Vizuální storytelling

15. – 16. 9. 2023

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme
 

Kdy? 15. září 2023, 17.30–20.30, a 16. září 2023, 13.30–16.30 | datum prezentace 17. září v 12.00

Jakým jazykem? Anglicky

Jak se přihlásit? Registrace prostřednictvím formuláře níže.

Kolik stojí? Účastnický poplatek 600 Kč (Součástí je volný vstup do všech výstav DOXu a možnost využít slevu 20 % na denní vstupenku na festival FALL.)

A co členové? Sleva 30 % pro členy DOX Klubu

Pro kolik osob? Kapacita 7 osob

Workshop se koná v rámci festivalu FALL.

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Jak vyprávět příběhy prostřednictvím fotografie? Nenechte si ujít interaktivní a „radikálně empatický“ workshop s odborníkem na fotografii Stefanem Carinim. Workshop je určen vypravěčům příběhů, fotografům a všem, koho zajímá způsob, jímž se dají vyprávět příběhy prostřednictvím obrazu.

Říká se, že fotografie jsou pravdivé, že zobrazují realitu, vyprávějí nám o světě kolem nás. Fotografové a fotoreportéři se vydávají na cesty do vzdálených míst, kde zkoumají cizí kultury a komunity. A my věříme, že to, co vidíme na jejich snímcích, jsou životy a příběhy ostatních. Je to ale skutečně tak? 

Vypovídá fotografie o těch, kdo jsou na ní zachyceni? Nebo nám spíše říká víc o tom, kdo fotografii pořídil? A jak se tyto fotografie liší od těch, které dnes bez problému generuje umělá inteligence? Stefano Carini se během svého 15letého výzkumu dokumentární fotografie a fotožurnalistiky pokouší najít odpovědi právě na tyto otázky. 

Během workshopu se zaměříme na mýtus objektivity, který obestírá fotografii, a pokusíme se ho zbořit ve prospěch mnohem lidštější, inkluzivnější a flexibilnější myšlenky: totiž subjektivního přístupu k vizuálnímu vyprávění. 

Zapojte se se svým nápadem či projektem: přijďte s pozitivním přístupem, fotoalbem, zápisníkem, krabicí vzpomínek či časopisem: čímkoli, čím chcete vyprávět příběh prostřednictvím obrazu/fotografie. Výsledek vaší práce pak budeme společně prezentovat prostřednictvím videoprojekce v poslední den workshopu. 

Cílem workshopu je společně se naučit, jak využít osobní zkušenost k vytvoření poutavějšího příběhu a jak posílit naši schopnost empatie prostřednictvím vizuálního vyprávění.

Workshop povede

Stefano Carini (1985) je nezávislý odborník na fotografii. Je kreativním ředitelem NOOR Images a NOOR Foundation.

Carini je fotograf, umělec, kurátor, autor knih a filmař.  Zaměřuje se na vizuální vzdělávání a vizuální gramotnost. Po studiu fotografie a fotožurnalistiky v Londýně, Spojeném království a v Arhusu v Dánsku krátce pracoval jako fotoeditor pro NOOR Images v Amsterdamu. Poté se přestěhoval do Iráku, kde během války proti ISIS vedl Metrography, první iráckou fotografickou agenturu. Zde vznikla pod jeho vedením série projektů, které byly vystaveny na různých místech Evropy (mj. projekty Map of Displacement, Over My Eyes, Twana’s Box).

Carini spolupracuje s festivaly, galeriemi a muzei fotografie a současného umění. Je autorem řady fotografických výstav, které byly představeny v Evropě a na Blízkém východě, kde také školí fotografy a vizuální vypravěče příběhů. 

V minulosti vedl workshopy s dětmi z romské komunity, s uprchlíky i vnitřně přesídlenými osobami v Iráku a se studenty po celé Evropě.

Žije v italském Turíně se svými dvěma dětmi. V poslední době se zaměřuje na studium permakultury a pěstuje stovky endemických druhů pro regenerační účely.