VR I: Krajina u konce s dechem

6. – 14. 3. 2020

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

V souvislosti s aktuální situací týkající se koronaviru rušíme veškeré projekce v rámci festivalu Jeden svět.

Termíny projekcí:
6. 3. v 17.30
7. 3. v 16.30
8. 3. v 18.50
10. 3. v 18.30
11. 3. v 17.30
13. 3. v 18.30
14. 3. v 17.30

Vstupné: základní 90 Kč, ZTP 45 Kč | lze koupit online nebo přímo před projekcí v pokladně DOX+

Projekce v rámci festivalu Jeden svět

Ve VR kině se hrají každý den tři pásma filmů v konkrétní časy. Diváci jdou na projekci jako do klasického kina. V každém slotu jsou dva krátké VR filmy, celková doba návštěvy VR kina tedy nepřekračuje 30 minut. VR kino má kapacitu 30 míst a rezervace probíhají online na našem webu nebo prostřednictvím platformy GoOut. Po vybraných projekcích budou probíhat debaty s tvůrci a odborníky. 

Jezero

„Čadské jezero není tím, co bývalo. Devadesát procent jeho vody je pryč a zanechává ho pocitům vyčerpání, opatrnosti, strachu a nejistoty,“* píše se v jednom z oficiálních popisů virtuálního projektu, který vyhrál Best digital narrative award na Sheffield Doc Festu, ale své místo našel i v interaktivní sekci Dok Leipzig. Ničivá klimatická změna přiměla jezero promluvit. V meditativní terapeutické rozlučce se představuje hned několik pohasínajících životů Mahamatu: rybář uprchlík, kdysi bohatý pastýř, dehydrované mršiny a možná i poslední živý dobytek. Má jezero ještě naději?

Naysha Kadandara, Čad, Keňa, 2019, 9 min 


Antropocén

Jaké to je čelit běžícím slonům, kteří v Nairobi přicházejí o své kly? Sestoupit do dolů na těžbu italského mramoru, z nějž vznikla socha antického Davida? Stanout ve středu keňské skládky, hlavní obživy místních obyvatel? Není to asi dění, kterého by chtěl divák být přímou součástí. Tento projekt mu takovou možnost dává ve virtuálním prostředí. Formálně zážitek kombinuje v dalších verzích celovečerní dokumentární film s výtvarným uměním, fotografií, rozšířenou realitou i vědeckým výzkumem. Objevil se v amerických VR sekcích na New York Film Festivalu, Key West Film Festivalu, Hot Docs či Cleveland International Festivalu.

Nicholas De Pencier, Jennifer Baichwal, Edward Burtynsky, Kanada, 2019, 1 min