělávací program Během příběhu pro školy využívající metodiky Narrative 4 nabízíme v rámci festivalu FALL ve třech termínech i s diskuzí. Speciální hosté Bassam Aramin a Rami Elhanan budou sdílet zásadní zkušenosti.


BABYDOX: Cesta doxu

Z továrny do galerie a až na cestu vzducholodí. Rodinná dílna BABYDOX pro děti od 1,5 roku do 4 let se zaměří na hravé poznávání vrstevnaté architektury DOXu a nabídne nejmenším návštěvníkům a jejich doprovodu možnost aktivního a kreativního vyjádření se.


Turné

Nostalgická tragikomedie o turné americké kabaretní skupiny New Burlesque po Francii, na němž se romantické představy střetávají s realitou. Snímek Turné promítáme v letním kině na terase DOX+.


Výstavou Rituál prokletých srdcí s umělcem a kurátorem

Výstava malíře Jana Vytisky představuje téměř čtyři desítky velkoformátových obrazů, které vznikly za poslední tři roky. Výstavou provede a o osobitém mixu valašského folklóru a popkulturních odkazů promluví sám autor spolu s kurátorem Otto M. Urbanem.


Frankofonie – ZRUŠENO

Na pozadí druhé světové války (resp. německé okupace Francie) zkoumá režisér Alexandr Sokurov vztah mezi uměním a mocí a ptá se, co nám kultura říká o nás samých. Snímek Frankofonie promítáme v letním kině na terase DOX+.


Kontroverzní umění, dějiny a paměť

Můžeme s pomocí kontroverzního umění pochopit obtížná historická témata? Jaké emoce umění a dějiny vzbuzují a jak s nimi pracovat? Patří umění do dějepisu? O tom budou diskutovat v rámci Letní školy badatelské výuky Tomáš Koblížek, Barbora Tribulová, Otto M. Urban a Václav Sixta.


Sůl Země – VYPRODÁNO

Život a dílo fotografa Sebastiãa Salgada, který čtyřicet let dokumentoval lidskou společnost v neznámých koutech světa. Snímek Sůl Země promítáme v letním kině na terase DOX+.


Výstavou HOW CAN I HELP YOU? s umělcem a kurátorkou

Jak jednoduché, přesto vizuálně působivé aranže vznikají? Kam chodí Krištof Kintera na krátké razantní texty, na hravost, ironii a nadsázku? Proč vypaluje obrazy elektrickým proudem? Zeptejte se ho osobně na komentované prohlídce. Deník Krištofa Kintery i on sám tu budou pro vás.