Představení Commander a diskuze na počest Matúše a Juraje

25. 10. 2022, 19:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Kolik stojí vstupenka? Vstup volný. Své místo si rezervujte zde.

Z důvodu zajištění vaší i naší bezpečnosti bude před vstupem do sálu docházet
k povinné kontrole osobních věcí všech diváků. Omlouváme se za komplikace
a děkujeme za pochopení.

Multifunkční sál DOX+
Poupětova 3, Praha 7

Ukázat na mapě

Widget CTA

"Už když jsme zkoumali problematiku radikalizace dospívajících na internetu při tvorbě filmu a inscenace, se znepokojením jsme si uvědomovali, nakolik je naše společnost skrytě prorostlá nenávistí a že případ třináctiletého Estonce, kterým jsme se inspirovali, není jen vzdálenou výjimkou," říká režisér inscenace Viliam Dočolomanský. 

Nové pohybové představení a umělecký film s dětskými herci vyvrcholí stejnojmenný umělecký projekt souboru Farma v jeskyni, který zkoumá on-line radikalizaci dětí a dospívajících. Obě umělecká díla pracují s dialogy převzatými ze skutečných chatů extremistické on-line skupiny, kterou pod profilem Commander vedl třináctiletý chlapec. 

Vyhasnuté životy Jurajovi a Matúšovi již nevrátíme. Můžeme se ale společně snažit, aby rostlo povědomí o tom, jak snadno se extremismus šíří online prostorem a jaký to může mít dopad na naše životy. K tomu, aby se nic podobného neopakovalo, může přispět každý z nás. Proto jsme se rozhodli zpřístupnit inscenaci Commander veřejnosti a reflektovat situaci diskuzí věnovanou fenoménu radikalizace dospívajících na internetu v souvislosti s útokem v Bratislavě. Co může každý z nás dělat, aby se tento případ již neopakoval?

Hosté diskuze:
Karel Kovy Kovář - youtuber a edukátor
Barbora Vegrichtová - ČVUT, odbornice na problematiku radikalizace
Bohdana Rambousková - HateFree Culture
Viliam Dočolomanský - umělecký ředitel souboru Farma v jeskyni, režisér inscenace Commander

Audiovizuální část přesazuje autentické dialogy z virtuálního prostředí do situací v reálném světě a ukazuje děti v polohách, v jakých si je nedokážeme představit a v jakých je ani nechceme vidět. Dětské rozhovory o sexu, smrti a nenávisti mají temně mrazivou atmosféru, která balancuje na hranici absurdity, humoru a znepokojení. Představení oproti tomu převážně prostředky pohybového divadla zobrazuje společnost nezralých dospělých,  kteří svůj život hrají jako hru. Dynamika pohybu performerů, tep živé hudby a zneklidňující obrazy společně vytváří nevšední vhled do digitální temnoty, o které většina z nás nemá a možná ani nechce mít tušení.

Inscenace nese nezaměnitelný umělecký rukopis souboru Farma v jeskyni. Obě jeho části – pohybové divadlo i audiovizuální projekce – vytvořil kreativní tým pod vedením Viliama Dočolomanského. Tvorba mezinárodně oceňovaného divadelního souboru Farma v jeskyni spojuje fyzické divadlo, video, film a živou hudbu do jednotné umělecké výpovědi a dlouhodobě se zabývá zkoumáním současných a opomíjených společenských témat. V roce 2022 soubor slaví výročí dvaceti let své existence. 

Projekt Commander souboru Farma v jeskyni vzniká ve spolupráci s Centrem současného umění DOX a za podpory Nadace PPF, Ministerstva kultury České republiky, Magistrátu hlavního města Prahy a Evropského sboru solidarity. Partnery projektu jsou O2 Chytrá škola, Prague Music Performance a LOFFT – Das Theater.