Předchozí akce 

White as Jasmine

Představení White as Jasmine je jedinečným setkáním s Iben Nagel Rasmussen, legendou slavného dánského divadla Odin Teatret. Iben je od roku 1966 členkou Odin Teatret, který se pod vedením Eugenia Barby stal fenoménem světového divadla díky komplexnímu přístupu k práci souboru.


Kamarádi sobě

Umělec Vladimír Skrepl má rád hudbu. A tak jako je v současné hudbě zcela běžné půjčování si a remixování jiných skladeb a motivů, tak je Vladimírova výstava postavena na míchání jeho vlastních obrazů a děl s tvorbou jiných. Vytvořte si svůj rodinný remix!


Digitální rodiče

Moderovaná diskuze s edukátorem, publicistou a autorem knihy No Future Bobem Kartousem, ministrem školství, mládeže a tělovýchovy ČR Petrem Gazdíkem a filozofem a ekonomem Tomášem Sedláčkem.


Dílna s Iben Nagel Rasmussen

Zažijte výjimečný trénink rozvoje hereckých, tanečních a hlasových možností. Legenda světového divadla Iben Nagel Rasmussen si vypracovala jedinečný způsob tréninku performera Bridge of Winds, který boří hranice mezi divadlem, tancem a vokální performancí.


Jiné perspektivy

Věříme, že má smysl zkoušet a zažívat různé perspektivy, a tak na jejich porovnávání postavíme výtvarnou dílnu. Měřit, kreslit, snít, zažít, vzpomínat, malovat, vystavit. Okuste jiné perspektivy ve výstavě Nadějné vyhlídky.


Výstavou Vladimír Skrepl: Remixed & Reimagined

Nakolik Vladimír Skrepl ovlivňuje současnou uměleckou scénu? Proč název výstavy připomíná hudební album? Nechte se provést samotným umělcem a kurátorem Otto M. Urbanem.


SLEDUJEME! dění v Evropském parlamentu

První debata z nového cyklu SLEDUJEME! dění v Evropském parlamentu. Pozvání přijali místopředseda EP, europoslanec Marcel Kolaja (Piráti/Zelení ESA), Michal Bláha, odborník na digitalizaci (Hlídač státu), a novinář a odborník na EU Luboš Palata (denik.cz).


Lákání softwarové magie

Bitcoin, NFT, blockchain, kryptoměny, chytré kontrakty – nový technologický trend narušuje zažité rámce a fungování věcí. Jak můžeme o narativních aspektech blockchainu spekulovat jako uživatelé? A jak na současný stav reagují umělci a designéři?Do slova

Výstava LITERATURA končí a s ní úžasná přehlídka objektů, soch, písmen a slov. Na poslední výtvarné dílně k této výstavě si zkusíte různé materiály, významy, tvary, zkrátka od všeho trochu. Základem budou kaligramy, které propojí obraz a slovo.


Dernisáž výstavy LITERATURA Viktora Karlíka

Tři dny před koncem výstavy se s LITERATUROU Viktora Karlíka spolu s námi rozloučí četbou básní J. H. Krchovský a promluvou Miroslav Petříček, za přítomnosti autora a kurátorky Magdaleny Juříkové. Jedinečná příležitost ojedinělou výstavu znovu či ještě navštívit.


Výstavou Nadějné vyhlídky s kurátorem Otto M. Urbanem

Po tématu smrti, umírání a pomíjivosti se výstava Nadějné vyhlídky věnuje tematice zrození a začátku života, období, které je plné zvratů a očekávání, zdánlivé nevinnosti, ale i krutosti. Výstavou vás provede kurátor Otto M. Urban.


(S)tisk doby

Kulatý stůl předních žurnalistů a témata z domova i ze světa, která rezonovala v poslední době. Diskuzi nejen o volbách sledujte živě na našem Facebooku.


Výstavou Vladimír Skrepl: Remixed & Reimagined

Nakolik Vladimír Skrepl ovlivňuje současnou uměleckou scénu? Proč název výstavy připomíná hudební album? Nechte se provést samotným umělcem a kurátorem Otto M. Urbanem.


Sláva hrdinům!

Máte nějakého vlastního hrdinu? A zkusili byste ho sám ztvárnit? Určitě ano! Stejně tak jako výtvarník Viktor Karlík. Právě teď se na jeho výstavě v DOXu můžete inspirovat 3D plastikami a sochami – jsou to pocty jeho literárním hrdinům. Připojte se na rodinnou výtvarnou dílnu se studiem kapitola.


LITERATUROU Viktora Karlíka s literárními historiky, kritiky a překladateli

Ve třech patrech věže právě probíhá výstava Viktora Karlíka LITERATURA, v níž o vybraných dílech a literátech, k nimž se váží, promluví literární historici, kritici a překladatelé, zaměření na české, anglické i německé jazykové oblasti, Michael Špirit, Marek Vajchr a Petr Onufer.


Konference nepřítomných

Přišla krize! Jak ji ovšem vyřešit na konferenci, na kterou nikdo nepřijede? Příspěvky a rozporuplné teze o důsledcích globalizace v divadelního prostoru v podání oceňovaného berlínského souboru Rimini Protokoll. Inscenace v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka.


Zlobit či nezlobit

Jaké je to být dítě? I když se to tak někdy říká, může být dítě i dospělý? Být či nebýt? Dítě či dospělý? Pojďte se setkat nad tématem dětí, sladkosti a tvořivosti na hodně jiné mikulášské dílně – vemte rozum (a emoce) do hrsti. Tak trochu nazlobená výstava a otázka: zlobit či nezlobit?


Feast of Food

Malíř Pieter Bruegel starší zobrazoval sedláky, vesnice a krajiny často surovým způsobem. Jak dnes, o 450 let později, vypadá průmyslové zemědělství a výroba potravin? Zkoumá Rimini Protokoll, současný evropský divadelní fenomén, v rámci Pražského festivalu německého jazyka.


Temple du présent. Sólo pro chobotnici

Jak můžeme porozumět zvířeti, kterému přisuzujeme inteligenci, jež se od té naší zásadně liší? Osm chapadel, tři srdce a Rimini Protokoll, současný evropský divadelní fenomén, označovaný za průkopníka „nové vlny“ dokumentárního divadla. Videoprojekce v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka.


Gotická duše: Jiří Karásek ze Lvovic & Josef Bolf

Gotickou duší rozezní palubu vzducholodi Gulliver úryvky z dnes již klasického románu Jiřího Karáska ze Lvovic spolu s texty Josefa Bolfa, jedné z nejvýraznějších osobností současné české umělecké scény.


Jiné perspektivy

Věříme, že má smysl zkoušet a zažívat různé perspektivy, a tak na jejich porovnávání postavíme výtvarnou dílnu. Měřit, kreslit, snít, zažít, vzpomínat, malovat, vystavit. Dítě se plete pod nohama, dospělý zabírá moc místa? Jiné perspektivy.


Otisk války: Elisabeth Åsbrink a Alvydas Šlepikas

Vrcholem letošního ročníku festivalu Dny Severu bude beseda se dvěma severskými autory – švédskou publicistkou Elisabeth Åsbrink a litevským spisovatelem Alvydasem Šlepikasem, kteří se ve svých knihách zaměřují na druhou světovou válku a poválečné období.


Efeméry a Commander

Slavnostní premiéra tanečního filmu Efeméry reflektujícího téma izolace a odcizení a prezentace nově vznikajícího rozsáhlého projektu Commander zaměřeného na téma online radikalizace dětí a mladých lidí. Oba projekty patří mezi nejnovější počiny souboru Farma v jeskyni.


Jiné perspektivy

Věříme, že má smysl zkoušet a zažívat různé perspektivy, a tak na jejich porovnávání postavíme výtvarnou dílnu. Měřit, kreslit, snít, zažít, vzpomínat, malovat, vystavit. Dítě se plete pod nohama, dospělý zabírá moc místa? Jiné perspektivy.


Výstavou LITERATURA s kurátorkou

Sochy, reliéfy, světelné i jiné objekty a akce zrcadlí čtenářský názor Viktora Karlíka ve výstavě LITERATURA. Odhalit více vám může prohlídka ve třech patrech naší věže spojená s výkladem kurátorky Magdaleny Juříkové


Zásadní Lang

S dalším příspěvkem do série ZÁSADNÍCH koncertů se do sálu DOX+ vrací Ostravské centrum nové hudby. Na orchestrální programy s hudbou Mortona Feldmana a Iannise Xenakise a letošního koncertu Zásadní změny navazuje dílo Bernharda Langa.


Sláva hrdinům!

Máte nějakého vlastního hrdinu? A zkusili byste ho sám ztvárnit? Určitě ano! Stejně tak jako výtvarník Viktor Karlík. Právě teď se na jeho výstavě v DOXu můžete inspirovat 3D plastikami a sochami – jsou to pocty jeho literárním hrdinům. Připojte se na rodinnou výtvarnou dílnu se studiem kapitola.


Petr Sís: Nicky & Věra

Jedinečná příležitost potkat se s Petrem Sísem! K tomu křest a autogramiáda jeho nové knihy, která vypráví skutečný příběh o holocaustu, který by neměl být zapomenut. Knihu Nicky & Věra: Příběh Nicholase Wintona pokřtíme v sále DOX+.


Básně, zlomky a skici k Jeanu Arthuru Rimbaudovi

Večer ve vzducholodi Gulliver při příležitosti 130 let od smrti Arthura Rimbauda. Vystoupí významný současný básník a rimbaudovský znalec Miloslav Topinka, z jeho textů, překladů a dopisů svázaných s Rimbaudem bude číst Marie Málková.


Kamarádi sobě

Umělec Vladimír Skrepl má rád hudbu. A tak jako je v současné hudbě zcela běžné půjčování si a remixování jiných skladeb a motivů, tak je Vladimírova výstava postavena na míchání jeho vlastních obrazů a děl s tvorbou jiných. Přijďte si vytvořit svůj remix s celou rodinou.


Výstavou LITERATURA s Petrem Jindrou

Sochy, reliéfy, světelné i jiné objekty a akce zrcadlí čtenářské zájmy Viktora Karlíka, považovaného za nejvýraznějšího výtvarného umělce tzv. druhé generace českého undergroundu. Výstavou provede historik umění Petr Jindra.


Výstavou Vladimír Skrepl: Remixed & Reimagined

Nakolik Vladimír Skrepl ovlivňuje současnou uměleckou scénu? Proč název výstavy připomíná hudební album? Nechte se provést samotným umělcem, kurátorem Otto M. Urbanem a jedním z osmi vystavujících umělců.


Signum Quartett & fama Q

Německý Signum Quartett je jedním z nejdynamičtějších smyčcových kvartet současnosti. Je doma v klasickém repertoáru i v nejnáročnější soudobé hudbě, v tradičních koncertních sálech i na specializovaných festivalech. V rámci festivalu Contempuls zahraje v sále DOX+.


Meitar Ensemble

Izraelský soubor Meitar Ensemble patří už skoro dvě desetiletí mezi světovou špičku soudobé hudby. V rámci festivalu Contempuls představí průřez ze svého kmenového repertoáru a ve světové premiéře novou skladbu od české skladatelky Soni Vetché.


Cappella Mariana & fama Q

Cappella Mariana i fama Q patří k domácí interpretační špičce. Na festivalu Contempuls oba soubory spojí provedení díla ET LUX žijícího klasika německé hudby, Wolfganga Rihma, které jako by bralo v potaz background obou souborů.


(S)tisk doby

Kulatý stůl předních žurnalistů a témata z domova i ze světa, která rezonovala v říjnu. Diskuzi nejen o volbách sledujte živě na našem Facebooku.


Do písmene

Tak jako na obrazech malířů hraje většinou nejdůležitější roli barva, tak u Viktora Karlíka je to písmeno. U více než stovky objektů si hraje způsobem, který otevírá úplně nové světy. Zkuste si tu hru s písmeny také, stačí vstoupit. Do písmene.


Pan Pros

Experimentální činohra Pan Pros s podtitulem Slova, která mi nepatří dnes už kultovního režiséra Jana Nebeského. Fantastický dramatik Samuel Beckett a oceňovaní herci David Prachař a Lucie Trmíková.Caroline Shaw & Attacca Quartet

Americká skladatelka, laureátka Pulitzerovy ceny a držitelka Grammy Caroline Shaw přijíždí poprvé do Prahy na speciální představení s kritikou uznávaným kvartetem Attacca Quartet. V rámci festivalu Struny podzimu zahrají v sále DOX+.


#Datamaze: Začarovaný kruh

Díky akceleraci, kterou umožnily digitální technologie v druhé polovině 20. století, jsme se ocitli ve stadiu vývoje, kdy se na svět díváme jak z vesmírné, tak nanoperspektivy. Data a datafikace se staly hnacím motorem našeho vývoje.


Løp, lokk og linjer

Orchestr Berg nastudoval dílo nejvýznamnějšího žijícího norského skladatele Lasseho Thoresena. V celovečerní skladbě Løp, lokk og linjer inspirované norským folklorem a mytologií účinkuje špičková norská zpěvačka Berit Opheim.


Prach a popel

Výstava Vanitas pomalu končí a asi 300 děl věnovaných pomíjivosti bude brzy pryč. Co zůstane? Na rodinné výtvarné dílně k výstavě Vanitas budeme tvořit obrazy s pomocí skutečného ohně a jeho dalších blízkých. Nebojte se, vše je bezpečné!


Sympozion

Setkání s umělci z výstavy Vanitas​. Kurátor Otto M. Urban a jeho hosté – šest umělců, kteří se významně podíleli na výstavě o marnosti a pomíjivosti – vás provedou ​expozicí a okomentují práci svou i svých kolegů.


Poezie vanitas

Aktuální výstavu Vanitas doprovází rozsáhlá publikace zahrnující také výjimečnou antologii poezie k tématu vanitas. Potkejte se se čtyřmi současnými básníky a kurátorem výstavy na palubě vzducholodi Gulliver.


Ptačí sněm pro Václava Havla

Projekt k nedožitým 85. narozeninám Václava Havla. Připojte se k happeningu inspirovanému dílem světoznámého výtvarníka Petra Síse, který iniciovalo Komunitní osvětové společenství v Chebu a ke kterému se připojil i DOX.


Young Film Fest

Nadupaný den Young Film Festu plný filmů a workshopů pro mladé ve věku 15–17 let. Staňte se porotcem a hlasujte pro nejlepší film a taky si vyberte jeden z workshopů – hudební, střihačský nebo novocirkusový?


Dvořit se dvoru

K čemu jsou dvory domům? A k čemu lidem? A mají dvory duši, když nemají tělo? Urbanisticko-architektonická dílna pro děti od 5 let a jejich rodiče vám odhalí nejen dvůr DOXu. Trochu výtvarná dílna, trochu bojovka.


(S)tisk doby

Zářijový (S)tisk doby bude samozřejmě zaměřen na říjnové volby do Sněmovny. Pozvání moderátorky Daniely Retkové (DOX) přijali Jana Klímová (Hospodářské noviny), Aneta Zachová (Euractiv.cz), Jaroslav Spurný (Respekt) a David Klimeš (Aktuálně.cz).


Navždy spolu!

Fragmenty absurdního vztahu mezi matkou a dcerou se objevují v kaleidoskopu situací z jiných životů, žitých bez rozpoznání svého smyslu a směřování, mezi zábavou a bezmocí, narcismem a strachem ze smrti.Chimamanda Ngozi Adichie ve vzducholodi Gulliver

Chimamanda Ngozi Adichie je jedním z nejdominantnějších hlasů mezi současnými africkými autorkami. Prahu navštíví poprvé a setkání s ní je jedinečnou příležitostí pro čtenáře i každého, koho zajímají inspirativní názory na problematiku rasy a genderu.