Předchozí akce 

Løp, lokk og linjer

Orchestr Berg nastudoval dílo nejvýznamnějšího žijícího norského skladatele Lasseho Thoresena. V celovečerní skladbě Løp, lokk og linjer inspirované norským folklorem a mytologií účinkuje špičková norská zpěvačka Berit Opheim.


Prach a popel

Výstava Vanitas pomalu končí a asi 300 děl věnovaných pomíjivosti bude brzy pryč. Co zůstane? Na rodinné výtvarné dílně k výstavě Vanitas budeme tvořit obrazy s pomocí skutečného ohně a jeho dalších blízkých. Nebojte se, vše je bezpečné!


Sympozion

Setkání s umělci z výstavy Vanitas​. Kurátor Otto M. Urban a jeho hosté – šest umělců, kteří se významně podíleli na výstavě o marnosti a pomíjivosti – vás provedou ​expozicí a okomentují práci svou i svých kolegů.


Poezie vanitas

Aktuální výstavu Vanitas doprovází rozsáhlá publikace zahrnující také výjimečnou antologii poezie k tématu vanitas. Potkejte se se čtyřmi současnými básníky a kurátorem výstavy na palubě vzducholodi Gulliver.


Young Film Fest

Nadupaný den Young Film Festu plný filmů a workshopů pro mladé ve věku 15–17 let. Staňte se porotcem a hlasujte pro nejlepší film a taky si vyberte jeden z workshopů – hudební, střihačský nebo novocirkusový?


Dvořit se dvoru

K čemu jsou dvory domům? A k čemu lidem? A mají dvory duši, když nemají tělo? Urbanisticko-architektonická dílna pro děti od 5 let a jejich rodiče vám odhalí nejen dvůr DOXu. Trochu výtvarná dílna, trochu bojovka.


(S)tisk doby

Zářijový (S)tisk doby bude samozřejmě zaměřen na říjnové volby do Sněmovny. Pozvání moderátorky Daniely Retkové (DOX) přijali Jana Klímová (Hospodářské noviny), Aneta Zachová (Euractiv.cz), Jaroslav Spurný (Respekt) a David Klimeš (Aktuálně.cz).


Navždy spolu!

Fragmenty absurdního vztahu mezi matkou a dcerou se objevují v kaleidoskopu situací z jiných životů, žitých bez rozpoznání svého smyslu a směřování, mezi zábavou a bezmocí, narcismem a strachem ze smrti.Chimamanda Ngozi Adichie ve vzducholodi Gulliver

Chimamanda Ngozi Adichie je jedním z nejdominantnějších hlasů mezi současnými africkými autorkami. Prahu navštíví poprvé a setkání s ní je jedinečnou příležitostí pro čtenáře i každého, koho zajímají inspirativní názory na problematiku rasy a genderu.


Běloruská večeře: Můj domov je v jazyce

Diskusní večer ve vzducholodi Gulliver, na němž se představí autoři současné běloruské beletrie a poezie Dmitrij Strocev, Eva Vežnavec, Andrej Chadanovič a Illja Sin. Setkáním provede Jáchym Topol.


Sympozion

Setkání s umělkyněmi a umělci z výstavy Vanitas​. Kurátor Otto M. Urban a jeho hosté – šestice umělců, kteří se významně podíleli na výstavě o marnosti a pomíjivosti – vás provedou ​expozicí a okomentují práci svou i svých kolegů.


Muž, který prodal svou kůži

Syrský uprchlík hledající v libanonském exilu klid před válkou dostane záhadnou nabídku, která mu umožní získat vytoužený volný pohyb a najít svou ztracenou lásku. Film Muž, který prodal svou kůži uvedeme v rámci Febiofestu v letním kině Evergreen.


Kytice

Na rodinné výtvarné dílně k výstavě Vanitas budeme pracovat s vyřazenou elektronikou, otisky, hlínou a sádrou. Vytvoříme něco, nad čím si budoucí archeologové budou jistě složitě lámat hlavy.


Pocta Duke Ellingtonovi

Děti a legenda americké hudby 20. století Duke Ellington? Ale jistě! Vezměte školáky na koncert, při kterém zazní suita Such Sweet Thunder i skladby, které se staly klasikou americké hudby 20. století.


Jazzové rytmy a smysly

Smysl pro rytmus je základ, na kterém každý hudebník staví a rozvíjí svůj um. Hudebním workshopem pro děti od 7 let provede bubeník Jan Hrovatitsch a kontrabasista Dušan Hanzlík.


Anima VR

Nasaďte si speciální helmu a vydejte se do americké školy, na filipínský ostrov i do vesmíru. Vůbec první výběr filmů v sekci Virtuální realita na Febiofestu pro mladé publikum. Tři animované snímky bez dialogů, aby jim porozuměli i nejmenší.
Art VR

Vydejte se do ztřeštěných, bizarních, snových i tvrdě reálných světů prostřednictvím VR sekce Febiofestu. Vypravíte se k „lidským“ pavoukům, na hypnotickou vesmírnou loď nebo do nitra slavného Kubrickova filmu Vesmírná odysea?
Docu VR

Nasaďte si VR helmu a přesuňte se za mladými umělci do Jihoafrické republiky, na tradiční kubánský rituál nebo za americkým snílkovským seniorem. Tři dokumenty v rámci Febiofestu.
Lovec draků

Poslední letošní projekce patří silnému rodinnému dramatu. Lov papírových draků patří k nejoblíbenějším hrám afghánských dětí. Dvěma z nich, nerozlučným kamarádům Amírovi a Hasanovi, ale osudově změní život.


Tomáš Jamník, Josef Špaček

V rámci 16. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Americké jaro vystoupí v multifunkčním sále DOX+ na společném koncertu houslista Josef Špaček a violoncellista Tomáš Jamník. Spojení dvou výrazných talentů mladé generace slibuje mimořádný hudební zážitek.


Ze sna a z paměti

Rodinná výtvarná dílna k výstavě O lásce je věnována našim vzpomínkám a tomu, co se nikdy anebo ještě nestalo. A taky vodě – vodě v akvarelu a dalších malířských i experimentálních technikách.


Výstavou O lásce s kurátorem Otto M. Urbanem

Chcete vědět o výstavě víc a texty v expozici vám nestačí? Projděte se výstavou O lásce s kurátorem Otto M. Urbanem, který vám bude vyprávět příběh šťastné náhody, jež vedla k první samostatné výstavě dosud neznámého umělce.


Soumrak dne

Láska, nebo oddanost službě? Vydejte se na velkolepé anglické venkovské sídlo, kde se odehrávaly významné politické události i příběh nepřiznané lásky. Film Soumrak dne podle oceňovaného románu Kazua Ishigura, špičkového britského spisovatele.


Flesh

Hudební zkoumání na pomezí výtvarného umění, koncertu a dramatu. Tělesné toky, světelné sochy, stroje, video a hudba Francka Vigrouxa vás provedou halucinačním vesmírem napříč fantastickými krajinami.Noční vlak do Lisabonu

Raimund Gregorius, stárnoucí učitel latiny a klasických jazyků na gymnáziu v Bernu, zachrání jednoho deštivého dne mladou ženu před skokem z mostu. Film Noční vlak do Lisabonu je natočen podle stejnojmenného bestselleru Pascala Merciera alias Petera Bieri.


Navždy spolu!

Fragmenty absurdního vztahu mezi matkou a dcerou se objevují v kaleidoskopu situací z jiných životů, žitých bez rozpoznání svého smyslu a směřování, mezi zábavou a bezmocí, narcismem a strachem ze smrti.Počkej, milá smrti

Rodinný workshop s umělkyní a ilustrátorkou stejnojmenné knihy pro děti Kateřinou Suškovou přibližuje těžko uchopitelné téma tvůrčí formou. Předlohou interaktivní knihy byla prastará lidová píseň O smrti a její téma se přirozeně prolíná s výstavou Vanitas.


Očitý svědek: dějiny z první ruky?

Masakr na Švédských šancích, který se odehrál jen pár týdnů po konci druhé světové války, patří k tragickým událostem našich dějin. Jak vyprávět o vraždě 250 civilních obyvatel uměleckou formou? Hosté diskuze jsou režisér Jiří Havelka a divadelní režisérka a dramaturgyně Magda Jiřička Stojowska.


Jít krást koně

Oceňovaný román norského autora Pera Pettersona Jít krást koně je křehkým příběhem o jednom létě, které navždy změní život mladého Tronda, a o měnícím se pohledu na život. Stejnojmenné filmové zpracování se ucházelo o Zlatého medvěda.


Lesem Habřincem s jezevcem Chrujdou

K výstavě Fenomeander, která v DOXu oslavuje 25 let nakladatelství Meander, nabízíme výtvarnou dílnu pro děti ve věku 3 až 8 let a jejich (pra)rodiče. Čeká vás i autorské čtení a prohlídka výstavy.


Sympozion

Setkání s umělkyněmi a umělci z výstavy Vanitas​. Kurátor Otto M. Urban a jeho hosté – šestice umělců, kteří se významně podíleli na výstavě o marnosti a pomíjivosti – vás provedou ​expozicí a okomentují práci svou i svých kolegů.


Zeď

Introspekce do mysli a duše ženy, jejíž každodenní boj o přežití ožívá na stránkách jejích deníkových záznamů. Psychologický snímek podle knižního bestselleru Marlen Haushoferové Zeď uvedeme v letním kině Evergreen.


Výstavou Fenomeander s kurátorkou Emmou Hanzlíkovou

Fenomeander. Proč jsme zvolili tento název výstavy, kteří výtvarníci-ilustrátoři jsou ve výstavě zastoupeni, proč nevystavujeme zarámované ilustrace a jak vznikala obří site-specific instalace? To a mnohem víc se dozvíte od kurátorky Emmy Hanzlíkové, která vás výstavou provede.


Kytice

Na rodinné výtvarné dílně k výstavě Vanitas budeme pracovat s vyřazenou elektronikou, otisky, hlínou a sádrou. Vytvoříme něco, nad čím si budoucí archeologové budou jistě složitě lámat hlavy.


Pokání

Mnohovrstevnatý a brilantně napsaný román Iana McEwana Pokání se silným milostným příběhem vypráví o ztrátě nevinnosti. Dostal se do užší nominace na řadu významných literárních cen anglosaského světa a v roce 2007 byl výtečně převeden do filmové podoby.


Ze sna a z paměti

Rodinná výtvarná dílna k výstavě O lásce je věnována našim vzpomínkám a tomu, co se nikdy anebo ještě nestalo. A taky vodě – vodě v akvarelu a dalších malířských i experimentálních technikách.


#Datamaze: Digitální budoucnost

Jaká digitální budoucnost nás čeká? Co všechno budeme dělat a co pro nás již nebude mít smysl? Připravili jsme celodenní workshop pro mladé ve věku od 15 do 18 let.


Výstavou Vanitas s kurátorem Otto M. Urbanem

Historik umění, hlavní kurátor DOXu a kurátor výstavy Vanitas Otto M. Urban vás seznámí s námětem vanitas – zátiším s lebkou nebo zátiším s květinami, provede vás výstavou a přiblíží řadu z 260 vystavených děl od 66 umělců.


Co den dluží noci

V letním kinu Evergreen uvedeme příběh jedné velké lásky, která je poznamenána bouřlivou atmosférou alžírské občanské války v padesátých letech 20. století. Francouzský snímek Co den dluží noci byl natočen podle románu Yasminy Khadra.


Stav se

Domy a jejich příběhy jsou součástí našich životů a my se k tomu můžeme postavit (sednout, lehnout) různým způsobem. Proč je důležitá rozmanitost (nejen) v architektuře a jakou roli hrají osobnosti tvůrců?


Maják

Robert Pattinson a Willem Dafoe podávají fenomenální výkony coby strážci majáku ve vyprávění zasazeném na konec 19. století. Černobílé drama podle povídky Edgara Allana Poea nasnímané v téměř čtvercovém formátu uvedeme v letním kině Evergreen.


Storybox

K výstavě Fenomeander, která v DOXu oslavuje 25 let nakladatelství Meander, nabízíme online rodinnou dílnu pro rodiče s dětmi od 5 let, která využije metodiku Narrative4 a koncept „radikální empatie“ – sdílení příběhů prostřednictvím vyprávění a jejich převyprávění druhou osobou.


Hodiny

Tři ženy, tři příběhy spojené jednou knihou. A jeden obyčejný den, který změní vše… V letním kině Evergreen promítneme Hodiny podle románu Michaela Cunninghama. Snímek režiséra Stephena Daldryho si vysloužil devět nominací na Oscara.


Kytice

Na rodinné výtvarné dílně k výstavě Vanitas budeme pracovat s vyřazenou elektronikou, otisky, hlínou a sádrou. Vytvoříme něco, nad čím si budoucí archeologové budou jistě složitě lámat hlavy.


Talentovaný pan Ripley

Filmová adaptace románu americké spisovatelky Patricie Highsmithové s postavou Toma Ripleyho, muže, který chtěl být někým jiným – lepším, okouzlujícím, úspěšnějším, bohatším. A byl schopen udělat pro to cokoli…


Ze sna a z paměti

Rodinná výtvarná dílna k výstavě O lásce je věnována našim vzpomínkám a tomu, co se nikdy anebo ještě nestalo. A taky vodě – vodě v akvarelu a dalších malířských i experimentálních technikách.


Pokoj

Strhující román Pokoj autorky Emmy Donoghue o síle dětské nevinnosti a odvahy byl v roce 2010 nominován na prestižní literární Man Bookerovu cenu. Zfilmován byl o pět let později. Nezapomenutelný příběh promítneme v letním kině Evergreen.


Pěna dní

Dnes už kultovní – a podle mnohých čtenářů nezfilmovatelný – román francouzského prozaika, básníka, hudebníka, dramatika a bohéma Borise Viana okouzlil celé generace svou nespoutanou fantazií. Prolistujte velký filmový román v letním kině Evergreen!


Letní kino Evergreen

Výjimečné místo s výhledem na vzducholoď Gulliver, velké projekční plátno, každou středu jeden velký filmový román. K tomu zvuk do sluchátek, výtečná malá jídla a osvěžující drinky. To je naše letní kino na střeše sálu DOX+.


(S)tisk doby

Červnový (S)tisk doby s novináři a komentátory Jaroslavem Spurným, Danielem Anýžem a Davidem Klimešem. Debatovat budou o pokračování vývoje ve vztahu k Rusku, jednání prezidenta s vládou či rozpočtu na příští rok. Vysíláme živě na FB.