#Datamaze není jen výstavní projekt


Vítejte v datovém světě! Projekt #Datamaze – Datové bludiště představuje formát tzv. rozšířené výstavy: Kombinuje koncept výstavy vyvíjející se v čase (work-in-progress) s pracovištěm s knihovnou, určeným pro aktivity a rozvíjení spolupráce napříč oblastmi a tématy týkajícími se kritické reflexe naší existence v digitálním prostředí, a s přednáškovým prostorem.
 

Projekt #Datamaze
ve čtyřech výstavách

#Datamaze: Hybridní stav

Svět kolem nás je plně saturován digitálními technologiemi, které se stávají přirozenou až neviditelnou součástí naší každodenní existence. Další kapitola výstavního projektu #Datamaze zaměřená na hybridizovanou realitu, ve které se fyzický svět prolíná s počítačovým kódem.


#Datamaze: Začarovaný kruh

Díky akceleraci, kterou umožnily digitální technologie v druhé polovině 20. století, jsme se ocitli ve stadiu vývoje, kdy se na svět díváme jak z vesmírné, tak nanoperspektivy. Data a datafikace se staly hnacím motorem našeho vývoje.


#Datamaze: Skryté vrstvy

Projekt definuje snaha o kritickou reflexi zpětného působení počítačové kultury na náš život. Představuje tři krátkodobé projekty, které spojuje téma skrytých vrstev ve světě internetu, nových médií a technologií.


#Datamaze: Datové bludiště

My jsme internet! Náš svět se proměňuje. Jsme svědky revoluce, která za posledních třicet let mění naše uvažování, komunikaci, práci i volný čas. Internet se stal nástrojem a prostředkem přítomným v našem každodenním životě.


Digitální budoucnost
ve workshopech

#Datamaze: Digitální budoucnost

Jaká digitální budoucnost nás čeká? Co všechno budeme dělat a co pro nás již nebude mít smysl? Připravili jsme celodenní workshop pro mladé ve věku od 15 do 18 let.


#Datamaze: Kouzelník design

Design je skvělý pomocník, ale také se z něho lehce může stát prostředek svádění a zavádění. Ve workshopu se zaměříme na nemateriální design virtuálního rozhraní a na to, jak na nás působí. Program pro dospívající.


#Datamaze: Personal Data & Political Influence

Možná jste již slyšeli, že politické reklamy využívají tzv. mikrocílení. Co to znamená? Varoon Bashyakarla vám v rámci svého workshopu představí různé způsoby, jakými se sbírají, analyzují a využívají osobní údaje pro politický marketing.


#Datamaze: AI & syntetické obrazy

Vývoj umělé inteligence postupuje rychle vpřed – máme k dispozici tzv. neuronové sítě schopné generovat fotorealistické lidské tváře, zvířata, objekty či přírodní scenerie. Workshop je zaměřen na posilování kritického myšlení o nejnovějších technologiích.



#DATAMAZE: Joana Moll

Přednáška španělské umělkyně Joanny Moll, která se věnuje zkoumání internetu a jeho dopadu na naši společnost.


Je tohle konec?
Ne, to je začátek.

#Datamaze pro školy
i širokou veřejnost –
online i offline

#Datamaze: Algoritmická budoucnost

Díky chytrým telefonům se nám digitální technologie dostaly doslova „pod kůži“. Jsou naším každodenním společníkem. Rozumíme ale tomu, jak fungují? Ve workshopu se zaměříme význam slova algoritmus a důležitost v současné digitálně saturované společnosti. Vzdělávací program k výstavě Úhel pohledu.

#Datamaze: The Glass Room – Misinformace

Poutavá instalace pro samostatné poznávání o datech a soukromí, kterou můžete snadno uspořádat v rámci své vlastní školy, knihovny nebo prostoru pro volnočasové aktivity.

#Datamaze: Peer programy

Peer programy jsou vzdělávací workshopy určené studentům 2. stupně ZŠ a SŠ, které jsou vedeny samotnými studenty. Lektorem se tak stává odborně proškolený vrstevník, který s posluchači sdílí podobné situace v digitálním světě.

#Datamaze: Fake it!

Internet a sociální sítě vytěžují fenomén popularity. Čím více lajků, followerů, tweetů, příspěvků, blogů, fotek, tím větší důvěryhodnost lidí vůči virtuální identitě. Všechno ale může být „fake“.

#Datamaze: Data detox

Překvapila vás někdy reklama na Googlu, protože propagovala věc, kterou vám má zítra kurýr doručit? Zamysleli jste se nad tím, jak YouTube doporučuje další videa? Nemáte občas pocit, že váš život řídí algoritmus?

#Datamaze: Kouzelník design

Design je všude kolem nás – ve světě přírodním i lidském. Je to skvělý pomocník, ale také se z něho lehce může stát prostředek svádění a zavádění. Ve workshopu se zaměříme na nemateriální design virtuálního rozhraní a na to, jak na nás působí.

#Datamaze: Datový stín

Jak vzniká můj digitální obsah? Co všechno je možné s ním dělat? Kdo k němu má přístup? Jaká data vytvořím prostřednictvím sociálních sítí, messengerů nebo videostreamingových služeb?

#Datamaze: Moje stopa

Co to znamená, když řekneme, že internet je virtuální? Je internet spíše hmotný, nebo nehmotný? Jsou to pouze neviditelná virtuální „oblaka“, ve kterých máme uložené fotografie a historii vyhledávání?

#Datamaze: Ty jsi obsah

Internet změnil svět reklamy. Je pro nás stále více náročné rozeznat, co je a co není reklama. Služby, které byly kdysi zpoplatněné (např. tištěné noviny), jsou nyní k dispozici zdarma.

Máte dotaz?
Ozvěte se nám 

Kurátor výstavního projektu

Michal Kučerák
michal@dox.cz
+420 295 568 104

Jsme součástí festivalu kritického a společensky angažovaného designu Uroboros

Zjistit více

Kreativní debaty neukládáme k ledu,
ale do archivu

Partner projektu