Otisk války: Elisabeth Åsbrink a Alvydas Šlepikas

25. 11. 2021, 19:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Kolik stojí lístek? Základní 90 Kč

Jakým jazykem? Diskuze bude vedena švédsky a litevsky, tlumočena do češtiny.

Do vzducholodi s testem? Postupujeme v souladu s platnými vládními nařízeními proti covidu-19, při vstupu budete požádáni o prokázání bezinfekčnosti.

Vzducholoď Gulliver
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Vrcholem letošního ročníku festivalu Dny Severu bude beseda se dvěma severskými autory – švédskou publicistkou Elisabeth Åsbrink a litevským spisovatelem Alvydasem Šlepikasem, kteří se ve svých knihách zaměřují na druhou světovou válku a poválečné období.

Alvydas Šlepikas v románu Jmenuji se Maryte svým sugestivním líčením přibližuje situaci takzvaných vlčích dětí, německých dětí bezcílně se potulujících pobaltskou krajinou, protože nemají kam jinam jít. Elisabeth Åsbrink ve své literární reportáži A stromy ve Vídeňském lese stále stojí zase vychází z dopisů, které svému synovi zasílali rodiče z Vídně okupované nacisty, a rozebírá pozoruhodné přátelství tohoto židovského chlapce s Ingvarem Kampradem, pozdějším zakladatelem IKEA.

V besedě se zaměříme nejen na tyto „děti války“ a podpovrchový rasismus, který je v naší společnosti stále přítomný, ale také na odlišný přístup autorů ke zpracování historických témat s nadčasovou platností a na samotné prolínání faktů a fikce.

Moderuje Michal Švec.

Beseda je součástí festivalu Dny Severu 2021 na téma fakta versus fikce.

Elisabeth Åsbrink (*1965) je švédská spisovatelka a novinářka. V současnosti pracuje ve švédské televizi SVT jako redaktorka a producentka. Její kniha A stromy ve Vídeňském lese stále stojí (Absynt 2021, přel. Anežka Soukupová) získala prestižní ocenění pro reportážní literaturu – Cenu Ryszarda Kapuścińského a cenu Švédsko-dánského kulturního fondu. Ve slovenštině jste si od ní mohli přečíst knihu 1947 (Absynt 2018, přel. Simona Janošková) mozaiky střípků událostí titulního roku vykreslujících mezinárodní situaci dva roky po skončení druhé světové války.

Alvydas Šlepikas (*1966) je litevský prozaik, básník, ale také režisér, herec a scenárista. V češtině se s ním čtenáři mohli seznámit díky románu Jmenuji se Maryte (Odeon 2020, přel. Věra Kociánová), který pojednává o fenoménu vlčích dětí, tzv. wolfskinder. Kniha se po svém vydání v roce 2012 stala nejčtenější knihou roku a o rok později za ni autor získal Cenu Svazu litevských spisovatelů. Jedná se přitom o autorovu románovou prvotinu, publikuje převážně básně a novely. Působí také v Litevském národním činoherním divadle ve Vilniusu.

Ve spolupráci