Hurá! Hrůza?
Plakát

 

Nejen dětství je plné otázek

Pro koho? Pro děti a dospělé ve věku 9–99 let

Na jak dlouho? 30–⁠60 min

Co k tomu potřebuji? Tužky, pastelky, barvy a štětce, fixy, voskovky, papíry, nůžky, lepidlo, staré noviny a časopisy

Pro spoustu dětí už končí období učení se na dálku (přes internet, e-mail, online) a výuka se jim vrací do škol, tak jak to bylo zvykem sto a více let před tím. Někdo zjistil, co se naučí líp doma, ale třeba potkat kamarády, pořádně si popovídat a zasmát se, to jde líp o přestávce ve škole. Ostatně k tomu ani školu často nepotřebujeme, ale na učení to může být takové „koncentrované místo“.

A podobně, jako se škola svým způsobem osvědčila na formování dětí, tak se osvědčil na formování a informování dospělých před sto a více lety „plakát“. Plakát, často obraz s textem, nebo jen jedno nebo druhé, dokázal vždy velice rychle předat nějaké informace a také vyvolat radost, hrdost, ale i hrůzu, strach, zlost – prostě emoce. Proč by ale někdo něco takového probouzel? Plakáty na ulicích takhle mohly přesvědčovat kolemjdoucí o tom, že válka je špatná. Nebo dobrá – podle toho, co se komu hodilo. Posledních pár desítek let už se sice takové plakáty stáhly do prostoru internetu, ale minimálně vždy před volbami se venku zase objeví jak houby po dešti.

V roce 2014 se konala v Centru DOX veliká a úspěšná výstava Plakát v souboji ideologií 1914-2014, která ukazovala právě takové (říká se jim často „propagandistické“) plakáty za dobu od začátku 1. světové války, tedy za dobu celých 100 let. Plakátů bylo ve výstavě více než 600, ale můžeš se podívat třeba tady nebo tady alespoň na výběr. Aby mohl člověk tvořit vlastní dílo, musí nejdřív nasát jako houba co nejvíc z toho kolem, a pak si vybere svoji cestu. Proto jsou tu tentokrát k dispozici také dva pracovní listy. Držíme palce!

Nepřestávejte tvořit

A kdo se na to má dívat?

Venku je jaro a hřiště by mohla být plná, ale… Nemůžou si pořádně hrát ani dospělí, které “hraní si” živí – herci, umělci, sportovci. Dokážeš si představit sport bez diváků? Který sport diváky nepotřebuje?

Lék na všechno

Venku nastávají první uvolnění, jako když se trochu spustí rýma – ještě ne zdraví, ale změna vítaná. Při dlouhém čekání na vakcínu se však objevují i nové komplikace. Co všechno dovede člověk léčit lékem?