Úhel pohledu
16. 3. 2023 – 31. 3. 2024
Otevřeni jsme všemu,
v tuto dobu i vám
Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě
Související události
Vzdělávací programy zdarma:
Algoritmická budoucnost
Bourání stereotypů
Hurá, chyba
Obyčejné hrdinství
Svět je místo, které vzniká a existuje z velké části v našich představách. Jak si představujeme místo pro umění? Galerie? Ulice? A jak by mělo vypadat to pro učení? Školní třída? Cokoliv jiného než třída? Hranice mezi výstavou a učebnou je neostrá. Ve hře je tu místo, čtyři umělecká díla, rozšířená realita a percepční chyba. Zapojení diváka je možné a dobrovolné. Úhel pohledu je prostorem znejistění, ale i nové zkušenosti; prostorem, který ukazuje potenciál chybování, změny nastavení mysli, narušení stereotypů a omezení strachu.
Od roku 2014 realizuje Centrum DOX vzdělávací programy, které přesahují z oblasti současného umění do sociální psychologie. Programy využívají kromě uměleckých děl i poznatků psychologů a pedagogů jako Philip Zimbardo, Carol Dwecková a mnoha dalších. Proč? Na jednu stranu reflektuje současné umění svět v tom nejširším slova smyslu. A na druhou umí provokovat a angažovat se, hrát (si). Umění a učení (se).
Výstavu doprovází řada akcí a vzdělávacích programů pro školy. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Evropské unie.
Kurátor: Jiří Raiterman
Odborná spolupráce: Michal Kučerák, Lucie Laitlová, Eliška Slováková
Umělci: Epos 257, Matěj Hájek, Petr Vančura, Mushon Zer-Aviv
Autorem konceptu a interaktivní instalace je SKULL studio. AR realizaci připravili ve spolupráci s Augg.io a Petrem Vančurou. Zvláštní poděkování patří Saře Polak.
O autorech
Epos 257 je český výtvarný umělec pracující s urbanistickým prostředím a ikonografií města. Svými intervencemi často cílí na citlivá společenská témata, opakovaně se dotýká zejména problematiky veřejného prostoru. Začínal jako writer – pod číslem 257 v jeho pseudonymu se dlouhou dobu skrýval paragraf zaměřený na poškozování cizí věci. Je členem skupiny Ztohoven, jeho identita zůstává neznámá.
Matěj Hájek je český umělec a zakládající člen skupiny Ztohoven. Jeho autorská tvorba se pohybuje na pomezí architektury, sochařství a landartu. Dlouhodobě se věnuje vztahu socha–hra–učení, realizovanému v podobě rozměrných projektů dětských hřišť. V roce 2021 realizoval instalaci OFF FENCE na Benátském bienále architektury. Žije a tvoří v Praze, kde v roce 2020 s fotografkou Bet Orten založil SKULL studio.
Petr Vančura je český filmový a divadelní herec a moderátor. Je členem souboru Činohry Národního divadla. Často účinkuje v rámci alternativní divadelní scény, účastní se akcí souvisejících s LGBT+ komunitou a věnuje se svým autorským projektům. Mezi ně patří mj. performance za výlohou, neexistujícího žánru Spectacular Shit, PopUpShows; scénické koláže, které divák sleduje se sluchátky na uších.
Mushon Zer-Aviv je designér, výzkumník, pedagog a mediální aktivista žijící v Tel Avivu. V základu jeho designérské práce, uměleckých děl, aktivismu, výzkumu, výuky, workshopů a života ve městě je jeho rozporuplný vztah k datům. V současnosti se věnuje výzkumu nového pojetí role tření v technologiích, médiích, designu a politice. Působí jako vedoucí pedagog na Shenkar College a dříve vyučoval např. na NYU.