BIG BANG DATA

7. 4. – 14. 8. 2017

Jak informační exploze mění náš svět
Stala se data ropou dneška, potenciálně neomezeným zdrojem bohatství? Jsou data municí pro zbraně hromadného dohledu? Nebo by měla být především novou příležitostí a nástrojem poznání, prevence, efektivity a transparentnosti, prostředkem k budování transparentnější, participativní demokracie?
Big Bang Data zkoumá fenomén informační exploze, kterou dnes zažíváme. Během uplynulých pěti let se v akademických a vědeckých kruzích, vládních agenturách, v obchodních společnostech i kulturní sféře dostalo do všeobecného povědomí, jak radikálním způsobem naši společnost mění vytváření, zpracovávání a zejména interpretace dat.
Všichni generujeme data – zanechávají je za sebou naše mobilní telefony, senzory, sociální sítě, digitální fotografie a video, platební převody a signál GPS. Novinkou je stále snazší uchovávání a zpracovávání obrovských množství dat, z nichž je možné vyčíst určité vzorce (událostí, chování, spotřeby, volby, investování atd.). Tato skutečnost velice rychle a zásadním způsobem mění způsoby rozhodování na všech možných úrovních.
Kurátoři: Olga Subirós, José Luis de Vicente
Výstavu organizuje Centrum DOX, Centrum pro současnou kulturu v Barceloně - CCCB a Nadace Telefónica.


Umělci a projekty
Horst Ademeit, Timo Arnall, Christopher Baker, David Bowen, James Bridle, Paolo Cirio, Brendan Dawes, FabLab BCN, Gemma Galdón, Ingo Günther, Jonathan Harris, Erik Kessels, Aaron Koblin, Manuel Lima, Giorgia Lupi & Stefanie Posavec, Mapa kriminality, Jonathan Minard, Na ovoce, Near Future Laboratory, Florence Ninghtingale, Safecast, Max Schrems, John Snow, Michal Šimonfy, Tam venku, Tekja, TeleGeography, The Public Laboratory, Umbrellium

DOPROVODNÉ PROGRAMY

11. 5. | 19:00
ON AIR: Matthew Jockers – Šifra mistra bestselleru  
diskuze ve vzducholodi Gulliver na téma velká data a literatura
Spolupráce: Svět knihy s.r.o.

15. 5. – 20. 5.
TÝDEN DATOVÉ BEZPEČNOSTI – série přednášek a workshopů na téma datové ochrany a bezpečnosti. Co skrze data odkrýváme a mělo by nám to vadit? Jak můžeme svá data chránit?

Vystoupí čeští i zahraniční experti na datovou bezpečnost, mezi nimi např. Vesselin Popov (odborník v oblasti psychometrie působící na Cambridge University), Oktavía Jonsdottir (expertka a nezávislá konzultantka v oblasti datové bezpečnosti pro organizace i jednotlivec, členka Islandské pirátské strany), Tactical Tech (berlínský kolektiv, zabývající se osvětou v oblasti datové bezpečnosti) a další. 

17. 5. | 17:30

Komentovaná prohlídka výstavy
Výstavou provádí Michal Kučerák, vedoucí produkce a spoluautor vzdělávacích programů Centra DOX.

25. 5. | 19:00

KINOLAB DOX - Data Overload: Collapsed Mind - filmově-diskuzní večer
Vliv informační exploze a zahlcenost daty na lidskou psychiku

15. 6. | 19:00

KINOLAB DOX - Data Overload: Biohack Me! - filmově-diskuzní večer
Kybernetické vylepšování těla jako budoucnost lidstva

18. 6. |  14:00
ČASOLAP – program pro mladé od 13 let a jejich rodiče a prarodiče na téma digitální společnosti

21. 6. | 18:30
(S)TISK DOBY – pravidelný kulatý stůl s novináři tentokrát na téma datové žurnalistiky

21. 6. | 19:00
KINOLAB DOX - Data Overload: Data v rukou státu - diskuzní večer
Ochrana osobních údajů a nový zákon GDPR
Akce se koná ve Skautském institutu, Dům u Zlatého rohu, Staroměstské náměstí 4/1

Iniciativa „Big Bang Data: Týden datové bezpečnosti a on-line rezidence" byla podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.
Organizátor: 


Spoluorganizátoři: 
 

Ve spolupráci s:

 

Hlavní partner výstavy:


Partner výstavy:
Mediální partner výstavy: