Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Kde? Ve studiu Centra DOX 

Kolik stojí vstupenka? Základní 120 Kč, děti, studenti, senioři a ZTP 60 Kč (sezení volné)

A co členové Klubu přátel DOX? Vstup zdarma (prosíme o rezervaci místa)

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Představení divadla utlačovaných čili Ne-divadla ne-herců pro ne-diváky

Jaký je život, když se největším problémem stanou ti, kteří jsou nám nejblíže? V kabaretu Pusťte mě ven! o tom budou vyprávět nejen protagonisté – malá Lada, paní Lída a maturant Lucky, ale také konferenciérka, která zná podobných příběhů z různých zemí a kultur ještě mnohem více.

Při přípravě představení si (ne)herci kladli otázky, které nás spojují napříč jednotlivými skupinami, národnostmi i zeměmi: Odkud se berou prázdná místa, která toužíme zaplnit přijetím druhých lidí? Proč je těžké najít spřízněnou duši? Jak zastavit násilí, se kterým se setkáváme i ve vlastních rodinách?

Divadlo utlačovaných je metoda, kterou vyvinul brazilský režisér, dramatik a teoretik Augusto Boal v 60. letech 20. století jako nástroj iniciování sociálních změn. Metoda pracuje několika hlavními nástroji: umožňuje pracovat s lidmi, kteří zažili ve společnosti nějakou formu útlaku, a vést je k sebeposílení (empowermentu). Prezentace jejich příběhů pomocí divadelních představení umožňuje dialog mezi herci s touto životní zkušeností a diváky, kteří
reprezentují širší společnost. A konečně přináší možnost hovořit o útlaku ve společnosti a navrhovat možná řešení.

Divadlo Dvě na třetí je projektem Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze a touto metodou pracuje již deset let. Za tu dobu bylo metodou divadla utlačovaných vytvořeno víc než 20 divadelních představení s různými skupinami účastníků – Romové a ne-Romové, ženy se zkušeností domácího násilí, vietnamskou komunitou aj. Divadlo působí pod vedením Mgr. Dany Moree, Dr. a Lízy Urbanové.

Partneři

Představení vzniklo v rámci projektu Divadlo utlačovaných – Empowerment pomocí kultury, podpořeného z Fondů EHP 2014-2021. Projekt realizuje Fakulta humanitních studií UK.