Ptačí sněm pro Václava Havla

5. 10. – 18. 12. 2021

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Kdo se může zapojit? Každý! Jednotlivci, rodiny, školy, školky, instituce, spolky, iniciativy a všichni, kdo chtějí být součástí pocty Václavu Havlovi a komu záleží na tom, abychom i dál mohli žít ve svobodě.

Jak se můžete zapojit? Jednoduše! Vytvořte, poskládejte, kreativně ztvárněte letícího ptáka, symbol svobody, duchovního růstu a síly a instalujte ho v období až do 18. 12. 2021 ve veřejném prostoru (u Lavičky Václava Havla, ale i kdekoli jinde). Pokud můžete, napište na ptáčka myšlenku či citát z díla Václava Havla. Mluvte se svými studenty, přáteli či kolegy o jeho odkazu. A nezapomeňte své dílo vyfotit a sdílet pod  #VH85 #ptacisnem.

Proč to všechno děláme? Dává nám velký smysl si právě letos (v roce výročí nedožitých 85. narozenin a 10. výročí odchodu Václava Havla) připomenout s radostí, vděčností a taky s respektem, co všechno Václav Havel pro naši zemi udělal. Dopřejme si malé spočinutí a přemýšlejme o tom, co pro naši zemi a její současnou situaci může udělat každý z nás právě teď.

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě
 

Widget CTA

„Všichni chceme vzpomenout a oslavit narozeniny člověka, který nesl světlo, čím více je kolem nás tmy.“ – Petr Sís

Projektem Ptačí sněm pro Václava Havla k jeho nedožitým 85. narozeninám si připomínáme prezidenta, který se zasloužil o svobodu a  demokracii v  naší zemi. 

Připojte se k happeningu inspirovanému dílem světoznámého výtvarníka Petra Síse, který iniciovalo Komunitní osvětové společenství, z. s., v Chebu a k němuž se připojil i DOX. 

Happening probíhá od 5. října do 18. prosince s cílem vytvořit ve veřejném prostoru veliký ptačí sněm oslavující myšlenky Václava Havla a svobodu.

Inspirací k happeningu je obraz Letícího muže (prezidenta Václava Havla) složeného ze stovek letících ptáků, jehož autorem je Petr Sís. Ten je také autorem knihy Ptačí sněm, příběhu o moudrém dudkovi, který se stal vůdcem tisícihlavého hejna ptáků na strastiplné cestě k bájné hoře Kaf. Podle Petra Síse byl Václav Havel právě takovým moudrým vůdcem, který vedl národ ke svobodě.

Zapojte se i vy ve svém městě či obci a pomozte nám napříč republikou i světem vytvořit tisícihlavé hejno svobodných ptáků a připomenout si tak myšlenky Václava Havla. Přidejte ke svým fotkám či videím označení #ptacisnem #VH85.

DOX se k happeningu připojil instalací hejna bílých ptáků, kteří byli součástí výstavy Petra Síse v roce 2019, do vzducholodi Gulliver.