Spisovatel a současná Evropa

22. 5. 2024, 18:30

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Jaký je vstup na akci? Jednotné vstupné 180 Kč

A co členové Klubu DOX? Zdarma (nutná předchozí rezervace přes formulář níže)

Debata proběhne v angličtině, bude zajištěno simultánní tlumočení do češtiny.

Vzducholoď Gulliver
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Jak vnímají současní spisovatelé svou pozici v Evropě přetvářené rostoucím vlivem populistů a ohrožované ruskou imperiální válkou na Ukrajině? Platí-li, že kultura je hlavním nástrojem sebereflexe společnosti, měl by spisovatele a umělce podporovat stát? Je zapotřebí, abychom v Evropě pečovali zvlášť o tvorbu v malých a menšinových jazycích? A jak a o čem psát v době, kdy se u čtenářů snižuje schopnost soustředění na delší texty a prodeje knih pomalu klesají?

Úryvky ze svých děl na palubě vzducholodi Gulliver přečtou a o své zkušenosti se podělí Jan Carson, severoirská autorka a kurátorka působící v regionu, která se vypořádává s dědictvím dlouhodobých nacionalistických střetů, romanopisec a nakladatel Tadhg Mac Dhonnagáin píšící v irštině, autorka románu Srdce Evropy a rozhlasová redaktorka Pavla Horáková a bilingvní prozaik a scénárista Jan Novák, který se mimo jiné věnuje i odkazu generace Václava Havla, Milana Kundery a Miloše Formana. 

Moderuje Ondřej Pilný.

Jan Carson je spisovatelka a kurátorka uměleckých projektů žijící v Belfastu. Publikovala tři romány, tři sbírky povídek a dva svazky tzv. flash fiction. Její román The Fire Starters získal v roce 2019 Cenu Evropské unie za literaturu. Nejnovější román The Raptures vyšel v nakladatelství Doubleday v roce 2022 a byl v Irsku nominován na ceny An Post a Kerry Group za nejlepší román roku. Poslední sbírku povídek, Quickly, While We Still Have Horses, vydalo opět nakladatelství Doubleday v dubnu 2024.

Pavla Horáková je spisovatelka, literární překladatelka, publicistka a rozhlasová redaktorka. Autorsky debutovala dětskou detektivní trilogií o Hrobařících. Spolu s Jiřím Kamenem sestavila dvě knižní kompozice věnované českým účastníkům 1. světové války, Přišel befel od císaře pána (2015) a Zum Befehl, pane lajtnant (2018). V roce 2018 vydala novelu Johana (společně se Zuzanou Dostálovou a Alenou Scheinostovou) a rovněž svůj první román pro dospělé Teorie podivnosti, jenž získal v roce 2019 cenu Magnesia Litera za prózu a dosud byl přeložen do devíti jazyků. V roce 2021 vyšel její druhý román pro dospělé Srdce Evropy oceněný třetím místem v anketě Lidových novin Kniha roku.

Tadhg Mac Dhonnagáin je autor beletrie i literatury faktu, scenárista, hudebník a nakladatel. Jeho román Madame Lazare obdržel v roce 2021 cenu Irish Book Award a o rok později zvláštní uznání v rámci Ceny Evropské unie za literaturu. Mezi ocenění, která získal, patří Gradam Uí Shúilleabháin, Gradam Réics Carló, zvláštní cena Children’s Books Ireland a cena White Raven od Internationale Jugendbibliothek v Německu.

Jan Novák je spisovatel, scenárista, dramatik a filmový dokumentarista. V letech 1970–2008 žil v Chicagu, svůj první román Milionový jeep napsal anglicky a obdržel za něj nominaci na Pulitzerovu cenu a cenu Carla Sandburga za chicagskou knihu roku (1985). Jeho románové zpracování příběhu bratří Mašínů, Zatím dobrý, bylo oceněno Magnesií Literou za knihu roku 2004. Kromě beletrie se intenzívně věnuje i literatuře faktu: s Milošem Formanem sepsal jeho autobiografii Co já vím (1994), přeloženou do 21 jazyků, a  vydal rozsáhlý životopis Milana Kundery (2020). Je autorem řady úspěšných filmových scénářů a spolupracoval s režiséry Ivanem Passerem, Maximillianem Schellem, Jurajem Jakubiskem, Davidem Ondříčkem a dalšími. Se svým synem Adamem natočil dokumentární filmy Občan Václav Havel jede na dovolenou, Občan Havel přikuluje a Pušky, puky, pivo a psi a do angličtiny přeložil řadu Havlových divadelních her.

Akci pořádá Centrum irských studií Karlovy univerzity, Velvyslanectví Irska a Centrum současného umění DOX