ART/ificial: Umění, literatura a umělá inteligence

15. 9. 2023, 19:30

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme
 

Kolik stojí vstupenka? Základní vstupné 150 Kč | snížené vstupné 100 Kč | zdarma pro členy DOX Klubu

Jakým jazykem? Česky

Akce se koná v rámci festivalu FALL.

Vzducholoď Gulliver
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Vliv umělé inteligence na literaturu a nejrůznější oblasti umění už dávno není pouhou fikcí. Aplikace AI dávno dokáží identifikovat náš individuální vkus, doporučit knihy, hudbu nebo  umělecká díla na základě našich osobních preferencí z hlediska žánru a stylu. V posledních letech už ale dokážou mnohem víc: generovat příběhy, romány i básně, hudební kompozice, fotografie i malby. Někteří odborníci tvrdí, že jsme svědky nové revoluce srovnatelné s Gutenbergovým vynálezem knihtisku. Je to skutečně tak? Jak dnes AI a další technologie ovlivňují literaturu, umění a lidskou kreativitu a jak může vypadat budoucnost? Otázky, které nás nutí zamyslet se nad tím, v čem spočívá lidská kreativita a lidství vůbec.  

Hosté diskuze:
Radka Bodzewicz
Bianca Bellová
Petr Somol
Štěpán Kleník

Moderuje: Petr Vizina

Hosté večera

Radka Bodzewicz (1991) je intermediální umělkyně. Pracuje s klasickou malbou a novými médii. Patří k nejmladší generaci umělců, která nejvíc proměňuje podobu tradičních výtvarných disciplín.  Radka propojuje klasickou malbu pomocí mobilní aplikace s malbou ve virtuální realitě a vytváří tak rozpohybovanou malbu tzv. rozšířenou realitu/augmented reality. Virtuální realitu prezentuje s klasickým obrazem formou videoartu, holografického obrazu a 3D tisku. Je absolventkou pražské Akademie výtvarných umění (Ateliér Grafiky II/škola Vladimíra Kokolii a Socha II/škola Jindřicha Zeithammla, 2017). Během studia se zúčastnila stáže na Robert Gordon University – Gray´s School of Art, Aberdeen (2016), v roce 2018 byla finalistkou Leinemann-Stiftung fur Bildung und Kunst Award. Žije a pracuje v Praze.

Bianca Bellová je autorkou románů Sentimentální román (2009), Mrtvý muž (2011) a Celý den se nic nestane (2013). Za román Jezero (2016) získala cenu Magnesia Litera v kategorii Kniha roku, Cenu Evropské unie za literaturu a v roce 2023 za anglický překlad knihy i prestižní literární cenu EBRD Literature Prize. V roce 2019 jí vyšel román Mona, za který obdržela cenu Česká kniha. V roce 2021 vydala povídkovou sbírku Tyhle fragmenty a o rok později román Ostrov. 

Petr Somol je ředitelem výzkumu umělé inteligence ve společnosti GenDigital (dříve Avast Software a Norton LifeLock). Během posledních 10 let vedl řadu výzkumných týmů v oblasti umělé inteligence a o otázkách spojených s výzkumem umělé inteligence přednášel na konferencích v mnoha zemích světa.  V roce 2000 obhájil doktorát na matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Působil více než 20 let na České akademii věd a krátce také na Cambridge University ve Velké Británii. Dlouhodobě se zajímá o typografii a knižní design, graficky zpracoval řadu knih, plakátů a jiných tiskovin. Žije v Praze a Mariánských Lázních.

Štěpán Kleník studoval estetiku na Univerzitě Karlově v Praze a Nová média na Akademii výtvarných umění (AVU). Jako doktorand na AVU zkoumá možnosti digitální transformace kulturních institucí a dopad nastupujících technologií jako je umělá inteligence, na návštěvnickou zkušenost. Středem jeho výzkumu je, jakým způsobem technologie mohou podporovat inkluzivitu a demokratickou prezentaci umění a současně zprostředkovávat kritické poznání. Je spoluzakladatelem BRAINZ STUDIOS - skupiny kreativních studií zaměřených na nová média se sídlem v Praze.

Generální partner festivalu FALL

Partneři festivalu FALL