Ať máte jasno, než vás rozptýlíme
Vstupné: základní 90 Kč | snížené 60 Kč | zdarma pro členy Klubu přátel DOX
Od 17 hodin budou mít účastníci možnost prohlédnout si zdarma expozici #DATAMAZE – Skryté vrstvy.
Diskuze je součástí doprovodného programu výstavy #DATAMAZE – Skryté vrstvy. Cílem „Data vs.“ je zkoumat různé polohy života uživatelů v digitálním prostředí. Zajímá vás nějaké téma, o kterém byste se chtěli dozvědět více? Napište nám svůj podnět na michal@dox.cz, do předmětu uveďte Data vs.
Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě
Klimatickou změnu vnímáme nejen na vlastní kůži, ale také v online světě.
Úspěch Grety Thunberg a hnutí Fridays for Future staví na síle sociálních sítí, přes sociální sítě se ale šíří i názory klimaskeptiků a dezinformace týkající se klimatické změny. Lidé při čtení vyhrocených debat a sledování videí hořících amazonských pralesů nebo tání ledovců propadají environmentálnímu žalu, skepsi nebo apatii. A to možná ani nevědí, jak moc klima ovlivňuje být online a jaký je klimatický dopad datové infrastruktury, kterou dennodenně využíváme.
Jak velkým znečišťovatelem tedy internet je? A nakolik je internet „znečištěný“ dezinformacemi, které boj proti klimatické krizi brzdí? Kde hledat relevantní vědecké výzkumy a argumenty? A jak se z toho nezbláznit?
Na tyto otázky odpovědí naši hosté:
Miroslav Havránek – výzkumník v oblasti změny klimatu, ředitel CENIA, české informační agentury životního prostředí
Ondráš Přibyla – zástupce projektu Fakta o klimatu
Viktor Třebický – environmentální expert specializující se na výpočet uhlíkové a environmentální stopy, nezisková organizace CI2
Zdeňka Voštová – terapeutka zabývající se tématem environmetálního žalu
Michaela Pixová – moderátorka akce, sociální geografka, koordinátorka platformy Klimatická koalice