Poslední večery na Zemi

29. 7. 2020, 21:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Vstupné: 120 Kč

Promítáme za každého počasí.  Za deště v sále DOX+

Délka: 138 minut

Nevhodné do 15 let

Snímek uvádíme ve standardní čínštině s českými titulky

Sezení volné

Změna programu vyhrazena

Terasa Evergreen
Poupětova 3, Praha 7 – vchod DOX+
Ukázat na mapě

Letní filmové noci na travnaté střeše uprostřed města. Filmy, které hned tak někde neuvidíte. Velké projekční plátno, čistý zvuk do sluchátek, osvěžující drinky. To je nové letní kino Evergreen na střeše multifunkčního sálu DOX+.

29. července uvádíme snímek Poslední večery na Zemi

Magická meditace o prostoru a času i enigmatická báseň o ztrátě a bolesti. Film jako sen utkaný z nespolehlivé paměti a ještě nespolehlivější skutečnosti – barevně, světelně i kompozičně uhrančivý přelud narozený z melancholicky rozostřené přítomnosti a minulosti, která dost možná ani nebyla. Snímek Poslední večery na Zemi je hypnotický romantizující neo noir nejtalentovanějšího ze současných čínských filmařů Gan Biho. 

Podmanivý rytmus  truchlivá obrazotvornost filmu o muži, který hledá svou dávno ztracenou lásku, evokuje ponuřejší a abstraktnější verzi raných filmů Wong Kar-Waie či vrcholných děl Andreje Tarkovského. Film, který nás zavádí do fantaskních ruin provinčního města Kaili na jihovýchodě Číny, vrcholí více než 50 minut trvajícím záběrem-zjevením natočeným bez jediného střihu. Poslední večery na Zemi staví na mesmerizujícím efektu  náladě více než na zápletkách, činí tak ale z dobrého důvodu. Čím méně toho totiž víme, tím méně toho zapomeneme.

Teprve devětadvacetiletý čínský básník a filmař Gan Bi je patrně největší nadějí současného asijského uměleckého filmu. Jeho prvotina Kaili Blues (2015) – dávající vzpomenout na thajského mistra podmanivých reinkarnací Apichatponga Weerasethakula nebo velikány tchajwanské nové vlny – patří mezi klíčové debuty této dekády a vynesla mu několik cen na festivalu v Locarnu. Druhý Gan Biho snímek Poslední večery na Zemi byl vybrán v roce 2018 v Cannes do oficiální sekce Un Certain Regard a pro své fascinující vizuální pojetí byl kritikou pasován na nejúchvatnější a nejoriginálnější film celého festivalu.

Režie: Gan Bi
Scénář: Gan Bi
Kamera: Hung-i Yao, David Chizallet, Jingsong Dong
Hudba: Giong Lim
Hrají: Sylvia Chang, Yongzhong Chen, Jue Huang, Hong-Chi Lee