#Datamaze: Datové bludiště

8. 6. 2018 – 27. 6. 2019

Otevřeni jsme všemu, v tuto dobu i vám

pondělí:
Zavřeno
úterý:
Zavřeno
středa:
12.00 – 18.00
čtvrtek:
12.00 – 18.00
pátek:
12.00 – 18.00
sobota:
12.00 – 18.00
neděle:
12.00 – 18.00

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

My jsme internet! Náš svět se proměňuje. Jsme svědky revoluce, která za posledních třicet let mění naše uvažování, komunikaci, práci i volný čas. Internet se stal nástrojem a prostředkem přítomným v našem každodenním životě. Vytvořil svět, do kterého se noříme – ale zároveň před ním utíkáme. Tento proces je nezvratný a natrvalo pozměnil fungování naší společnosti. I z tohoto důvodu je důležité reflektovat naši situaci a pozici v něm: nejsme jenom svědky digitální proměny, ale všichni, ať už pasivně nebo aktivně, jsme její součástí.

Vítejte v datovém světě! Projekt #DATAMAZE – Datové bludiště představuje formát tzv. rozšířené výstavy: Kombinuje koncept výstavy vyvíjející se v čase (work-in-progress) s pracovištěm s knihovnou, určeným pro aktivity a rozvíjení spolupráce napříč oblastmi a tématy týkajícími se kritické reflexe naší existence v digitálním prostředí, a s přednáškovým prostorem.

Umění se zde stává prostředníkem umožňujícím nahlížet a reflektovat naši situaci z netušené a nové perspektivy: Umělecké projekty tematizují svět počítačů a internetu vedou nás k uvědomění, jak na nás působí a jak proměňují náš život i okolní svět. Celý projekt definuje snaha o kritickou reflexi zpětného působení počítačové a internetové kultury na náš každodenní život. Definují jej klíčová témata, která jsou rozvíjena na několika úrovních: Primárně jako vzdělávací programy a další aktivity určené pro žáky a studenty, dále jako prezentace současného umění a projektů na pomezí umění, designu a technologií. Třetí úrovní jsou doprovodné akce – přednášky, workshopy, meet-upy a fab laby pro různě zaměřené  skupiny a širokou veřejnost. 

Číst více

Co-workingová pracovna je otevřena spolupráci, zkoumání a vzájemnému učení se. Věříme, že toto kreativní prostředí bude inspirovat jednotlivce i skupiny, které klíčová témata oslovují, k iniciování a vytváření vlastních projektů.

Ústředním prvkem expozice je časová osa internetu, která přehlednou formou seznamuje s více jak padesátiletou historií tohoto média: prezentuje přitom nejen důležité technologické aspekty včetně klíčových aplikací, ale i vývoj relevantního podnikatelského prostředí.

Vystavující umělci:

!Mediengruppe Bitnik, Aram Bartholl, Paolo Cirio, Adam Harvey

Za poskytnutí časové osy internetu děkujeme rakouskému centru Ars Electronica se sídlem v Linci.

Klíčová témata:

Orientace v digitálním prostředí, digitální obsah: příležitosti a rizika, prevence a datová bezpečnost, vliv kybernetizace 

Partner projektu

Pokračujte v objevování

#Datamaze: Skryté vrstvy

Projekt definuje snaha o kritickou reflexi zpětného působení počítačové kultury na náš život. Představuje tři krátkodobé projekty, které spojuje téma skrytých vrstev ve světě internetu, nových médií a technologií.


#Datamaze: Začarovaný kruh

Díky akceleraci, kterou umožnily digitální technologie v druhé polovině 20. století, jsme se ocitli ve stadiu vývoje, kdy se na svět díváme jak z vesmírné, tak nanoperspektivy. Data a datafikace se staly hnacím motorem našeho vývoje.


Kinolab Film Festival

První ročník filmového festivalu, s podtitulem HOW TECHNOLOGY MADE US SHARE, se zabývá pirátstvím a legálními možnostmi sdílení audio-vizuálních děl na internetu.


Data detox

Překvapila vás někdy reklama na Googlu tím, že propagovala věc, kterou vám má zítra doručit kurýr? Zamysleli jste se někdy nad tím, jak YouTube doporučuje další a další videa? Nemáte občas pocit, že váš život řídí jakýsi algoritmus?


Syntetická média

Prostřednictvím workshopu nahlédneme do problematiky umělé inteligence a seznámíme se s aktuálními nejvíce dostupnými nástroji na generování syntetického vizuálního obsahu a v praxi si vyzkoušíme možnosti, které nabízejí.


Je tohle konec?
Ne, to je začátek.