Nejen dětství je plné otázek

Pro koho? Pro děti a dospělé ve věku 9–99 let

Na jak dlouho? 30–⁠60 min

Co k tomu potřebuji? Tužky, pastelky, fixy, voskovky, papíry, nůžky, lepidlo, staré noviny a časopisy

Venku nastávají první uvolnění, jako když se trochu spustí rýma – ještě ne zdraví, ale změna vítaná. Při dlouhém čekání na vakcínu se však objevují i nové komplikace. Co všechno dovede člověk léčit lékem? A co naopak vůbec léčit nedovede? Dokážeš si představit třeba léčení špinavého nádobí? Jedna tableta do myčky a je to! A co třeba chuť na čokoládu?

Umělec Marek Schovánek vystavil v DOXu v roce 2014 projekt Pharmatopia, což byl vlastně pokus vytvořit lék na cokoliv. Ale na rozdíl od vědců, kteří se zavřou do laboratoří, vyrobil Marek pilulky, které nesní ani slon! 

Byly obrovské a možná i proto, aby nedošlo k záměně s léky, které opravdu zaberou. Anebo snad jde koupit si pilulku na štěstí, důvěru? Tabletku na pomstu, nebo splnění snu? A co když už jen tím, že člověk nad lékem přemýšlí, a pak ho třeba i vyrábí nebo zobrazuje, tak i tím se trochu léčí? 

Markovy léky si můžeš prohlédnout třeba i zde. Zkus se zamyslet nad tím, co bys nejraději léčil ty! K tomu může směřovat rozhodnutí pro správný tvar a barvu léku a možná jeho velikost. 

A taky si můžeš prohlédnout pracovní list, který vznikl k výstavě Pharmatopia a zkusit vyřešit jasné zadání. Staneš se tak trochu designérem, umělcem, ale možná i vědcem, nebo filozofem. Nemoc a lék jsou záhadná dvojice a dodnes očividně přesahují naši představivost.

Nepřestávejte tvořit

A kdo se na to má dívat?

Venku je jaro a hřiště by mohla být plná, ale… Nemůžou si pořádně hrát ani dospělí, které “hraní si” živí – herci, umělci, sportovci. Dokážeš si představit sport bez diváků? Který sport diváky nepotřebuje?