Stefano Carini: Vyprávět obrazem

15. 9. 2023, 15:30

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme
 

Kolik stojí vstupenka? Základní vstupné 150 Kč | snížené vstupné 100 Kč | 30 % sleva pro členy DOX Klubu 

Jakým jazykem? Anglicky i česky, akce bude tlumočená.

Akce se koná v rámci festivalu FALL.

Vzducholoď Gulliver
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

V této hodinové přednášce vás odborník na fotografii a vizuální vyprávění Stefano Carini vezme na fascinující vizuální cestu historií, která začíná před více než 30 000 lety, hluboko v horách západní Evropy, jižní Afriky a Indonésie, kde naši předkové zanechali některé z prvních známých jeskynních maleb. První vizuální vypravěči, první umělci. Procházíme tisíci lety vizuální evoluce až do 20. století, kdy s objevem fotografie získává tvorba obrazu zcela jiný význam, protože s jejím příchodem jsme uvěřili, že to, co zachycuje, je pravda, objektivní realita. Tato cesta nás zavede až k obrazům generovaným umělou inteligencí i k její děsivé schopnosti napodobovat naše chování a etickým výzvám, které představuje.

Člověk s pochodní v ruce se plazí po břiše v naprosté tmě v nitru velké hory. Venku jeho kmen oslavuje posvátné chvíle rituály, tanci, bubny a příběhy vyprávěnými kolem ohně. Okamžiky sdílení se svými soukmenovci i s dávnou generací předků.

Uvnitř se člověk s pochodní plazí dál. Cílem je dosáhnout povrchu, membrány, která symbolizuje přechod z tohoto světa do duchovního. Ruce jsou nástroje, pomocí kterých vytvoří homo sapiens vůbec první obrázky (nebo alespoň ty nejstarší, o kterých víme). Proč? A proč my dnes děláme to samé?

„Vizuální vyprávění je nástrojem empatie – spojuje, sbližuje a staví mosty napříč mnohostrannou, hluboce individuální lidskou zkušeností. Lidem je od přírody dáno vyprávět příběhy: po celé věky jsme si s našimi nejbližšími i cizími lidmi vyměňovali mýty a legendy obsahující klíč k přežití. Prostřednictvím obrazů se můžeme jeden od druhého učit a hledat k sobě navzájem cestu.“ říká Carini.

Stefano Carini (1985) je nezávislý odborník na fotografii. Je kreativním ředitelem NOOR Images a NOOR Foundation.

Carini je fotograf, umělec, kurátor, autor knih, a filmař.  Zaměřuje se na vizuální vzdělávání a vizuální gramotnost. Po studiu fotografie a fotožurnalistiky v Londýně, Spojeném království a v Arhusu v Dánsku, krátce pracoval jako fotoeditor pro NOOR Images v Amsterdamu. Poté se přestěhoval do Iráku, kde během války proti ISIS vedl Metrography první iráckou fotografickou agenturu. Zde vznikla pod jeho vedením série projektů, které byly vystaveny na různých místech Evropy (mj. projekty Map of Displacement, Over My Eyes, Twana's Box).

Carini spolupracuje s festivaly, galeriemi a muzei fotografie a současného umění. Je autorem řady fotografických výstav, které byly představeny v Evropě a na Středním východě, kde také školí fotografy a vizuální vypravěče příběhů. 

V minulosti vedl workshopy s dětmi z romské komunity, s uprchlíky i vnitřně přesídlenými osobami v Iráku a se studenty po celé Evropě.

Žije v italském Turíně se svými dvěma dětmi. V poslední době se zaměřuje na studium permakultury a pěstuje stovky endemických druhů pro regenerační účely.

Generální partner festivalu FALL

Partneři festivalu FALL