Otevřeni jsme všemu,
v tuto dobu i vám

pondělí:
Zavřeno
úterý:
11.00 – 19.00
středa:
11.00 – 19.00
čtvrtek:
11.00 – 19.00
pátek:
11.00 – 19.00
sobota:
11.00 – 19.00
neděle:
11.00 – 19.00

Vstupenku na všechny probíhající výstavy si můžete zakoupit i online.

Centrum současného umění  DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Ruská okupace Krymu a vpád ruských vojsk na východní Ukrajinu vyhnaly z domovů podle oficiálních statistik dva miliony lidí, kteří byli nuceni uprchnout před ozbrojenými střety nebo trestním stíháním za své politické názory.
Dnes, o tři roky později, kdy se mnoho uprchlíků již usadilo v nových domovech, je stále jasnější, že problémy spojené s nedobrovolným přesídlením se zdaleka netýkají jen hmotných škod.

Nejenže nás okupace připravila o domovy, byli jsme vytrženi ze svých kořenů a kontinuita našich osobních příběhů byla přerušena. V tom spěchu při balení osobních dokladů a peněz jsme si s sebou nestihli vzít stará alba s fotografiemi po babičce, matčiny šperky, své první hračky a všechny ty drobnosti, které představovaly naše vzpomínky. Tyhle věci nikdo nezachraňuje. K založení nového domova by nepomohly, a ani by neudělaly nový život lepším. Celá léta jsme tato tichá svědectví o své existenci schraňovali až do kritického okamžiku, kdy jsme je museli opustit, čímž jsme přišli o své hmatatelné vzpomínky.

Jak se s takovým traumatem vyrovnáme, se teprve ukáže. Byli jsme vyrváni ze svých kořenů a připraveni o minulost, naše budoucnost je nejistá a v současnosti se nám nedostává potřebné podpory. Takovou ztrátu budeme schopni překonat, jen pokud ji pochopíme, popíšeme a zanalyzujeme, a pokud vzniklou prázdnotu ve svém nitru opět zaplníme.

V projektu REKONSTRUKCE PAMĚTI umělci o takové ztrátě hovoří v první osobě na základě vlastní zkušenosti, jako přímí účastníci těchto traumatických událostí. Nejrůznějšími prostředky uměleckého vyjádření zkoumají možnosti, jak své vzpomínky znovu zhmotnit.

Výstava, která byla poprvé představena v Kyjevě v roce 2016, je v Centru DOX rozšířena o díla umělců, kteří sice sami z okupovaných území nepocházejí, ale ve svých projektech se zabývají tématem vnitřního vysídlení.
Rozšíření výstavy vzniklo na základě společenského dialogu o masovém vysídlení a ztrátě domova, který výstava v Kyjevě podnítila a který dodnes v ukrajinské společnosti pokračuje.

Kurátoři: Lia Dostljeva, Andrii Dostljev
Lia Dostljeva (nar. 1984) a Andrii Dostljev (nar. 1984) jsou ukrajinští umělci a kurátoři v současnosti žijící a působící v Polsku. Ústředními tématy jejich zájmu jsou paměť, trauma a identita – a to jak osobní, tak kolektivní.
Vystavující umělci:
Olena Bulyhina (Stachanov, Luhanská oblast, Ukrajina – Londýn, Velká
Británie)
Viktor Korvik (Doněck, Doněcká oblast, Ukrajina – Kyjev, Ukrajina)
Andrij Dostljev (Brjanka, Luhanská oblast, Ukrajina – Poznaň, Polsko)
Lia Dostljeva (Doněck, Doněcká oblast, Ukrajina – Poznaň, Polsko)
Krolikowski Art (Doněck, Doněcká oblast + Sevastopol, Krym – Slavutyč,
Ukrajina)
Marija Kulikovska (Kerč, Krym, Ukrajina - Kyjev, Ukrajina – Malmö, Švédsko)
Julija Polunina-But (Simferopol, Krym, Ukrajina – Kyjev, Ukrajina)
Kateryna Jermolajeva (Doněck, Doněcká oblast, Ukrajina – Kyjev, Ukrajina)
Serhij Zacharov (Doněck, Doněcká oblast, Ukrajina – Kyjev, Ukrajina)
Emine Zijatdinova (Uzbekistán – Krym, Ukrajina – Kyjev, Ukrajina)
Žanna Kadyrova (Kyjev, Ukrajina)
Olja Mychajljuk (Kyjev, Ukrajina)
 

DOPROVODNÝ PROGRAM

23. 9. | DIVADLO UTLAČOVANÝCH: Ztracená
Experimentální představení Ztracená vzniklo na základě práce studentů FHS UK a několika neziskových organizací a je založeno na reálných zážitcích herců.

8. 10. v 16:00 | Komentovaná prohlídka výstavy s kurátorem


VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY

17. 10. |  13:00 - 17:30 | Proti normalizaci zla ve společnosti - od současnosti k minulosti a zpět k dnešku
Seminář pro pedagogy a lektory paměťového vzdělávání k výstavě

22. 9. – 20. 11. | S kůží na trh
Vzdělávací program pro studenty ZŠ a SŠ – na objednávku (jiri@dox.cz)

Pokračujte v objevování

Pavel Jasanský: Výtvarníci a Podepsané

Výstava výběru fotografií fotografa a grafika Pavla Jasanského zachycujících řadu českých umělců a umělkyň. Výstava se koná v Archivu výtvarného umění.


Sdílení_Máš umělecké střevo? 

Výstava finálových projektů 16. ročníku přehlídky Máš umělecké střevo?.


Metafyzika a zoufalství

Výstava nejnovějších děl Viktora Pivovarova, v nichž autor s nadhledem a humorem ukazuje, skrze jaká utrpení se často rodí umělecká díla a jak to dopadne, když člověka ovládne chamtivost, nenávist a zloba.


Teapot: Umění knihy

Výstava bibliofilií v DOX by Qubus. Sedm knižních titulů z produkce nakladatelství Teapot je vystaveno v site-specific instalaci připravené pro zdejší prostor a každé knize na míru.


Cyberlemon

Hynek Martinec na své samostatné pražské výstavě propojuje mimořádně rozmanité odkazy a zamýšlí se nad současným stavem lidského vědomí. Reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět, v němž dochází k nečekaným a mnohdy paradoxním setkáním umění, technologií a společenských změn.


Úhel pohledu 3: Rovnováha

Třetí pokračování dlouhodobého projektu hledá rovnováhu mezi světem organickým a technickým. Tvorba českých i zahraničních umělců ukazuje různá spojení přírody a technologie – dvou zdánlivě odlišných prostředí, do kterých dnes bytostně patříme, přesto mezi nimi vnímáme určité napětí.


Denisa Ponomarevová: Demotikon Simulakrum

Výstava antropomorfních kreseb Denisy Ponomarevové v Archivu výtvarného umění.


David Lynch: Up in Flames

Výstava amerického umělce Davida Lynche poprvé souhrnně představí v České republice výtvarnou tvorbu této ikony světového filmu.


Prometheus

Výstava Prometheus představující tvorbu umělce Marka Škubala za poslední tři roky. Objevte poprvé vystavená sochařská díla i rozsáhlý soubor akvarelových kreseb.


Orhan Pamuk: Útěcha věcí

Výstava Útěcha věcí nabízí poprvé vhled do výtvarného, konceptuálního i fotografického díla tureckého spisovatele a nobelisty Orhana Pamuka.


MILKOV

Dosud nejrozsáhlejší samostatná výstava sochaře Stefana Milkova představující výběr z děl, která vznikla v období 1989–2024.


Je tohle konec?
Ne, to je začátek.