Talentovaný pan Ripley

14. 7. 2021, 21:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Kolik stojí vstupenka? 140 Kč | Vstupenku je možné zakoupit online, v den projekce až do 18 hodin nebo od 20 hodin v pokladně Centra DOX (Poupětova 1).

Kde? Na terase Evergreen (vchod DOX+)

Co když bude pršet? Promítáme za každého počasí. Za deště v sále DOX+.

Změna programu vyhrazena. Postupujeme v souladu s platnými vládními nařízeními proti covidu-19. Sluchátka pečlivě dezinfikujeme. Deky si prosím přineste vlastní.

Celý program letního kina Evergreen najdete zde.

Terasa Evergreen
Poupětova 3, Praha 7 – vchod DOX+ 
Ukázat na mapě

Tom Ripley je chudý newyorský pianista, jehož sny se naplní toho dne, kdy ho bohatý průmyslník Herbert Greenleaf omylem pokládá za spolužáka svého syna a požádá ho, aby Dickieho, který si své prázdniny v Itálii protáhl na neurčito, přivezl domů. Po pečlivé přípravě Tom převezme svou roli a odjede do Amalfi, kde Dickie a jeho snoubenka Marge prožívají své „dolce far niente“, typické pro Američany v Itálii 50. let, a podaří se mu k nim připojit. Jak ale roste jeho obdiv k okouzlujícímu Dickiemu, stále hůř snáší jízlivou blahosklonnost, kterou vůči němu Dickie projevuje. Nakonec se odhodlá k drastickému kroku…

Jak se z obyčejného člověka stává vrah? Kdy nás opouští morálka a nastává bod zlomu zla? Podobné otázky prostupují dílem americké spisovatelky Patricie Highsmithové (1921–1995), která proslula svými psychologicky laděnými thrillery a která podle jejího životopisce Françoise Rivièrea v tomto žánru způsobila revoluci tím, že dokázala přimět čtenáře, aby sympatizoval s vrahem.

V roce 1978 byla Patricia Highsmithová zvolena předsedkyní poroty na filmovém festivalu Berlinale. Podle literárního díla autorky, od jejíhož narození letos uplynulo 100 let, vzniklo celkem 28 filmů.

Film Talentovaný pan Ripley natočil režisér Anthony Minghella s mimořádným citem jak pro prostředí a dobu, tak pro psychologickou motivaci svého hrdiny.

Literární předloha:
Originál: Patricia Highsmith, The Talented Mr. Ripley (1955)
Česky: Patricia Highsmithová, Talentovaný pan Ripley, překlad Hana Žantovská, Slovart, 2020

Filmové zpracování:
USA, 1999, 139 minut
Režie: Anthony Minghella
drama / thriller / krimi
Film uvádíme v anglickém znění s českými titulky

image courtesy of Park Circus/Paramount

Pokračujte v objevování

Derniéra: Pan Pros

Poslední repríza experimentální činohry Pan Pros s podtitulem Slova, která mi nepatří dnes už kultovního režiséra Jana Nebeského. Fantastický dramatik Samuel Beckett a oceňovaní herci David Prachař a Lucie Trmíková. Nezmeškejte naposledy!Commander

Jeden večer, dvě díla. Jedno téma, dva světy. Pohybové divadlo s živou hudbou a film s dětskými herci souboru Farma v jeskyni. On-line radikalizace dětí vs. nedospělé chování společnosti. Nevšední vhled do digitální temnoty, o které většina z nás nemá a možná ani nechce mít tušení.Commander

Jeden večer, dvě díla. Jedno téma, dva světy. Pohybové divadlo s živou hudbou a film s dětskými herci souboru Farma v jeskyni. On-line radikalizace dětí vs. nedospělé chování společnosti. Nevšední vhled do digitální temnoty, o které většina z nás nemá a možná ani nechce mít tušení.Je tohle konec?
Ne, to je začátek.