#Datamaze: Fake it!

25. 3. 2021, 16:00

Program online – nejen na vlastní oči

Pro koho? Pro pedagogy a studenty VŠ

Jak dlouho trvá? 120 min 

Kolik stojí? Zdarma

Co k tomu účastník potřebuje? Počítač připojený na internet s mikrofonem a kamerou. Workshop probíhá na platformě Zoom.

Kolik osob? Kapacita workshopu je 16 účastníků

Jak si rezervovat místo? Rezervavat své místo je možné prostřednictvím formuláře

Máte dotaz? Kontaktujte nás na skoly@dox.cz nebo na 295 568 104
 

Internet a zejména sociální sítě aktivně pracují s fenoménem popularity. Čím více lajků, followerů, tweetů, příspěvků, blogů, fotek… tím větší důvěra lidí k digitální identitě. Od přelomu tisíciletí je prudký rozvoj internetu definovaný uživatelským obsahem. Tato skutečnost nastolila nová pravidla ve světě popularity. Internet na jedné straně demokratizoval přístup ke sdělovacím prostředkům, na druhou stranu spustil lavinu obsahu, který je náročné kontrolovat a který často překračuje jak hranice naší představivosti, tak našeho chápání. Internet nás nepřestává udivovat, ale zároveň i rozhořčovat. Software, který je tvořen systematickými vzorci, se zde míchá s lidskou nevyzpytatelností.

V tomto digitálním světě může být ale všechno „fake“. Jsme zde více obklopováni nejen přetvářkou a klamem, které produkují sami lidé, ale vzniká také úplně nová realia. Realita tvořená světem syntetických médií, která nás staví před nové otázky a výzvy. Jaké má ale místo faleš ve světě, kam nedosáhne internet? Make-up zkrášluje, nebo maskuje? A jak to máme my sami? Kdy lžeme a kdy zkreslujeme?

Cílem vzdělávacího programu je zamyslet se studenty nad významem přetvářky v našem životě. Důkladně prozkoumáme termín „fake“, abychom lépe připravili své kritické myšlení na realitu, ve které bude stále těžší a těžší rozlišit mezi pravým a falešným, skutečným a syntetickým.

Klíčová slova: fake, influencer, syntetická realita, kritický design

Partner projektu