VR III: Ukradená krajina

6. – 14. 3. 2020

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

V souvislosti s aktuální situací týkající se koronaviru rušíme veškeré projekce v rámci festivalu Jeden svět.

Termíny projekcí:
7. 3. v 17.30
8. 3. v 17.30
9. 3. v 18.30
10. 3. v 17.30
12. 3. v 17.30
14. 3. v 16.30

Vstupné: základní 90 Kč, ZTP 45 Kč | lze koupit online nebo přímo před projekcí v pokladně DOX+

Projekce v rámci festivalu Jeden svět

Ve VR kině se hrají každý den tři pásma filmů v konkrétní časy. Diváci jdou na projekci jako do klasického kina. V každém slotu jsou dva krátké VR filmy, celková doba návštěvy VR kina tedy nepřekračuje 30 minut. VR kino má kapacitu 30 míst a rezervace probíhají online na našem webu nebo prostřednictvím platformy GoOut. Po vybraných projekcích budou probíhat debaty s tvůrci a odborníky. 

Sny Jaguárovy dcery / Alfredo Salazar-Caro / USA 2019 / 7 min. – Mexický režisér Alfred Salazar-Caro svým osobitým stylem podává virtuální příběh guatemalské scenáristky Mayi Kaqchikel. Příběh se odehrává v guatemalské džungli, která se před zraky diváků ocitne pod útokem nepřátel. Vtahující vyprávění umožňuje virtuálně vstoupit do vnitřního světa, vzpomínek a snů mladé imigrantky prostřednictvím kamerových záběrů z karavany, skenovaných 3D portrétů i 360° videí. Projekt vyvíjený v rámci interaktivní odnože Tribeca Film Institutu, kde byl uveden i v oficiální sekci festivalu, se poté představil v evropské premiéře na festivalu VR Arles nebo na Docaviv.

Projížďky kolem hranic 

Spolupracující tvůrci z několika předních univerzit i technologických společností se v sérii cestopisných dokumentů vydali na několik různorodých míst, přičemž k objevování každého z nich používají jiný přístup. U všech však sledují, jakým politickým a společenským vlivům tento kout světa podléhá. V tomto díle pozorují Kypr přímo ze sedla bicyklu. Účastní se organizovaného výjezdu po okolí s místní cyklistickou aktivistkou a naslouchají jejímu vyprávění. Tento způsob poznávání ostrova je přístupný nejen místním, ale i turistům toužícím vidět Kypr i odjinud než jen z mořské pláže.

Elliot Graves / Kypr 2020 / 8 min.

Pošpiněný sen: Kolumbijské území nikoho

Spolupracující tvůrci z několika předních univerzit i technologických společností se v sérii cestopisných dokumentů vydali na několik různorodých míst, přičemž k objevování každého z nich používají jiný přístup. U všech však sledují, jakým politickým a společenským vlivům tento kout světa podléhá. V tomto případě navštěvují Kolumbii a seznamují se s ní prostřednictvím příběhu muže, který dříve sbíral plody koky používané v kokainovém průmyslu. Muž nyní žije společně se svou rodinou mimo civilizaci, ve vesnici obklopené ruinami uprostřed území, které se potýká s důsledky kolumbijské sociálně necitlivé politiky.

Elliot Graves / Kolumbie 2019 / 15 min.