Poetika prostoru

14. – 16. 9. 2023

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme
 

Kdy? V termínu 14.–16. září 2023, 10.30–13.30 | datum prezentace 17. září ve 12.00

Jakým jazykem? Komunikace v angličtině, výstupy mohou být v angličtině nebo češtině.

Jak se přihlásit? Registrace prostřednictvím formuláře níže.

Kolik stojí? Účastnický poplatek 900 Kč (Součástí je volný vstup do všech výstav DOXu a možnost využít slevu 20 % na denní vstupenku na festival FALL.)

A co členové? Sleva 30 % pro členy DOX Klubu

Pro kolik osob? Kapacita 15 osob

Workshop se koná v rámci festivalu FALL.

Vzducholoď Gulliver
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Připojte se k této speciální dílně tvůrčího psaní, kterou povede básník a prozaik Aleš Šteger, jeden z nejvýraznějších evropských literárních hlasů současnosti. Aleš intenzivně spolupracuje napříč žánry se skladateli, hudebníky, výtvarníky a filmaři. Jeho knihy básní a románů byly přeloženy do více než 20 jazyků. Užijte si jeho třídenní workshop a závěrečnou veřejnou prezentaci na palubě jedinečné architektury – vzducholodi Gulliver. Vašimi nástroji budou slova a fotografie. 

Paměť, psaní, sociální prostor, fotografie. Mezi prostorem tvořeným slovy a prostorem fotografie vzniká meziprostor, který na workshopu prozkoumáme. Mezi písemným popisem a přímou evokativností fotografického obrazu se otevírá mnoho možností a dilemat. Jakou etiku diktují společenské normy našemu pozorování, myšlení a tvorbě? Co znamená posun k intermédiím pro naši literární tvorbu? 

Workshop bude založen na diskuzích, praktických experimentech v psaní krátkých textů a dokumentárně-fotografickém záznamu podnětů ve veřejném prostoru. Workshop je otevřen všem, kteří píší a mají zájem rozšířit hranice svého psaní. 

Potřebné vybavení: nadšení, kreativita a mobilní telefon nebo fotoaparát

Aleš Šteger je básník a prozaik ze slovinské Lublaně. Jeho tvorba zasahuje do různých uměleckých oblastí, spolupracuje se skladateli, hudebníky, výtvarnými umělci a filmaři. Štegerovy knihy básní a románů byly přeloženy do více než 20 jazyků.

Aleš Šteger je programovým ředitelem nakladatelství Beletrina Academic Press, které před 25 lety spolufinancoval. Inicioval a vedl celoevropské umělecké projekty, zejména Versopolis – evropskou platformu pro začínající básníky a mezinárodní festivaly poezie.

Jeho kniha The Book of Things získala mimo jiných cen a vyznamenání dvě hlavní americká překladatelská ocenění (cena BTBA a AATSEL). V roce 2016 mu Bavorská akademie výtvarných umění udělila Mezinárodní cenu Bieneka za poezii. V roce 2022 získal jeho román Neverend Mezinárodní Spycherovu cenu za literaturu ve švýcarském Leuku a umístil se na prvním místě v prestižním SWR Bestenliste.

Aleš Šteger získal titul Chevalier des Artes et Lettres a je členem Berlínské akademie umění a Německé akademie pro jazyk a literaturu. Jeho nejnovější anglickou knihou je Burning Tongues, New and Selected Poems (Bloodaxe, 2022). Mezi jeho další díla patří knihy ve slovinštině: Knjiga reči (básně, 2005), Svet je vmes (básně, 2022), Na kraji zapisano (experimentální psaní, 2023), Kurent (román pro mladé dospělé, 2015).

Generální partner festivalu FALL

Partneři festivalu FALL