Úhel pohledu: Mushon Zer-Aviv

20. 4. 2023, 18:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Přednáška proběhne online, sledujte živý přenos na YouTube  Centra DOX

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Widget CTA

Přednáška designéra, výzkumníka, pedagoga a mediálního aktivisty Mushona Zer-Aviva, který nám představí projektu Normalizi.ng. 

Projekt Normalizi.ng je experimentálním výzkumem v oblasti strojového učení, jehož cílem je analyzovat a pochopit, jak se rozhodujeme o normalitě – co to znamená vypadat normálně? Koncem 19. století vyvinul francouzský průkopník kriminalistiky Alphonse Bertillon systém mluvícího obrazu „Le Portrait Parle“. Tento sloužil pro standardizaci a klasifikaci lidské tváře pro účely odhalování zločinců, ale byl zneužit nacisty a zastánci eugeniky. Mushon ve svém projektu automatizuje Bertillonovy mluvící obrazy a vizualizuje aktuálně probíhající systematickou diskriminaci, která se skrývá za zdánlivě objektivní černou skříňku umělé inteligence.

Projekt je k vidění v Centru DOX jako součást vzdělávací výstavy Úhel pohledu.  

Mushon Zer-Aziv je designér, výzkumník, pedagog a mediální aktivista žijící v Tel Avivu. Je spolu-zakladatelem designového studia Shual.com, autorem projektu YouAreNotHere.org a Kriegspiel – počítačové verze hry Game of War nebo známého rozšíření do prohlížečů AdNauseam. Absolvoval stáž v centru Eyebeam (New York). Aktuálně vyučuje digitální média na Shenkar School of Engineering and Design (Izrael).

Partnerem vzdělávání Centra DOX je nadační fond Abakus.