Vzdálit se realitě pár metrů nad zem

pondělí:
Zavřeno
úterý:
Zavřeno
středa:
12.00 – 18.00
čtvrtek:
12.00 – 18.00
pátek:
12.00 – 18.00
sobota:
12.00 – 18.00
neděle:
12.00 – 18.00


Jak se do vzducholodě dostat? Vzducholoď je přístupná s platnou vstupenkou do Centra DOX v rámci naší otvírací doby.

Je vstup do vzducholodi bezbariérový? Bezbariérový je přístup na terasu pod Gulliverem, přímo do vzducholodě vedou schody.

Co se ve vzducholodi děje? Literární večery se konají zejména na jaře a na podzim. Program sledujte zde, uplynulé akce si můžete připomenout ve videoarchivu. Pořádáme zde také vzdělávací workshopy.

Je možné si vzducholoď pronajmout? Ano, více informací najdete zde.

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Příběh vzducholodi Gulliver je příběhem touhy po dobrodružství, tvůrčí svobody, odvahy riskovat a přesvědčení, že i v dnešním zrychleném, přesyceném a předigitalizovaném světě se věci dají dělat jinak. Že se dají plnit sny.

Vzducholoď Gulliver se vymyká jednoznačným popisům a snadno pojmenovatelným kategoriím. Je místem představivosti a fantazie. Místem příběhů, jejich vyprávění a sdílení. Místem, kde čas plyne jinak, kde se dá snížit povrchová rychlost našich životů. Místem mezi nebem a zemí, mezi snem a skutečností, mezi uměním a literaturou.

Myšlenkou vytvořit nad moderní architekturou Centra DOX jakousi „parazitní“ strukturu se zakladatel DOXu Leoš Válka zabýval několik let. V roce 2013 oslovil mezinárodně uznávaného architekta Martina Rajniše a více než dva roky pak společně s odborníky na dřevěné stavby a ocel pracovali na návrhu obří architektonické intervence, jejíž inspirací se staly elegantní tvary vzducholodí počátku dvacátého století.

Tvar vzducholodě je symbolický. První vzducholodě představovaly optimistické ideály bezprecedentního technologického pokroku a svou pozoruhodnou monumentalitou a hypnotizující důstojností nepřestávaly fascinovat generace i dlouho poté, co zmizely z oblohy. Vždy ztělesňovaly věčnou lidskou touhu létat a zároveň určitý utopický ideál. 

I proto nese vzducholoď nad Centrem DOX jméno jedné z nejznámějších postav utopické literatury, Gullivera, cestovatele do vzdálených fantastických světů a neprozkoumaných území, dobrodruha, který díky svým cestám do neznáma, rozhovory s „cizinci“ a poznáváním „jiného“ přináší kritickou reflexi nejrůznějších aspektů lidské povahy.

Vzducholoď Gulliver symbolicky zaštiťuje programovou linii Centra DOX zaměřenou na přesahy mezi současným uměním a literaturou, která zahrnuje výstavy, site-specific projekty, diskuze s předními českými i světovými prozaiky, básníky a umělci, programy pro rodiny s dětmi a také vzdělávací programy zaměřené na rozvíjení empatie, kreativity a kritického myšlení. 

Vzdálit se realitě
pár metrů nad zem

Kde se vzala vzducholoď

Autoři: Leoš Válka, Martin Rajniš, David Kubík
Spoluautoři: Zbyněk Šrůtek
Hlavní projektant: Dvořák & partneři
Spolupráce: Zbyněk Šrůtek, Pavel Kocourek, Eva Fajkusová
Generální dodavatel: Stylbau
Hlavní dodavatelé: Timber Design, Elektro Mosev
Projekt: 2014–2015
Realizace: 2016

Mezi uměním a literaturou …se dějí věci

Festival FALL

Dny s literaturou, uměním a vzděláváním. Diskuze, autorská čtení, setkání s odborníky, výstava a mezioborové workshopy, které rozvíjí kreativní a kritické myšlení a empatii. Literatura, jak ji (možná) neznáte. To je Festival FALL. Přijďte se zamilovat do příběhů.


Křest katalogu How Can I Help You?

Přijďte s námi pokřtít publikaci k výstavě How Can I Help You? Krištofa Kintery. Můžete se těšit na setkání s umělcem, DJ set a jedinečnou atmosféru terasy pod vzducholodí Gulliver.


Křest katalogu Bolest těch druhých

Výstava Bolest těch druhých se blíží ke svému závěr, důležitost tématu, které přinesla však dál ponese katalog. Přijďte s námi pokřtít stejnojmennou publikaci k výstavě na palubě vzducholodi Gulliver.


Liu Ka-shiang: Mapy duše

Tchajwanský spisovatel Liu Ka-shiang (劉克襄) je všestranným autorem básní, esejů, příběhů pro děti a také přírodopisných a cestopisných zápisků, v nichž vede dialog s místem, lidmi a jinými živými organismy. Na palubě vzducholodi Gulliver autor představí svá vybraná díla a způsob, jímž vznikají.


Křest katalogu Funny Games a diskuze

Výstava moldavského malíře Alexandra Tineie Funny Games je dosud nejrozsáhlejší samostatnou prezentací jeho díla. Přijďte s námi pokřtít stejnojmennou publikaci k výstavě na palubě vzducholodi Gulliver, kde současně proběhne diskuze s umělcem a tvůrci katalogu.


HOW CAN I HELP YOU?

Umění jako lék na lidské neřesti, zpověď umělce jako léčitele a stovky „kreseb“ v působivé instalaci. Deník Krištofa Kintery je tu pro vás. A jak vám může pomoci?


Abeceda války: Pocta umělcům bojujícím na Ukrajině

Před rokem začala invaze na Ukrajinu a řada umělců a umělkyň je na frontě, místo toho, aby tvořili v ateliérech a u svých psacích stolů. Doprovodný program k výstavě Bolest těch druhých věnovaný čtení z překladů současné ukrajinské literatury.


Vizuální imaginace Samuela Becketta

Přednáška Dirka Van Hulleho a Marka Nixona doplněná bohatým obrazovým materiálem se zaměří na sbírku knih slavného irského spisovatele a dramatika, která po jeho smrti v roce 1989 zůstala v Beckettově pařížském bytě.


Svědectví žen: Matilda Voss Gustavsson a Linda Bartošová

Čemu čelí ženy činné ve veřejném prostoru? Diskuze s Matildou Voss Gustavsson a Lindou Bartošovou se zaměří na veřejně činné ženy, na předsudky a výzvy, se kterými se potýkají, na zažité společenské vzorce a mechanismy zneužívání moci související se sexismem nebo sexuálním násilím.


Směna Anny Beaty Háblové

Křest románové prvotiny Směna umělkyně Anny Beaty Háblové spojený s autorským čtením a rozhovorem, který s autorkou povedou kurátorka Michaela Šilpochová (DOX) a Radek Štěpánek (Host).


Věra Nováková: Malovala jsem, co jsem žila

Věra Nováková s kurátory výstavy Via vitae promluví ve vzducholodi Gulliver o své životní a umělecké cestě, po které kráčí stále stejně energicky a s obdivuhodným nadhledem. Mimořádné setkání s mimořádnou osobností české kulturní scény.


Vzdělávací programy pro malé, střední i velké

Storybox

Jak moc potřebuje vyprávění ilustraci a obraz příběh? Program čerpá inspirativní obrazový materiál z výstavy Fenomeander, která v DOXu oslavuje 25 let nakladatelství Meander – nakladatelství, které propojuje dětskou knihu s tvorbou předních českých umělců.


Během příběhu

Vyprávění příběhů patří k člověku a jeho paměti od nepaměti. Příběhy si vytváříme, pamatujeme, zapisujeme, ilustrujeme, sdílíme. Zažijte vzdělávací program využívající metodiky Narrative 4 a obrazový materiál výstavy Vanitas.


Gulliverova cesta do fantazie

Kam byste se chtěli podívat, kdybyste ovládali „přemisťovací kouzlo“? Bylo by to známé místo na Zemi, ještě neobjevený ostrov nebo úplně vymyšlený svět? Minulost nebo budoucnost? A co byste si odtamtud přinesli?

Gulliverova cesta do vesmíru

Jak se stalo, že nad přísnými a čistými tvary Centra DOX „přistála“ vzducholoď? Proč se jmenuje Gulliver? Z čeho je postavená a čím je tak „jiná“? Co je na jinakosti a rozmanitosti přínosné a jak souvisí s udržitelností?

Události, co se už udály
(ale můžete se na ně podívat)

Je tohle konec?
Ne, to je začátek.