Oslava 22. narozenin Jedinečného Svatopěstitelského Družstva

11. 1. 2023, 18:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Kolik stojí lístek? základní 120 Kč | snížené 90 Kč | zdarma pro členy Klubu přátel (nutná předchozí rezervace přes formulář)

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Přijďte s námi oslavit 22 let působení Jedinečného Svatopěstitelského družstva (JSD)! Že nevíte, jak taková oslava vypadá? To bohužel nikdo (krom samotných členů družstva). Už teď ale víme, že to bude zcela jiné a netradiční, jak se na JSD sluší a patří. Předseda tohoto uskupení a spoluautor výstavy Stavitelé chrámů zatím prozradil, že se bude jednat o radostné vzpomínání na Mladýho Svatýho a jeho skutky včetně družstevních aktivit spojených s jeho pěstováním. Chybět nebude Půdža, kvazi dort ani jiné vhodné družstevní pohoštění. Zažité představy nechte doma a okuste v DOXu tajuplný rituální život JSD.

Výstava Stavitelé chrámů představuje převážně kultickou a rituální stránku činnosti Jedinečného Svatopěstitelského Družstva. Členové JSD se na výstavě ohlíží k počátkům své existence, kdy jejich činnost spočívala převážně v pěstování a uctívání Pana Miláčka – Mladýho Svatýho. Ve třech patrech věže zbudovali bratři Martin a David Koutečtí (Předseda a Náměstek JSD) svatyně, kaple a oltáře různých družstevních kultů. Tato náboženská zákoutí vznikla z běžných věcí, jež nás všedně obklopují, ale které jsou neustále vyhazovány. Právě předmětům denní potřeby zachráněným z popelnic a kontejnerů dávají členové družstva nový význam. 

Není věci co by nemohla být povýšena na oltář, nebo rituální předmět. Není místa, kde by se nedala zbudovat svatyně či chrám.