A kdo se na to má dívat?

Nejen dětství je plné otázek

Pro koho? Pro děti a dospělé ve věku 9–99 let

Na jak dlouho? 30–⁠60 min

Co k tomu potřebuji? Tužky, pastelky, fixy, voskovky, papíry, nůžky, lepidlo, staré noviny a časopisy

Venku je jaro a hřiště by mohla být plná, ale… Nemůžou si pořádně hrát ani dospělí, které “hraní si” živí - herci, umělci, sportovci. A když už si hrají, nikdo je u toho nevidí - divadla, koncertní sály, stadiony jsou opuštěné. Dokážeš si představit sport bez diváků? Který sport diváky nepotřebuje?

V roce 2016 jsem měli v Centru DOX výstavu Sportu zdar, na které se představilo více než 60 různých umělců. Na výstavě je však spojovalo to, že se ve své tvorbě věnovali také sportu. Zachytili ho ve svých obrazech, sochách nebo fotografiích. Nás ale bude zajímat jenom jeden z nich, a to Pavel Brázda. Pokud by ses o něm chtěl dozvědět více, můžeš se podívat na jeho životopis.

Jeho technika je hodně zajímavá a specifická, má svůj vlastní rukopis. A my se teď zaměříme na jeden v současné době vzácný detail, který se objevuje na mnoha jeho obrazech se sportovní tematikou, a to jsou diváci. Podívej se např. sem a všimni si, jak různě zachycuje Pavel Brázda diváky.

Vidíš, že skoro na každém obraze vypadají jinak. Prohlédni si pracovní list, který vznikl k výstavě a všimni si, že byly z těchto obrazů odstraněni diváci. Zkus si je tam domyslet a nakreslit, namalovat. Můžeš použít i koláž, přilepit je odjinud. Fantazii se meze nekladou. Podpoř i ty motivaci sportovce!

Nepřestávejte tvořit