#Datamaze není jen výstavní projekt


Vítejte v datovém světě! Projekt #Datamaze – Datové bludiště představuje formát tzv. rozšířené výstavy: Kombinuje koncept výstavy vyvíjející se v čase (work-in-progress) s pracovištěm s knihovnou, určeným pro aktivity a rozvíjení spolupráce napříč oblastmi a tématy týkajícími se kritické reflexe naší existence v digitálním prostředí, a s přednáškovým prostorem.

Výstavy a program
v rámci projektu

#Datamaze: Začarovaný kruh

Díky akceleraci, kterou umožnily digitální technologie v druhé polovině 20. století, jsme se ocitli ve stadiu vývoje, kdy se na svět díváme jak z vesmírné, tak nanoperspektivy. Data a datafikace se staly hnacím motorem našeho vývoje.


#Datamaze: AI & syntetické obrazy

Vývoj umělé inteligence postupuje rychle vpřed – máme k dispozici tzv. neuronové sítě schopné generovat fotorealistické lidské tváře, zvířata, objekty či přírodní scenerie. Workshop je zaměřen na posilování kritického myšlení o nejnovějších technologiích.#Datamaze: Personal Data & Political Influence

Možná jste již slyšeli, že politické reklamy využívají tzv. mikrocílení. Co to znamená? Varoon Bashyakarla vám v rámci svého workshopu představí různé způsoby, jakými se sbírají, analyzují a využívají osobní údaje pro politický marketing.


#Datamaze: Kouzelník design

Design je všude kolem nás – ve světě přírodním i lidském. Je to skvělý pomocník, ale také se z něho lehce může stát prostředek svádění a zavádění. Ve workshopu se zaměříme na nemateriální design virtuálního rozhraní a na to, jak na nás působí.#Datamaze: Skryté vrstvy

Projekt definuje snaha o kritickou reflexi zpětného působení počítačové kultury na náš život. Představuje tři krátkodobé projekty, které spojuje téma skrytých vrstev ve světě internetu, nových médií a technologií.


#Datamaze: Datové bludiště

My jsme internet! Náš svět se proměňuje. Jsme svědky revoluce, která za posledních třicet let mění naše uvažování, komunikaci, práci i volný čas. Internet se stal nástrojem a prostředkem přítomným v našem každodenním životě.


Kontakt

Michal Kučerák
michal@dox.cz
+420 295 568 104

#Datamaze vzdělávací projekty

#Datamaze: Peer programy

Peer programy jsou vzdělávací workshopy určené studentům 2. stupně ZŠ a SŠ, které jsou vedeny samotnými studenty. Lektorem se tak stává odborně proškolený vrstevník, který s posluchači sdílí podobné situace v digitálním světě.

#Datamaze: The Glass Room – Misinformace

Poutavá instalace pro samostatné poznávání o datech a soukromí, kterou můžete snadno uspořádat v rámci své vlastní školy, knihovny nebo prostoru pro volnočasové aktivity.

#Datamaze: Data detox

Překvapila vás někdy reklama na Googlu, protože propagovala věc, kterou vám má zítra kurýr doručit? Zamysleli jste se nad tím, jak YouTube doporučuje další videa? Nemáte občas pocit, že váš život řídí algoritmus?

#Datamaze: Ty jsi obsah

Internet změnil svět reklamy. Je pro nás stále více náročné rozeznat, co je a co není reklama. Služby, které byly kdysi zpoplatněné (např. tištěné noviny), jsou nyní k dispozici zdarma.

#Datamaze: Moje stopa

Co to znamená, když řekneme, že internet je virtuální? Je internet spíše hmotný, nebo nehmotný? Jsou to pouze neviditelná virtuální „oblaka“, ve kterých máme uložené fotografie a historii vyhledávání?

#Datamaze: Datový stín

Jak vzniká můj digitální obsah? Co všechno je možné s ním dělat? Kdo k němu má přístup? Jaká data vytvořím prostřednictvím sociálních sítí, messengerů nebo videostreamingových služeb?

#Datamaze: Fake it!

Internet a sociální sítě vytěžují fenomén popularity. Čím více lajků, followerů, tweetů, příspěvků, blogů, fotek, tím větší důvěryhodnost lidí vůči virtuální identitě. Všechno ale může být „fake“.

Je tohle konec?
Ne, to je začátek.

Partner projektu