Škola v DOXu / DOX ve škole 2019

3. 5. 2019, 10:00

Vzdělávání bez limitů, letní škola se začátkem a koncem

Kdy? 3. května od 10 do 15 hodin

Pro koho? Pro učitele předmětů mediální výchova, občanská výchova / základy společenských věd, výtvarná výchova, dějepis, český jazyk, zeměpis, příp. VŠ studentům (blízkých) oborů.

Kolik stojí? Zdarma, rezervace místa je potřeba.

Více informací o projektu:
Jiří Raiterman
jiri@dox.cz
+420 295 568 104

Centrum současného umění  DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Workshop pro pedagogy 2. stupně ZŠ a SŠ k výstavě JIŘIČNÁ a projektu #DATAMAZE / Datové bludiště

V rámci projektu Škola v DOXu / DOX ve škole nabízíme školám a pedagogům metodiku využití galerijních animačních programů ve výuce – umíme bezpečně otevírat témata jako bezpečí na internetu, diskriminace, kreativita, svoboda, mediální gramotnost, osobní prožitek ad. Projekt obsahuje 2 workshopy, které jsou spojeny vždy s konkrétní výstavou a vedeny zkušenými lektory. Poskytneme vám inspiraci, podněty a materiály k následné práci ve výuce.

PROGRAM:

9:30 – 10h
Registrace účastníků

10 – 12h
Ty jsi obsah

Vzdělávací program k projektu #DATAMAZE / Datové bludiště

Internet změnil svět reklamy. Ta se stala ještě více všude přítomnou, ale nejenom to. Je pro nás stále více náročné rozeznat, co je a co není reklama. Služby, které byly kdysi zpoplatněné (např. tištěné noviny), jsou nyní k dispozici zdarma. Tvůrci obsahu tak hledají různé jiné cesty k tomu, jak vydělat peníze. Na to, co je zdarma, jsme si zvykli celkem rychle. A přesně v tomto momentně začíná náš workshop, který nás má přinutit zamyslet se nad tím, co to znamená, že jsem něco dostal zdarma.

Co takový email, webová stránka, blog, vlog, fotoalbum nebo další; jsou skutečně zdarma? Znamená to, že pokud za něco neplatíme penězi, že za to neplatíme vůbec? Dá se platit i něčím jiným? Mohou být například naše osobní data tímto platidlem? Je reálné, abychom v obchodě místo kartou platili svým profilem ze sociálních sítí - tedy všemi příspěvky, sdíleními a historií prohlížení? Co všechno o nás ví internet a sociální sítě? A co o nich víme my?

Program povede Michal Kučerák (DOX).  

11:30 – 12h
Přestávka, občerstvení

12:30 – 14:30
S kůží na trh

Vzdělávací program k výstavě JIŘIČNÁ a ke Vzducholodi Gulliver

Co to znamená jít „s kůží na trh“? Jakou roli hraje osobitost a schopnost jít vlastní cestou při jakékoli tvorbě? Díla architektů a designerů nám mohou mimo galerie a v každodenním životě přinášet zážitek krásy, čistoty, ale i jedinečnosti, originality, odvahy a hledání… Ale také nic z toho – originální tvůrce jde vždy s kůží na trh.

Proč je důležitá rozmanitost (nejen) v architektuře a jakou roli hrají osobnosti tvůrců? To a sami sebe budeme zkoumat v programu k výstavě u příležitosti životního jubilea Evy Jiřičné. Její tvorbu a pohled světoznámé designérky budeme konfrontovat s naprosto odlišným přístupem Martina Rajniše, autora Vzducholodi Gulliver, a poprvé i s novým prostorem multifunkční budovy DOX+, která vznikla pod vedením oceňovaného architekta Petra Hájka. 

Program povede Jiří Raiterman (DOX).

14:30 – 15h

Závěrečná diskuse a hodnocení s malým občerstvením

Společně budeme reflektovat materiál výstav i podněty z workshopů a pokusíme se najít možnosti, jak pracovat s výstavou dále ve školní třídě. V ideálním případě vznikne soubor nápadů a inspirací určený ke sdílení, případně připojíme postupy, které známe ze školního prostředí my.

Partner projektu