Nejen dětství je plné otázek

Pro koho? Pro děti a dospělé ve věku 9–99 let

Na jak dlouho? 30–⁠60 min

Co k tomu potřebuji? Dřeva, dřevíčka, klacky, provázky, drátky, papíry, nůžky, lepidlo, staré noviny a časopisy

Znáte HAMR? Huť architektury? Martin Rajniš? Á, mnozí už jsou doma! Nebo taky ve skladu dřeva, protože některé ze staveb Martina Rajniše a jeho Huti architektury jsou natolik dřevěné, že je šlo oficiálně schválit jen jako „sklad dřeva“. DOX se zabývá odvážnou a osobitou architekturou opakovaně – vystavuje ji, vytváří ji a podporuje. A nějaké „doma“ potřebujeme všichni, i když se některým z nás v posledních týdnech už trochu zajídá, teď nás náhlé ochlazení žene zase dovnitř. 

Spousta domů a staveb vypadá hodně rozdílně zvenku a zevnitř. Ten rozdíl ale může být mnohem menší. Napadá tě, jak to udělat? Jak být třeba i blíž krajině v okolí domu? Martin Rajniš se celý život věnuje architektuře a už několik let jsou jeho stavby převážně z přírodních materiálů a především ze dřeva. V roce 2014 v Paříži dostal i díky tomu Mezinárodní cenu za trvale udržitelnou architekturu a v tom samém roce bylo možné v DOXu navštívit výstavu MARTIN RAJNIŠ: Huť architektury. Když se podíváš na fotky jeho staveb, jen něco, v čem jsou si podobné? Přemýšlej třeba o opakování, průhledech, barvách...

Kreativní úkol v přiloženém pracovním listě měl být takový černý humor do karantény a zákazu vycházení. Situace se už však změnila a pro materiál si můžete dojít kdykoli kamkoli ven, tak máte na vybranou - buďto si opatřit 3D materiál, nebo si ho vytisknout, vystřihnout, nalepit a libovolně doplnit. A stavět, cokoliv – co nezkusíš, to nepoznáš.

Nepřestávejte tvořit

A kdo se na to má dívat?

Venku je jaro a hřiště by mohla být plná, ale… Nemůžou si pořádně hrát ani dospělí, které “hraní si” živí – herci, umělci, sportovci. Dokážeš si představit sport bez diváků? Který sport diváky nepotřebuje?

Lék na všechno

Venku nastávají první uvolnění, jako když se trochu spustí rýma – ještě ne zdraví, ale změna vítaná. Při dlouhém čekání na vakcínu se však objevují i nové komplikace. Co všechno dovede člověk léčit lékem?