Young Film Fest

23. 9. 2023, 09:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Kdy? V sobotu 23. září 2023

Pro koho? Pro mladé diváky ve věku 3–11 let

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Young Film Fest je mezinárodní filmový festival, který je zaměřený na světovou filmovou tvorbu určenou pro děti a mládež. Svou programovou náplní se každoročně snaží o mezigenerační dialog o filmu, filmové výchově a tématech, která jsou očima současné mládeže důležitá a která rezonují i v těch, kteří jsou (klidně i dávno) za hranicemi jejich věku. Na festivalu se mluví o vhodných i nevhodných tématech otevřeně, smývají se hranice mezi divákem, filmem a lektorem a filmová výchova se pojímá bez přehnaných formalit tak, jak si jiní netroufnou.

Festival nabízí tři programové linie pro různou věkovou kategorii:

Cinemini: 3–6 let

Filmové pásmo pro děti ve věku 6–8 let

Cena Young Film Festu 2023: 9–11 let

Cinemini: 3–6 let


Kdy? 9.00, doba trvání 90 min

Pro koho? Pro rodiče a děti ve věku 3–6 let

Kolik stojí vstupenka? 150 Kč (platba hotově na místě)

Projekt Cinemini je světově unikátním projektem zaměřeným na předškolní mládež ve věku 3 až 6 let, které v této době prochází klíčovou vývojovou fází při níž hraje důležitou roli právě imaginace. Přesto existuje jen málo výchovných aktivit, které se na rozvoj audiovizuálního chápání u těchto dětí zaměřují. Projekt Cinemini klade apel na to, aby si děti již v útlém věku osvojily komunikaci a přemýšlení nad audiovizuálními díly, se kterými přichází do interakce na denní bázi. Původně holandsko-německý koncept Cinemini poprvé realizujeme v Česku v rámci programu Young Film Festu a vy u toho můžete být s námi. 

Dětem promítneme krátké a netradičně pojaté filmy a rozvineme dialog nad jejich pocity a myšlenkami, čímž podporujeme jejich dětskou imaginaci. Právě obrazy a filmy děti díky své představivosti vnímají mnohem intenzivněji. S dětským entuziasmem dokáže projekt Cinemini taktně pracovat, udržet v dětech rezonující zážitek z filmů pomocí speciálně vyvinutých aktivit a rozvinout mezi dětmi vzájemnou interakci. 

Chceme, aby si děti zvykly o filmech přemýšlet a mluvit, dokázaly pojmenovat své dojmy, ale rovněž i formální a obsahové prvky. Promítané snímky jsou vytipované z odlišných světových produkcí a kultur, které pracují s různorodým vizuálem či technikou a nejedná se vždy o snímky narativní, ale také abstraktní či experimentální. 

Pracovní listy jsou podle německých metodik, které vznikly ve spolupráci s psychology, pedagogy a lektory, nahrazeny designem “hracích karet”. Odvážíte se s námi pod vedením zkušených lektorů zažít filmovou výchovu tak, jak tady ještě nebyla?

Filmové pásmo pro děti ve věku
6 – 8 let


Kdy? 11.00, doba trvání 90 min

Pro koho? Pro mladé diváky 6–8 let 

Kolik stojí vstupenka? 90 Kč dítě do 12 let, 120 Kč dítě od 12 let (platba hotově na místě)

Young Film Fest připravil pro mladé diváky ve věku 6–8 let pásmo krátkých filmů z celého světa, které hovoří o těžkých i odlehčených tématech, aniž by pověděly jediné slovo. Sedm krátkých filmů bez dialogu podnítí mladé diváky k přemýšlení a k vyjadřování svých pocitů, které podpoříme následnou diskuzí s lektorem a jejich vrstevníky. Mezi vrstevníky v rámci programu vytvoříme bezpečné prostředí, ve kterém je lektoři budou iniciovat k formování vlastních názorů, z toho důvodu je vhodné, aby děti program absolvovaly bez účasti rodičů. Děti v rámci programu zažijí kvalitní filmové zážitky, zábavu při diskusích a poznají nové kamarády se stejnými zájmy. Po filmovém bloku proběhne s účastníky dobrovolný seminář zaměřený na filmovou řeč. Budeme se zabývat stylistickými prostředky filmu a jaká je jejich role ve tvorbě významů a atmosféry příběhu. Analýzou těchto prostředků lépe porozumíme, jak filmy komunikují s diváky – tedy s námi.

Které filmy jsme pro mladé diváky připravili?

Stromafuk (Kanada, 2020, 11 minut, r. Isaac King)
Maestro (Francie, 2019, 2 minut, r. Illogic)
Pouštět draka (Česko, Slovensko, 2019, 13 minut, r. Martin Smatana) 
Rys ve městě (Francie, Švýcarsko, 2019, 7 minut, r. Nina Bisiarina) 
Zvuky spoza lúky (Česko, 2020, 15 min, r. Filip Diviak) 
Cestovatelé (Francie, 2017, 8 min, r. Gauthier Ammeux, Valentine Baillon, Benjamin Chaumény, Alexandre Dumez, Léa Finucci, Marina Roger) 
Jáma (Česko, 2019, 9 min, r. Markéta Kubátová Smolíková)

Cena Young Film Festu 2023: 9–11 let


Kdy? 13.00–15.00

Pro koho? Pro mladé diváky 9–11 let

Kolik stojí vstupenka? 90 Kč (platba hotově na místě)

Jak se přihlásit? Vyplnění přihlášky na webu Young Film Festu

Přihlaste se na filmový festival pro mládež a vstupte do hry, ve které divák není jenom divákem. V půldenním programu Young Film Festu promítneme 6 krátkých filmů z celého světa, které se dotýkají témat důležitých a aktuálních pro mladé diváky. O filmech se budeme společně bavit a poté z mladých diváků uděláme filmové porotce. Budeme se ptát, který film se jim líbil nejvíce a který od nás díky nim dostane Cenu Young Film Festu 2023. Mezi vrstevníky v rámci programu vytvoříme bezpečné prostředí, ve kterém je lektoři budou iniciovat k formování vlastních názorů, z toho důvodu je vhodné, aby děti program absolvovaly bez účasti rodičů. Mladí diváci společně se svými vrstevníky nahlédnou pod pokličku filmů, které jinde neuvidí, a poznají zkušené lektory, kteří jim zábavnou formou odhalí filmová tajemství. Především si ale užijí mnoho netradiční zábavy a poznají nové přátele se stejnými zájmy. Po filmovém bloku proběhne s účastníky dobrovolný seminář zaměřený na filmovou řeč. Budeme se zabývat stylistickými prostředky filmu a jaká je jejich role ve tvorbě významů a atmosféry příběhu. Analýzou těchto prostředků lépe porozumíme, jak filmy komunikují s diváky – tedy s námi.

Které filmy jsme pro mladé diváky připravili?

Julian (Austrálie, 2012, 13 min, r. Matthieu Moore, originál + české titulky)
Amar (Anglie, Indie, 2012, 10 min, r. Andrew Hinton, bez dialogu)
V opeře (Argentina, 2011, 1 min, r. Juan Pablo Zaramella, bez dialogu)
Zpívejte! (Maďarsko, 2016, 25 min, r. Kristóf Deák, originál + české titulky)
V přírodě (Švýcarsko, 2021, 5 min, r. Marcel Barelli, originál + české titulky)
Výhled (Norsko, 2020, 5 min, r. Odveig Klyve, bez dialogu)