Sdílením příběhů k empatii

19. 9. 2024, 10:30

Vzdělávání bez limitů, program se začátkem a koncem

Kdy? Ve čtvrtek 19. září od 10.30 do 14.30 s přestávkou na oběd

Pro koho? Pro knihovníky*ce a učitele*ky

Kolik stojí? 120 Kč | rezervace místa je potřeba

Kde? V DOXu v budově B1 v prostoru studia

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Seminář pro knihovníky*ce a učitele*ky v rámci festivalu FALL a k výstavě KAFKAesque

První část semináře bude prezentovat mezinárodní projekt Narrative 4. Lektoři z Irska představí unikátní metodiku sdílení příběhů, pomocí níž se daří na desítkách škol v Irsku rozvíjet empatii a další dovednosti. Metodiku si poté mohou účastníci*ce vyzkoušet přímo na workshopu s názvem Během příběhu. Cílem semináře je inspirovat k využití metodiky v rámci vlastních programů pro skupiny dětí i dospělých. Přednáška je tlumočena z anglického jazyka, workshop proběhne v českém jazyce.

Vyprávění, tak jak s ním pracuje mezinárodní projekt Narrative 4 a vzdělávací programy z linie Příběhem Centra DOX, umožňuje zažít sdílení příběhů s druhým člověkem způsobem, který vypadá na první pohled jednoduše – naslouchám a převyprávím. A právě v jednoduchosti je tu síla. Colum McCann, světoznámý irský spisovatel a zakladatel N4, tento koncept pojmenoval "radikální empatie" a pomáhá najít porozumění všude tam, kde lidé prožívají život jinak a vidí svět z jiné stránky.

Základem zážitkového programu jsou vlastní autentické příběhy účastníků, přičemž autenticita je zásadní. Osobní příběh by měl být na téma "proměna" a maximálně 4-5 minut dlouhý. A protože je určený ke sdílení, každý účastník se může rozhodnout, zda zvolí příběh smutný, veselý, závažný, nebo odlehčený. Krátký osobní příběh si účastníci připraví předem.

Možnost vidět věci z jiné perspektivy se ukazuje obohacující na všech úrovních. Vztahujeme se tedy v tomto programu i ke světu současného umění – využíváme umělecká díla z výstavy KAFKAesque.

Partnerem vzdělávání Centra DOX je nadační fond Abakus