Pavel Büchler - How To Make It Go Away

5. 6. – 3. 7. 2017

Kdo ví, nemluví. Kdo mluví, neví,
říká v padesáté šesté sloce Lao c'
Ale i on mluvil,
tedy nevěděl.

/ Jan Vladislav
Mé knížky jsou vlastně mé privátní záznamy o umění. Jejich prostřednictvím se pokouším porozumět umění a snad i něčemu z toho, co umění daleko přesahuje.

/ Pavel Büchler
V červnové Poličce, která je vystavena v Archivu výtvarného umění, představujeme autorskou knihu How To Make It Go Away umělce a pedagoga Pavla Büchlera. Tento zenový žert tvoří pouhých čtrnáct stránek. Listování vás ale třeba inspiruje k pátrání po dalších zajímavých knihách autora. Vystavený sešit je pouhou ukázkou z jejich pestré škály, snad tedy poslouží také jako upoutávka.
Pavel Büchler pochází z Prahy, od roku 1981 však žije ve Velké Británii, kde po mnoho let působil jako profesor na Manchester Metropolitan University a Glasgow School of Art. Je autorem řady autorských knih, grafik, konceptů a instalací a nevyhýbá se ani psaní. Jeho úvahy o autorské knize najdete pohromadě v antologii Bookworks z roku 1982. V textech nezřídka cituje Carrióna, jehož nejznámější text New Art of Making Books z roku 1975 dokonce interpretuje v jedné z vlastních autorských knih.

Těm se věnuje nepřetržitě od 70. let do dneška a stávají se mu přirozeným prostředkem k vyjádření. Samotná komunikace je zde velice podstatná. Ať už pracuje slovy, obrazy, nebo třeba pomocí interpretací, činí tak v dialogu s námi. Jeho tvorba je konceptuální – a v tomto smyslu rozumová. O to víc pak v ní vynikají témata iracionální, ve kterých hranice chápání úmyslně překračuje.
V Poličce vystavený sešit How To Make It Go Away je formou velmi nenápadný. Jde o útlý, drátem šitý svazek novinového papíru. Minimum prostředků zde stačí.
Obsah vystaveného sešitu pak tvoří sekvence čtrnácti instruktážních kreseb, na kterých je názorně vyobrazeno správné použití různých čisticích prostředků. Kresbám nechybí ani šipky ve směru pohybu při čištění a obrázky jsou umístěny v rámečku tak, jak je obvyklé pro návody a příbalové letáky. Číslování stran se odečítá,  na poslední stránce se tak dobíráme nuly – a  s ní i čisté plochy beze skvrn.
Anna Pleštilová