Vzdálit se realitě pár metrů nad zem

pondělí:
Zavřeno
úterý:
Zavřeno
středa:
12.00 – 18.00
čtvrtek:
12.00 – 18.00
pátek:
12.00 – 18.00
sobota:
12.00 – 18.00
neděle:
12.00 – 18.00


Jak se do vzducholodě dostat? Vzducholoď je přístupná s platnou vstupenkou do Centra DOX v rámci naší otvírací doby.

Je vstup do vzducholodi bezbariérový? Bezbariérový je přístup na terasu pod Gulliverem, přímo do vzducholodě vedou schody.

Co se ve vzducholodi děje? Literární večery se konají zejména na jaře a na podzim. Program sledujte zde, uplynulé akce si můžete připomenout ve videoarchivu. Pořádáme zde také vzdělávací workshopy.

Je možné si vzducholoď pronajmout? Ano, více informací najdete zde.

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Příběh vzducholodi Gulliver je příběhem touhy po dobrodružství, tvůrčí svobody, odvahy riskovat a přesvědčení, že i v dnešním zrychleném, přesyceném a předigitalizovaném světě se věci dají dělat jinak. Že se dají plnit sny.

Vzducholoď Gulliver se vymyká jednoznačným popisům a snadno pojmenovatelným kategoriím. Je místem představivosti a fantazie. Místem příběhů, jejich vyprávění a sdílení. Místem, kde čas plyne jinak, kde se dá snížit povrchová rychlost našich životů. Místem mezi nebem a zemí, mezi snem a skutečností, mezi uměním a literaturou.

Myšlenkou vytvořit nad moderní architekturou Centra DOX jakousi „parazitní“ strukturu se zakladatel DOXu Leoš Válka zabýval několik let. V roce 2013 oslovil mezinárodně uznávaného architekta Martina Rajniše a více než dva roky pak společně s odborníky na dřevěné stavby a ocel pracovali na návrhu obří architektonické intervence, jejíž inspirací se staly elegantní tvary vzducholodí počátku dvacátého století.

Tvar vzducholodě je symbolický. První vzducholodě představovaly optimistické ideály bezprecedentního technologického pokroku a svou pozoruhodnou monumentalitou a hypnotizující důstojností nepřestávaly fascinovat generace i dlouho poté, co zmizely z oblohy. Vždy ztělesňovaly věčnou lidskou touhu létat a zároveň určitý utopický ideál. 

I proto nese vzducholoď nad Centrem DOX jméno jedné z nejznámějších postav utopické literatury, Gullivera, cestovatele do vzdálených fantastických světů a neprozkoumaných území, dobrodruha, který díky svým cestám do neznáma, rozhovory s „cizinci“ a poznáváním „jiného“ přináší kritickou reflexi nejrůznějších aspektů lidské povahy.

Vzducholoď Gulliver symbolicky zaštiťuje programovou linii Centra DOX zaměřenou na přesahy mezi současným uměním a literaturou, která zahrnuje výstavy, site-specific projekty, diskuze s předními českými i světovými prozaiky, básníky a umělci, programy pro rodiny s dětmi a také vzdělávací programy zaměřené na rozvíjení empatie, kreativity a kritického myšlení. 

Vzdálit se realitě
pár metrů nad zem

Kde se vzala vzducholoď

Autoři: Leoš Válka, Martin Rajniš, David Kubík
Spoluautoři: Zbyněk Šrůtek
Hlavní projektant: Dvořák & partneři
Spolupráce: Zbyněk Šrůtek, Pavel Kocourek, Eva Fajkusová
Generální dodavatel: Stylbau
Hlavní dodavatelé: Timber Design, Elektro Mosev
Projekt: 2014–2015
Realizace: 2016

Mezi uměním a literaturou …se dějí věci

Poezie vanitas

Aktuální výstavu Vanitas doprovází rozsáhlá publikace zahrnující také výjimečnou antologii poezie k tématu vanitas. Potkejte se se čtyřmi současnými básníky a kurátorem výstavy na palubě vzducholodi Gulliver.


Chimamanda Ngozi Adichie ve vzducholodi Gulliver

Chimamanda Ngozi Adichie je jedním z nejdominantnějších hlasů mezi současnými africkými autorkami. Prahu navštíví poprvé a setkání s ní je jedinečnou příležitostí pro čtenáře i každého, koho zajímají inspirativní názory na problematiku rasy a genderu.


Běloruská večeře: Můj domov je v jazyce

Diskusní večer ve vzducholodi Gulliver, na němž se představí autoři současné běloruské beletrie a poezie Dmitrij Strocev, Eva Vežnavec, Andrej Chadanovič a Illja Sin. Setkáním provede Jáchym Topol.


LITERATURA

Výstava Viktora Karlíka LITERATURA představuje plastiky a objekty ze stejnojmenného cyklu, který vznikal od roku 2012. Diváci je mohou vidět souhrnně vůbec poprvé v jejich originální hmotné podobě, výstava navazuje na jejich prezentaci v médiu knihy.


Fenomeander

Dětské nakladatelství Meander na českém trhu působí již 25 let a toto výročí oslavíme výstavou Fenomeander. Seznámíte se s několika generacemi českých výtvarníků, kteří v jedinečném dialogu s autory textu spoluvytváří naše povědomí o knize.


0 Tu: Velký příběh o strastiplné cestě

Literární plavba vesmírným magravem po fiktivním světě autora Jakuba Hussara, který formuje již více než dvacet let. Čeká vás představení druhého svazku 0 Tu, rozhovor autora i živá hudební ukázka provedená na jedinečných experimentálních ruských syntezátorech.


Leporelo Repolelo

Proleťte se vzducholodí Gulliver do světa pestrobarevných leporel! Doprovodný výtvarný program pro děti k výstavě Fenomeander s autory ilustrací edice Repolelo z nakladatelství Meander, které již 25 let vydává umělecké knihy pro malé čtenáře.


ON AIR: MoLI – Museum of Literature Ireland

Rozhovor na téma literatura v prostoru galerie a autorská čtení předních irských spisovatelů a jejich českých překladatelů. Vysíláme online ze vzducholodě Gulliver na našem Facebooku a Youtube.


Vzdělávací programy pro malé, střední i velké

Storybox

Jak moc potřebuje vyprávění ilustraci a obraz příběh? Program čerpá inspirativní obrazový materiál z výstavy Fenomeander, která v DOXu oslavuje 25 let nakladatelství Meander – nakladatelství, které propojuje dětskou knihu s tvorbou předních českých umělců.

Během příběhu

Vyprávění příběhů patří k člověku a jeho paměti od nepaměti. Příběhy si vytváříme, pamatujeme, zapisujeme, ilustrujeme, sdílíme. Zažijte vzdělávací program využívající metodiky Narrative 4 a obrazový materiál výstavy Vanitas.


Gulliverova cesta do fantazie

Kam byste se chtěli podívat, kdybyste ovládali „přemisťovací kouzlo“? Bylo by to známé místo na Zemi, ještě neobjevený ostrov nebo úplně vymyšlený svět? Minulost nebo budoucnost? A co byste si odtamtud přinesli?

Gulliverova cesta do vesmíru

Jak se stalo, že nad přísnými a čistými tvary Centra DOX „přistála“ vzducholoď? Proč se jmenuje Gulliver? Z čeho je postavená a čím je tak „jiná“? Co je na jinakosti a rozmanitosti přínosné a jak souvisí s udržitelností?

Události, co se už udály
(ale můžete se na ně podívat)

Je tohle konec?
Ne, to je začátek.