Talentovaný pan Ripley

14. 7. 2021, 21:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Kolik stojí vstupenka? 140 Kč | Vstupenku je možné zakoupit online, v den projekce až do 18 hodin nebo od 20 hodin v pokladně Centra DOX (Poupětova 1).

Kde? Na terase Evergreen (vchod DOX+)

Co když bude pršet? Promítáme za každého počasí. Za deště v sále DOX+.

Změna programu vyhrazena. Postupujeme v souladu s platnými vládními nařízeními proti covidu-19. Sluchátka pečlivě dezinfikujeme. Deky si prosím přineste vlastní.

Celý program letního kina Evergreen najdete zde.

Terasa Evergreen
Poupětova 3, Praha 7 – vchod DOX+ 
Ukázat na mapě

Tom Ripley je chudý newyorský pianista, jehož sny se naplní toho dne, kdy ho bohatý průmyslník Herbert Greenleaf omylem pokládá za spolužáka svého syna a požádá ho, aby Dickieho, který si své prázdniny v Itálii protáhl na neurčito, přivezl domů. Po pečlivé přípravě Tom převezme svou roli a odjede do Amalfi, kde Dickie a jeho snoubenka Marge prožívají své „dolce far niente“, typické pro Američany v Itálii 50. let, a podaří se mu k nim připojit. Jak ale roste jeho obdiv k okouzlujícímu Dickiemu, stále hůř snáší jízlivou blahosklonnost, kterou vůči němu Dickie projevuje. Nakonec se odhodlá k drastickému kroku…

Jak se z obyčejného člověka stává vrah? Kdy nás opouští morálka a nastává bod zlomu zla? Podobné otázky prostupují dílem americké spisovatelky Patricie Highsmithové (1921–1995), která proslula svými psychologicky laděnými thrillery a která podle jejího životopisce Françoise Rivièrea v tomto žánru způsobila revoluci tím, že dokázala přimět čtenáře, aby sympatizoval s vrahem.

V roce 1978 byla Patricia Highsmithová zvolena předsedkyní poroty na filmovém festivalu Berlinale. Podle literárního díla autorky, od jejíhož narození letos uplynulo 100 let, vzniklo celkem 28 filmů.

Film Talentovaný pan Ripley natočil režisér Anthony Minghella s mimořádným citem jak pro prostředí a dobu, tak pro psychologickou motivaci svého hrdiny.

Literární předloha:
Originál: Patricia Highsmith, The Talented Mr. Ripley (1955)
Česky: Patricia Highsmithová, Talentovaný pan Ripley, překlad Hana Žantovská, Slovart, 2020

Filmové zpracování:
USA, 1999, 139 minut
Režie: Anthony Minghella
drama / thriller / krimi
Film uvádíme v anglickém znění s českými titulky

image courtesy of Park Circus/Paramount

Pokračujte v objevování

Feast of Food

Malíř Pieter Bruegel starší zobrazoval sedláky, vesnice a krajiny často surovým způsobem. Jak dnes, o 450 let později, vypadá průmyslové zemědělství a výroba potravin? Zkoumá Rimini Protokoll, současný evropský divadelní fenomén, v rámci Pražského festivalu německého jazyka.


Temple du présent. Sólo pro chobotnici

Jak můžeme porozumět zvířeti, kterému přisuzujeme inteligenci, jež se od té naší zásadně liší? Osm chapadel, tři srdce a Rimini Protokoll, současný evropský divadelní fenomén, označovaný za průkopníka „nové vlny“ dokumentárního divadla. Videoprojekce v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka.


Konference nepřítomných

Přišla krize! Jak ji ovšem vyřešit na konferenci, na kterou nikdo nepřijede? Příspěvky a rozporuplné teze o důsledcích globalizace v divadelního prostoru v podání oceňovaného berlínského souboru Rimini Protokoll. Inscenace v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka.


Sumika

Hypnotizující až kontemplativní zážitek. Tak lze stručně popsat taneční inscenaci Sumika oceňované japonské choreografky Ruri Mito. Nenechte si ujít japonskou preciznost převedenou v lidský pohyb.Je tohle konec?
Ne, to je začátek.