Předchozí akce 

(S)tisk doby

Kulatý stůl předních žurnalistů a témata z domova i ze světa, která rezonovala v poslední době. Diskuzi o prvních týdnech prezidenta Petra Pavla v úřadu, o valorizaci důchodů a zahraniční politice sledujte živě na našem Facebooku.


Výstavou Bez sentimentu s historičkou

Tomáš Měšťánek byl pro většinu lidí malíř jen málo známý. Není divu, sám byl jakýmsi dobrovolným outsiderem českého uměleckého prostředí. Nezajímaly ho názory kritiků, jen lidí, pro které maloval. Výstavou Bez sentimentu provede historička Milada Frolcová.


Vesmír umění

Zbrusu nová publikace pro děti je knihou k dokončení i průvodcem po vesmíru současného umění. Vesmír stránek, sálů, listů i chodeb. Přijďte si knížku vyzkoušet na vlastní kůži, v aktuálních výstavách i architektuře DOXu v rámci rodinné výtvarné dílny.


Sumika

Hypnotizující až kontemplativní zážitek. Tak lze stručně popsat taneční inscenaci Sumika oceňované japonské choreografky Ruri Mito. Nenechte si ujít japonskou preciznost převedenou v lidský pohyb.Nástroje

Při mluvení používáme mluvidla, při chození chodidla. Jaké nástroje pomáhají člověku při tvorbě? Naše vlastní "tvořidla" a díla jiných autorů - obrazy, slova, věci a cokoliv, čemu dáme šanci. Nějaké "cokoliv" si můžete na rodinnou výtvarnou dílnu přinést sebou!


Pan Pros

Experimentální činohra Pan Pros s podtitulem Slova, která mi nepatří dnes už kultovního režiséra Jana Nebeského. Fantastický dramatik Samuel Beckett a oceňovaní herci David Prachař a Lucie Trmíková.


Výstavou Funny Games s umělcem a kurátorem

Výstava Funny Games představuje dílo moldavského malíře Alexandera Tineie. Jednotlivá díla, monumentální i malé formáty, jsou střípky velkolepé mozaiky lidského života. Zatím nejrozsáhlejší samostatnou výstavou umělce vás provede sám umělec a kurátor výstavy Otto M. Urban.


Křest katalogu Funny Games a diskuze

Výstava moldavského malíře Alexandra Tineie Funny Games je dosud nejrozsáhlejší samostatnou prezentací jeho díla. Přijďte s námi pokřtít stejnojmennou publikaci k výstavě na palubě vzducholodi Gulliver, kde současně proběhne diskuze s umělcem a tvůrci katalogu.


Výstavou Bolest těch druhých s kurátory

Výstavní projekt Bolest těch druhých se zamýšlí nad schopností umění vypovídat o válce, ale především nad tím, zda my sami jsme či nejsme schopni vztahovat se prostřednictvím umění k hrůzám války a k bolesti lidí, které zasáhla. Výstavními prostory vás provede Tomáš Glanc.


Malulán

Jedno malé děvče kdysi říkalo „malulán" pokaždé, když chtělo malovat obrázek. Legrační slovíčko. Malba sama o sobě může být taky hra. Pravda, někdy trochu frustrující, když barvy a štětce neposlouchají režiséra, ale chybami se i v malbě člověk učí. Rodinná dílna k výstavě Funny Games.


Zakázané uvolnění

Tomáš Měšťánek nevystavoval příliš často, o slávu a lesk výstavních síní nestál. Ve svém ateliéru v Uherském Hradišti ale se zápalem po desetiletí chrlil malby, skici a kresby, jako by malovat znamenalo dýchat. A o malbu jako něco důležitého i přirozeného půjde v naší rodinné dílně především.


Debata týdeníku Respekt s Petrem Pavlem

Zvolený prezident republiky Petr Pavel v debatě se šéfredaktorem týdeníku Respekt Erikem Taberym. Buďte svědky netradiční diskuze o důležitých tématech v sále DOX+.


Jak se prodává strach a nenávist

Diskuze na téma populismu, vyvolávání strachu a nenávisti ve společnosti i etice tvorby politických kampaní navazující na multižánrovou inscenaci Commander. Hosty budou politoložka Petra Guasti a odborník na politickou komunikaci Karel Kreml.


Commander

Jeden večer, dvě díla. Jedno téma, dva světy. Pohybové divadlo s živou hudbou a film s dětskými herci souboru Farma v jeskyni. On-line radikalizace dětí vs. nedospělé chování společnosti. Nevšední vhled do digitální temnoty, o které většina z nás nemá a možná ani nechce mít tušení.
Abeceda války: Pocta umělcům bojujícím na Ukrajině

Před rokem začala invaze na Ukrajinu a řada umělců a umělkyň je na frontě, místo toho, aby tvořili v ateliérech a u svých psacích stolů. Doprovodný program k výstavě Bolest těch druhých věnovaný čtení z překladů současné ukrajinské literatury.


Křest knihy Vesmír umění a rodinná dílna

Vesmír umění je kniha k dokončení i průvodce současným uměním. Publikace zprostředkovává dětem hravou formou současné umění vycházející z výstavních projektů uskutečněných v posledních letech v Centru DOX. Připojte se na křest knihy a rodinnou dílnu s autorkami knihy.


(S)tisk doby

Kulatý stůl předních žurnalistů a témata z domova i ze světa, která rezonovala v poslední době. Diskuzi o výměně hlavy státy a pokračující válce na Ukrajině sledujte živě na našem Facebooku.


Kam s ním?

Otázka v názvu záměrně cituje známý fejeton Jana Nerudy a výstava s dílnou na otázku odpovídají. Jedinečné Svatopěstitelské Družstvo postavilo v DOXu unikátní instalaci, ve které najdete několik svatyní, podivných zákoutí, ale i chrám... (Z) čeho, čemu, proč?


Thin Skin

Vystoupení etablované cirkusové akrobatky Elišky Brtnické se vyznačují postupy, které jsou běžné spíš v současném zahraničním cirkuse, než na domácí scéně. Hypnotizující inscenace Thin Skin na rozhraní pohybové instalace a současného cirkusu.Výstavou Bolest těch druhých s kurátory

Výstavní projekt Bolest těch druhých se zamýšlí nad schopností umění vypovídat o válce, ale především nad tím, zda my sami jsme či nejsme schopni vztahovat se prostřednictvím umění k hrůzám války a k bolesti lidí, které zasáhla. Výstavními prostory vás provedou kurátoři výstavy.


Do vesnice Tmání s režisérem Ondřejem Moravcem

Co se děje v hlavě mladého člověka, který prožívá depresi? A existuje cesta, jak se dostat z těchto stavů ven? O tom vypráví animovaný snímek Tmání. Během speciálních večerních promítání bude možné autora a zároveň hlavního hrdinu filmu – Ondřeje Moravce – vyzpovídat.


Do vesnice Tmání

Věděli jste, že člověk trpící depresemi může navenek vypadat, že je naprosto v pořádku a vůbec nic ho netrápí? Projekce interaktivního filmu Tmání s workshopem a moderovanou diskuzí s terapeutem pro mladistvé 13+ a jejich rodinu.


Navždy spolu!

Fragmenty absurdního vztahu mezi matkou a dcerou se objevují v kaleidoskopu situací z jiných životů, žitých bez rozpoznání svého smyslu a směřování, mezi zábavou a bezmocí, narcismem a strachem ze smrti.Naše vnitřní otisky

Prostředkem pro pochopení a vcítění se je naše vlastní paměť – vzpomínky, sny a vztahy. Jak se do nás otiskují a co v nás zanechávají? A jak by to vypadalo, kdyby se nám podařilo naše vnitřní otisky zhmotnit? Přijďte si je společně odlít na výtvarnou dílnu s celou rodinou!


(S)tisk doby

Kulatý stůl předních žurnalistů a témata z domova i ze světa, která rezonovala v poslední době. Diskuzi o novém prezidentovi, o volbách, ale i o domácí ekonomické situaci a pokračující válce na Ukrajině sledujte živě na našem Facebooku.


Obřad uctění Mladýho Svatýho

Výstava Stavitelé chrámů končí, je na čase se rozloučit. Tentokrát ale ve velkém stylu. Jedinečné Svatopěstitelské Družstvon enechalo nic náhodě a rozloučení s prostorem DOX zasvětí přímo Mladýmu Svatýmu, jakožto největšímu Umělci a Největší Lásce.


Malulán

Jedno malé děvče kdysi říkalo „malulán" pokaždé, když chtělo malovat obrázek. Legrační slovíčko. Když ho zadáte do google překladače, napíše vám, že je to v maďarštině „dítě".


Výstavou Bolest těch druhých s Otto M. Urbanem

Výstavní projekt Bolest těch druhých se zamýšlí nad schopností umění vypovídat o válce, ale především nad tím, zda my sami jsme či nejsme schopni vztahovat se prostřednictvím umění k hrůzám války a k bolesti lidí, které zasáhla. Výstavními prostory vás provede kurátor projektu Otto M. Urban.


Člověk na papíře

Ať už je člověk jakýkoliv, nikdy by se neměl stát jen číslem na papíře. Pomíjivý materiál, který je i narážkou na pomíjivost naši, nese jemné podoby živých lidí i s jejich osudy a příběhy. A pod vedením umělce Františka Nováka si v rámci rodinné dílny vyzkoušíte podobnou podobu vlastní rodiny.


Výstavou Funny Games s umělcem a kurátorem

Výstava Funny Games představuje dílo moldavského malíře Alexandera Tineie. Jednotlivá díla, monumentální i malé formáty, jsou střípky velkolepé mozaiky lidského života. Zatím nejrozsáhlejší samostatnou výstavou umělce vás provede sám umělec a kurátor výstavy Otto M. Urban.


Kam s ním?

Otázka v názvu záměrně cituje známý fejeton Jana Nerudy a výstava s dílnou na otázku odpovídají. Jedinečné Svatopěstitelské Družstvo postavilo v DOXu unikátní instalaci, ve které najdete několik svatyní, podivných zákoutí, ale i chrám... (Z) čeho, čemu, proč?


Do vesnice Tmání s režisérem Ondřejem Moravcem

Co se děje v hlavě mladého člověka, který prožívá depresi? A existuje cesta, jak se dostat z těchto stavů ven? O tom vypráví animovaný snímek Tmání. Během speciálních večerních promítání bude možné autora a zároveň hlavního hrdinu filmu – Ondřeje Moravce – vyzpovídat.


Oslava 22. narozenin Jedinečného Svatopěstitelského Družstva

Přijďte s námi oslavit 22 let působení Jedinečného Svatopěstitelského družstva (JSD)! Že nevíte, jak taková oslava vypadá? To bohužel nikdo (krom samotných členů družstva). Už teď ale víme, že to bude zcela jiné a netradiční, jak se na JSD sluší a patří.


Druhý život knihy

Znáte ducholapky? V dešti, na autobusové zastávce se povalují zničené knížky, které už nikdo nechce. Jestlipak je někdo ještě bude chtít? Ale ano! My jsme jeli okolo a všechny ty ubohé knížky jsme odvezli a vysušili. Co teď ale s nimi?


Výstavou Ztracen v… s kurátorem Otto M. Urbanem

Výstava Ztracen v… je poctou křehkému a subtilnímu dílu výtvarníka Vladimíra Doležala. Průřez jeho tvorbou nabízí v DOXu malířské i kreslířské práce, díla abstraktní i konceptuální, stejně jako jeho zkušenost restaurátora. Výstavou provede její kurátor Otto M. Urban.


Attacca Quartet – PŘESUNUTO

V rámci festivalu Americké jaro vystoupí v Multifunkčním sále DOX+ Grammy oceněný Attacca Quartet. Obratnost přecházet od repertoáru 18. k 21. století řadí tento soubor k jednomu z nejvšestrannějších a nejvýraznějších.


(S)tisk doby

Kulatý stůl předních žurnalistů a témata z domova i ze světa, která rezonovala v poslední době. Diskuzi o předsednictví ČR v Radě EU, pokračující válce na Ukrajině a prezidentských voleb sledujte živě na našem Facebooku.


Křest katalogu (Ne)Moc

Křest katalogu (Ne)Moc, který přináší ohlédnutí za díly ze stejnojmenného výstavního projektu a texty k tématům moci, nemoci a bezmoci. Nezmeškejte setkání s kurátory výstavy, umělci a tvůrci knižní publikace.


Výstavou Ztracen v… s teoretičkou Lucií Rohanovou

Rozvětveným dílem Vladimíra Doležala se vine výrazná linie figurální tvorby. Figura je jejím východiskem a neustále se vracejícím tématem. Současně však rezonuje i v mnoha tématech jeho mnohotvárné tvorby abstraktní. Výstavou provede teoretička umění Lucie Rohanová.


Malulán

Jedno malé děvče kdysi říkalo „malulán" pokaždé, když chtělo malovat obrázek. Legrační slovíčko. Když ho zadáte do google překladače, napíše vám, že je to v maďarštině „dítě".


Thin Skin

Vystoupení etablované cirkusové akrobatky Elišky Brtnické se vyznačují postupy, které jsou běžné spíš v současném zahraničním cirkuse, než na domácí scéně. Hypnotizující inscenace Thin Skin na rozhraní pohybové instalace a současného cirkusu.20 let Farmy v jeskyni

Oslava výročí 20 let od vzniku rezidenčního souboru Farma v jeskyni spojená s retrospektivou a vernisáží výstavy. Od jednoho z prvních českých souborů fyzického divadla až po mezinárodně oceňované těleso s vlastním způsobem práce s výrazem.


Vizuální imaginace Samuela Becketta

Přednáška Dirka Van Hulleho a Marka Nixona doplněná bohatým obrazovým materiálem se zaměří na sbírku knih slavného irského spisovatele a dramatika, která po jeho smrti v roce 1989 zůstala v Beckettově pařížském bytě.


Commander

Jeden večer – dvě díla. Jedno téma – dva světy. Pohybové divadlo s živou hudbou – a film s dětskými herci souboru Farma v jeskyni. On-line radikalizace dětí vs. nedospělé chování společnosti. Dynamika pohybu performerů, tep živé hudby a zneklidňující obrazy společně tvoří nevšední vhled do digitální temnoty, o které většina z nás nemá a možná ani nechce mít tušení.Výstavou Stavitelé chrámů s kurátorem Otto M. Urbanem

Výstava Stavitelé chrámů představuje převážně kultickou a rituální stránku činnosti Jedinečného Svatopěstitelského Družstva. Výstavou vás provede kurátor Otto M. Urban.


Kam s ním?

Otázka v názvu záměrně cituje známý fejeton Jana Nerudy a výstava s dílnou na otázku odpovídají. Jedinečné Svatopěstitelské Družstvo postavilo v DOXu unikátní instalaci, ve které najdete několik svatyní, podivných zákoutí, ale i chrám... (Z) čeho, čemu, proč?


Pan Pros

Experimentální činohra Pan Pros s podtitulem Slova, která mi nepatří dnes už kultovního režiséra Jana Nebeského. Fantastický dramatik Samuel Beckett a oceňovaní herci David Prachař a Lucie Trmíková.Výstavou Funny Games s kurátorem Otto M. Urbanem

Výstava Funny Games představuje dílo moldavského malíře Alexandera Tineie. Jednotlivá díla, monumentální i malé formáty, jsou střípky velkolepé mozaiky lidského života. Zatím nejrozsáhlejší samostatnou výstavou umělce vás provede kurátor výstavy Otto M. Urban.


Zásadní mládí

S dalším příspěvkem do série ZÁSADNÍCH koncertů se do sálu DOX+ vrací Ostravské centrum nové hudby. Umělecká a žánrová šíře tvorby mladých skladatelů a skladatelek z různých zemí Evropy bude v Praze ojedinělou konfrontací orchestrální hudby dneška.


Druhý život knihy

Znáte ducholapky? V dešti, na autobusové zastávce se povalují zničené knížky, které už nikdo nechce. Jestlipak je někdo ještě bude chtít? Ale ano! My jsme jeli okolo a všechny ty ubohé knížky jsme odvezli a vysušili. Co teď ale s nimi?