Výstavou Bez sentimentu s historičkou

26. 3. 2023, 16:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Kolik stojí lístek? základní 200 Kč | snížené 90 Kč | zdarma pro členy DOX Klubu (nutná předchozí rezervace přes formulář)

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Tomáš Měšťánek (1951–2021) byl pro většinu lidí malíř jen málo známý. Není divu, sám byl jakýmsi dobrovolným outsiderem českého uměleckého prostředí. Nezajímaly ho názory kritiků, jen lidí, pro které maloval. „Legenda”, „démon” a svéráz české výtvarné scény však ve svém ateliéru v Uherském Hradišti po desetiletí chrlil malby, skici a kresby, které jsou strhující svou expresivitou, barevností a energií. S nadsázkou a sarkasmem dokázal ve výstižných metaforách ztvárnit „kapesní katastrofy světa” a absurditu vztahů v něm.

Výstavou Bez sentimentu provede Milada Frolcová, kunsthistorička a kurátorka Slováckého muzea v Uherském Hradišti, která Měšťánka v ateliéru navštěvovala a dlouhodobě jeho tvorbu sledovala. Na komentované prohlídce představí autorovu tvorbu od jeho brzkých počátků až do smrti. Věnovat se bude jeho tématům, tedy lidem na okraji, opilcům, kráskám v nesnázích, donquijotským hrdinům a v neposlední řadě boxerům.