Nejen dětství je plné otázek

Pro koho? Pro děti a dospělé ve věku 9–99 let

Na jak dlouho? 30–⁠90 min

Co k tomu potřebuji? Tužky, pastelky, fixy, voskovky, papíry, nůžky, lepidlo, staré noviny a časopisy

Je duben 2020. Všechno je jinak. Nikdo nechodí ven, ani do školy ani na hřiště. Všude hrozí virus a kdo nemusí ven, musí zůstat doma. Ale co pořád dělat? Jaký teď vlastně vypadá můj den? V čem je jiný a v čem stejný jako před měsícem? Zamysli se nad tím, jak vypadal tvůj normální den před 30 dny a zkus ho popsat jako sled událostí.

V roce 2013 jsme v Centru DOX představili výstavu Kde domov můj? a mezi oblíbené v ní patřil projekt, který vytvořili Jan Látal a Jan Žaloudek. Jejich společné dílo se jmenovalo Jeden den v životě.

Foto: Jan Žaloudek, zdroj: www.janzaloudek.com

Co všechno je na té fotografii? Jaké předměty tam vidíš? Vem si klidně někoho na pomoc a můžete se společně podívat i na více fotografií. Najdeš je tady

Tohle dílo ale nejsou jen fotografie, je to hlavně video. Pokud máš chuť, můžeš si ho celé pustit zde – uvidíš, jak ona fotografie vznikla, jakou techniku umělci použili, a uslyšíš, jak si o něm povídali. 

O čem je vlastně celý tento projekt, když někdo rozloží ve velké hale svoje věci věci na zem? Jan se rozhodl, že ukáže svůj svět, tedy prostor, který v něm obývá, a věci, které mu patří, z ptačí perspektivy. A teď úkol pro tebe! Tušíš, co tě čeká? Zkus se zamyslet nad tím, které věci tvoří tvůj osobní prostor. Seber si papír, do středu nakresli svoji postavu, klidně jakkoli jednoduchou, nebo i s nějakými detaily jako kšiltovka, boty, vlasy, telefon... 

Zkus postupně prostor kolem sebe vyplňovat věcmi, které tě obklopují. Můžeš si je nakreslit nebo pouze načrtnout. Ale taky je můžeš klidně najít ve starých časopisech – stačí vystříhat je a nalepit kolem sebe.

Co o nás říkají věci, které vlastníme? Co si o nich myslí jiní? Pobav se s rodiči nebo sourozenci, co o vás vypovídají věci, které vlastníte. 

Klidně si vem k ruce pracovní list, který vznikl k výstavě a pokud máš doma tiskárnu, tak tě hravě provede celým procesem.

Nepřestávejte tvořit