Responsive body

28. – 30. 10. 2023

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme
 

Kdy? V termínu 28.–30. října 2023

Pro koho? Workshop je otevřen studentům a profesionálům z oblasti performativního umění, ale i zájemcům bez předchozích profesionálních zkušeností. Kapacita workshopu je 20 účastníků.

Jak se přihlásit? Registrace prostřednictvím formuláře, zároveň prosíme zašlete nám své CV na: info@farminthecave.com 
Registrace (vč. zaplacení zálohy) do 20. 10. nebo do naplnění kapacity workshopu.

Dokončení registrace potvrdíte zaplacením zálohy ve výši 1 500 Kč / 100 Euro. Zbytek platby (1500 Kč / 100 Euro) je možné uhradit do 25. 10. Informace k platbě dostanete v potvrzovacím e-mailu po vyplnění formuláře. Do zprávy příjemci platby nezapomeňte vyplnit své jméno.

Kolik stojí? Účastnický poplatek 3000 Kč / 200 EUR (snížená částka v Kč oproti částce v eurech je způsobena možností nabídnout zvýhodněný účastnický poplatek českým a slovenským zájemcům díky finanční podpoře MKČR a MHMP.)

Budova DOX+
Poupětova 3, Praha 7
Ukázat na mapě

Widget CTA

Workshop s mezinárodně uznávaným tanečním a choreografickým duem Roosna & Flak, kteří v DOXu představí svou metodu práce „Responsive Body“.

Hlavním cílem workshopu je aktivizace těla v jeho reaktivnosti na nejrůznější podněty. Vycházíme z myšlenkových základů funkční anatomie, bojových umění a z naší vlastní imaginace. Hledáme nové možnosti a zároveň se ale cíleně limitujeme senzorickou technologií. 

Workshop začíná od jednoduchých pohybů, díky kterým probudíme tělesné funkční souvislosti. Naladíme se na sebe, zakotvíme se v přítomném momentu a připravíme se na komplexnější úkoly. 

Ve druhé části workshopu se zaměříme na vlastní smysly. Za pomoci partnera/ky budeme rozšiřovat pohybové možnosti, probudíme fyzické reakce na vnitřní i vnější podněty a bude zkoumat různé cesty k organizaci jak improvizovaného, tak fixovaného materiálu.

V závěru do hry zapojíme i senzorickou technologii (snímače). Ta nám umožňuje zkoumání a tvorbu nových spojů mezi pohybem a zvukem.


O lektorech
Mezinárodně aktivní choreografové, tanečníci a digitální umělci Külli Roosna (Estonsko) a Kenneth Flak (Norsko) spolupracují už od roku 2008. Ať už tvoří vlastní choreografie nebo spolupracují s dalšími umělci, jejich práce se zaměřuje na narativitu a technologie těla. Ve svých pracích zkoumají široké spektrum témat, jako je např. hlubinné ekologie, Vikingské mytologie, totalitarismus a internetovou kulturu. Jádrem jejich práce je lidská zkušenost v propojených realitách. Do té pronikají skrze možnosti a limity tančícího těla v neustálém dialogu s digitálními technologiemi a diskurzy, které jej rozšiřují a staví do protikladu.

Své práce uváděli prakticky po celém světě. Kromě umělecké činnosti učí pohybovou techniku „Responsive Body“, kompozici a senzorické programování na různorodých univerzitách a festivalech. 

Jejich interaktivní hudební a taneční inscenace Blood Music byla nominována na Estonian Dance Awards 2015. Inscenace Stalking Pradise, kterou vytvořili pro taneční divadlo v Lublani, byla vybrána na biannual Polish Dance Days. Prime Mover (2018), Two Body Orchestra (2020) a Singularity (2022) byly nominované na Estonian Dance Awards.

 

Kenneth Flak
Je norský tanečník, choreograf, skladatel a učitel. Jako performer spolupracoval s významnými osobnostmi, jako je André Gingrase, Dansdesign, Richard Siegal, Kari Hoaas, Preeti Vasudevan a mnozí další.

Vystudoval Národní akademii dramatických umění v Norsku a dále v Nizozemí Amsterdam Arts School.

V roce 2007 obdržel Bessi Performer's Award v New Yorku za interpretaci v Gringasově sóle CYP17. V roce 2010 byl nominován na cenu BNG v Amsterdamu za choreografii “O bozích a naplaveninách” (Of Gods and Driftwood).

Flak učí současný tanec a sound design na univerzitách a festivalech po celém světě.Učil např. v Estonsku, Norsku, Finsku, Švédsku, Dánsku, na Islandě, v Lotyšsku, Litvě, Nizozemí, Belgii, Velké Británií, Francii, Polsku, České republice a mnoha dalších státech.

Jako skladatel samouk a kreativní programátor vytvořil hudbu a interaktivní nástroje pro živé choreografie a taneční filmy.

Byl předsedou komise Norwegian Arts Council Comisson pro tanec v letech 2018-2020.

 

Külli Roosna
Je estonská tanečnice, choreografka a učitelka. V roce 2005 zakončila studia tance a choreografie na Tallinn University a dále pokračovala na Rotterdam Dance Academy v Nizozemí, kterou zakončila v roce 2007. V roce 2013 obdržela magisterský titul v oboru choreografie na Tallinské univerzitě.

Jako performerka spolupracovala s choreografy, jako je Richard Siegal, Stian Danielsen, Karen Foss, Kari Hoaas, Cid Perlman, Dylan Newcomb, Fine5 Dance Theater a mnohými dalšími.

Kromě uznání za společnou práci s Kennethem Flakem byla oceněna První cenou na Mezinárodním festivalu moderní choreografie ve Vitsebsku (Bělorusko), za své sólo Circle Through.

Coby lektorka a performerka se dostala na festivaly, univerzity a do divadel po celém světě.

V letech 2014-2015 byla členkou představenstva Estonského svazu tanečníků a vedoucí jeho stipendijní komise.