Jak psát o válce

16. 9. 2023, 15:30

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme
 

Kolik stojí vstupenka? Základní vstupné 150 Kč | snížené vstupné 100 Kč | zdarma pro členy DOX Klubu

Akce se koná v rámci festivalu FALL.

Vzducholoď Gulliver
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Čeští spisovatelé a spisovatelky reflektují ruskou agresi na Ukrajině mnoha způsoby. Je k umělecké reflexi války třeba přímá zkušenost s ní? Nebo to není podmínkou? Jakou roli v tomto procesu hraje empatie? Čtou a diskutují spisovatelka a reportérka Adéla Knapová a básníci Marie Iljašenko a Tim Postovit, ptá se Anna Luňáková.

Více informací o hostech

Hosté večera

Adéla Knapová (1976)  je spisovatelka a novinářka známá pro své romány, novely a reportáže pro týdeník Reflex. Je autorkou novely Nemožnost nuly (2016), již Český rozhlas zařadil mezi nejlepší české i zahraniční knihy roku, dále kritikou ceněných románů Slabikář (2017) a Předvoj (2019) a románové autofikce Zbabělé zápisky z ukrajinské války (2023) inspirované její reportážní cestou po válkou sužované Ukrajině. Publikuje také povídky a eseje, je autorkou série jednoaktovek. Založila Nadační fond ONE HEART pro zlepšení kvality života zvířat.

Marie Iljašenko (1983) je česká básnířka, spisovatelka a překladatelka původem z Kyjeva. Je autorkou dvou básnických sbírek, Osip míří na jih (2015) a Sv. Outdoor (2019). Věnuje se překladům současné polské a ukrajinské poezie a je editorkou antologii reportáží o válce Chleba z minového pole (2022). Za svou esej Jsem všudezdejší (2022) získala letos Cenu Toma Stopparda.

Tim Postovit (1996) je český básník, slammer, překladatel a lektor ukrajinského původu. Vydal dvě básnické sbírky, Magistrála (2019) a Motýli pavilon (2021). Je také předním představitelem české slam poetry, v roce 2019 se stal mistrem České republiky v duoslamu (spolu s Šimonem Felendou). Od počátku ruské agrese působil jako sociální pracovník v ubytovně pro válečné uprchlíky.

Generální partner festivalu FALL

Partneři festivalu FALL