Kultura a konflikt: Izolyatsia v exilu

11. 6. – 20. 7. 2015

Otevřeni jsme všemu,
v tuto dobu i vám

pondělí:
Zavřeno
úterý:
11.00 – 19.00
středa:
11.00 – 19.00
čtvrtek:
11.00 – 19.00
pátek:
11.00 – 19.00
sobota:
11.00 – 19.00
neděle:
11.00 – 19.00

Vstupenku na všechny probíhající výstavy si můžete zakoupit i online.

Centrum současného umění  DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Dne 9. června 2014 obsadili zástupci samozvané Doněcké lidové republiky („DLR“) kulturní nadaci IZOLYATSIA. Nadace byla nucena evakuovat svůj tým a přesunout své působení do Kyjeva. Kanceláře, galerie a umělecké prostory nadace v Doněcku byly v průběhu následujících měsíců vyrabovány a zdemolovány. Budovy nadace jsou využívány jako skladiště zbraní, vojenský výcvikový tábor a věznice, kde probíhají výslechy a mučení. Podle výpovědi civilistů, kteří zde byli drženi a později propuštěni, bylo na místě bez procesu popraveno nejméně pět osob.

Cílem výstavy Kultura a konflikt: Izolyatsia v exilu je sdělit veřejnosti příběh této nezávislé kulturní nadace zmítané konfliktem na východní Ukrajině. Exilová nadace Izolyatsia v mnoha ohledech zastupuje nevyslyšené hlasy Doněcku – hlasy tisíců mladých odborníků, kteří demonstrovali za sjednocení Ukrajiny a nyní z města uprchli.

Výstava představí videorozhovory ruských reportérů s mladými lidmi z Doněcku, s civilisty, kteří byli drženi představiteli „DLR“ v sídle nadace, ale i rozhovory s  velitelem vojenského tábora a dalšími příslušníky milice.

Součástí výstavy je také nejnovější dílo doněckého umělce Serhije Zacharova. Uprostřed konfliktu v Doněcku vytvořil Zacharov sérii karikatur hlavních představitelů Doněcké lidové republiky. Navzdory nařízenému zákazu vycházení svá díla na protest rozmístil po městě. Do měsíce Zacharova zadržela hlídka „DLR“. Umělec strávil měsíc ve vězení „DLR“, kde byl surově bit a mučen. Serhij Zacharov se v den zahájení výstavy zúčastní panelové diskuse.

Doprovodný program

10. 6. 2015 | 18h – představí Serhij Zacharov v Centru DOX performance s názvem The House of Cards a následně se spolu s dalšími hosty zúčastní  panelové diskuse.

Domeček z karet představuje dvanáct Zacharovových původních kreseb vysoce postavených činitelů „DLR“ a jiných osobností konfliktu jako karikatury na hracích kartách v nadživotní velikosti. Konstrukce je vratká a nestabilní jako samotná „DLR“. Domek z karet je zničen během performance, kdy je zpod stavby vytažena základní karta, na níž je zobrazen Putin jako žolík.

10. 6. | 18.30 – 20h – Panelová diskuze

Jaká je úloha umělců a kulturní tvorby v dobách konfliktu? Jaké jsou historické precedenty a kde je ve válečné zóně hranice mezi kulturní tvorbou a propagandou?

Hosté:

Ania Medvěděva  –  Nadace IZOLYATSIA
Serhij Zacharov  –  umělec, Doněck, Ukrajina
Jemima Montagu – Kultura + Konflikt
Jefim Fištejn – komentátor, Rádio Svobodná Evropa
Moderátor:  Adriana Dergam – novinářka

Diskuze bude probíhat v angličtině a bude tlumočena do českého jazyka.
Diskuze probíhá ve spolupráci s organizací Člověk v tísni.

Pokračujte v objevování

Glass Without Borders

Putovní výstava sklářského sympozia Glass Without Borders představí díla třinácti umělců a designérů z celého světa, kteří se v uplynulém roce zúčastnili sympozia uměleckého skla a designu e-Glass Festival 2024 ve Szklarské Porębě.


Mezi 5:29–21:29

Výstava umělkyně Barbory Satranské představující soubor kreseb uhlem a tužkou, svázaných do jedné knihy, které vznikly během šestnáctihodinového pobytu v interiéru vily Tugendhat a jejím bezprostředním okolí.


Pavel Jasanský: Výtvarníci a Podepsané

Výstava výběru fotografií fotografa a grafika Pavla Jasanského zachycujících řadu českých umělců a umělkyň. Výstava se koná v Archivu výtvarného umění.


Metafyzika a zoufalství

Výstava nejnovějších děl Viktora Pivovarova, v nichž autor s nadhledem a humorem ukazuje, skrze jaká utrpení se často rodí umělecká díla a jak to dopadne, když člověka ovládne chamtivost, nenávist a zloba.


Cyberlemon

Hynek Martinec na své samostatné pražské výstavě propojuje mimořádně rozmanité odkazy a zamýšlí se nad současným stavem lidského vědomí. Reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět, v němž dochází k nečekaným a mnohdy paradoxním setkáním umění, technologií a společenských změn.


Úhel pohledu 3: Rovnováha

Třetí pokračování dlouhodobého projektu hledá rovnováhu mezi světem organickým a technickým. Tvorba českých i zahraničních umělců ukazuje různá spojení přírody a technologie – dvou zdánlivě odlišných prostředí, do kterých dnes bytostně patříme, přesto mezi nimi vnímáme určité napětí.


David Lynch: Up in Flames

Výstava amerického umělce Davida Lynche poprvé souhrnně představí v České republice výtvarnou tvorbu této ikony světového filmu.


Orhan Pamuk: Útěcha věcí

Výstava Útěcha věcí nabízí poprvé vhled do výtvarného, konceptuálního i fotografického díla tureckého spisovatele a nobelisty Orhana Pamuka.


Je tohle konec?
Ne, to je začátek.