Pavlína Jana Lörinczová: Antistresové omalovánky

7. 11. – 5. 12. 2016

Výstava představující osobní památníčky probíhá v prostoru Archivu výtvarného umění v rámci projektu Polička/Shelf.
Netrapte se tím, že nemáte přesně stejné barvy, které jsou na paletě - buďte kreativní a vytvořte si vlastní barvy tím, že je například budete používat ve větší vrstvě nebo budete na pastelky víc tlačit a vznikne tmavší barva. Můžete přes sebe dokonce použít dva odstíny, které máte k dispozici.

Lauren Farnsworthová, z předmluvy omalovánek Colourtronic
Tvorba Pavlíny Jany Lörinczové, kterou Vám představujeme v listopadové Poličce, je mi blízká již po řadu let. Jednou z inspirací se jí staly nejprve omalovánky vlastních dětí, které sbírala a transformovala ve vlastní velkoformátové malby. Podobně posléze pracovala i s antistresovými omalovánkami pro dospělé.
Antistresové omalovánky zasáhly mne i Pavlínu přibližně ve stejnou dobu letošního léta. Zatímco já jsem z nich byla pouze ve stresu, Pavlína si jejich výběr pořídila domů.
Vznikly knihy - malby, z nichž několika můžete nyní listovat. Jsou to první antistresové omalovánky pro dospělé, které mě nestresují. Vymalovala je malířka a tvorba pro ni nebyla pouhým odpočinkem (protože žádná umělecká tvorba odpočinkem není). 
Nevznikly ani s úmyslem protestovat či provokovat. Šlo zde především o jednoduché sdělení. Odpověď člověka, který si nedal dobrovolně svázat ruce - a má odvahu doslova přetahovat přes obrysy konvence a pohodlí. Pavlína Lörinczová jednoduše vstoupila v antistresových omalovánkách do dost zdivočilé řeky - a vydala se přímo proti proudu.
Pavlína Lörinczová ve svých omalovánkách neodsuzuje a neuráží své okolí a trendy. Pracuje s nimi pouze zcela jinak, než se očekává. S nadsázkou a svobodněji, než jsme zvyklí.

Anna Pleštilová