VIVA LUBOŠ PLNÝ!

14. 12. 2017 – 19. 3. 2018

Luboš Plný (*1961) se stal jediným českým autorem zastoupeným na mezinárodní expozici Viva Arte Viva! letošního Bienále současného umění v Benátkách. Výstava v Centru současného umění DOX, která představí průřez jeho tvorbou, je zároveň koncipována s jistou nadsázkou jako hommage životu a dílu tohoto umělce-autodidakta a jeho úspěchu na mezinárodní výtvarné scéně.

Tvorba Luboše Plného má charakter celoživotního konceptuálního projektu, ve kterém je výtvarná práce úzce propojena s quasi-vědeckými experimenty na vlastním těle. Plného kresby doplněné akrylovou malbou, koláže a asambláže zobrazují lidské tělo rozfázované na horizontálně vedené plátky. Jednotlivé vrstvy – kůže, svalstvo, kosti, cévní systém a samotné orgány, jsou znázorněny odlišnými barvami a dohromady tvoří hustou filigránskou síť. Každé dílo je opatřeno záznamy o průběhu svého vzniku.

Přestože právě svými „anatomickými autoportréty“ se proslavil nejvíce, pro Luboše Plného má největší význam jeho projekt Akademický model, který bude prezentován v úvodu výstavy. Zahrnuje doporučující dopisy umělců, lékařská osvědčení, psychologické posudky a fotografie, na kterých se stylizoval do pozic postav z historie umění. Na základě této dokumentace Plnému roku 2000 rektor AVU udělil doposud neexistující titul „akademický model“. Od té doby namísto podpisu používá kulaté razítko se znakem Diskobola lemovaným svým jménem a titulem.

Součástí tvorby Luboše Plného je také výroba erotických hraček. Jistá brutalita a rituálně-magický charakter jeho tvorby jsou zde vyváženy humorem a hravostí. Kolekce absurdních „erotických pomůcek“ působí jako arsenál rafinovaných mučicích nástrojů smontovaných z fragmentů nábytku, instalatérských trubek, kousků dětských hraček, paroží nebo z flakónů na parfémy. Vzájemně pospojované vytvářejí tyto instrumenty sebeuspokojující perpetum mobile nekonečné slasti a utrpení.

Pražskému publiku byla tvorba Luboše Plného doposud představena především v rámci výstav mezinárodního art brut  (abcd, sbírka art, GHMP, Dům U Kamenného zvonu, 2006;  Anatomia Metamorphosis, Museum Montanelli, 2011; Art Brut Live, DOX, 2015). Samostatné výstavy mu uspořádaly pražské galerie Millenium (2002) a Artinbox (2017). Výstava Viva Luboš Plný v DOXu se stane jeho doposud největší samostatnou prezentací v České republice.

Díla na výstavu zapůjčili: francouzský sběratel Bruno Decharme, Muzeum Montanelli, spolek Tichý Oceán a další soukromí sběratelé.

Pořadatelé: ABCD (Paris-Praha) a Centrum současného umění DOX

Kurátorský tým: Ivana Brádková, Nadia Rovderová, Terezie Zemánková

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY
28. 1. | 16h 
Komentovaná prohlídka s kurátorkami výstavy a Lubošem Plným.
Vstup dospělí 60 Kč / snížené 40 Kč. Zdarma pro členy klubu přátel DOX. 

Nutná rezervace místa na bit.ly/vystavoulubosplny


11. 3. | 16h 
Komentovaná prohlídka s kurátorkami výstavy a Lubošem Plným.


DOPROVODNÉ VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY

S kůží na trh