Festival umění a kreativity ve vzdělávání

2. – 22. 2. 2022

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Komu je festival určen? Pedagogům, dětem, rodičům i široké veřejnosti

Kdy? Druhý ročník festivalu proběhne v termínu 2.–22. února, online i naživo

Zajímá vás první ročník? Ponořte se do našeho archivu

Jak se připravit na výzvy dnešního i budoucího světa? Co a jak (se) učit v mnohdy těžkopádně školním systému? Pro všechny, kterým to není FUK, je určen druhý ročník Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání, který organizují Centrum současného umění DOX a Společnost pro kreativitu ve vzdělávání ve spolupráci s platformou uMĚNÍM.

Zapojeno je přes 30 kulturních subjektů napříč republikou. Čeká na vás více než 110 festivalových aktivit – workshopy, výtvarné a čtenářské dílny, přednášky a další formáty online i živě nejen o tom, co a jak (se) učit v dynamické době, ale i o odkazu Jana Amose Komenského, který je aktuální i po 500 letech.

Kompletní program festivalu najdete na fuk.education.

Zapojené instituce: Akademie Menart, ASFAV, Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA, Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy, Centrum současného umění DOX, Cined, Designéři dětem, Dětská galerie Lapidárium, Free Cinema, GASK, Galerie hlavního města Prahy, Klub mladých diváků, Knihovna Václava Havla, Kreativní Česko, Kunsthalle Praha, Máš umělecké střevo?, Mladí ladí jazz, Moravská galerie, Národní divadlo, Národní galerie Praha, Nerudný fest, Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, OrgPad, Ostružina, 8mička, Post Bellum, Sametové posvícení, Sladovna Písek, Společnost pro kreativitu ve vzdělávání, Supermarket WC, Tanec Praha, ÚSTR, UUUL – dětské muuuzeum, Veřejný sál Hraničář 

Partneři festivalu

Festival pořádá platforma uMĚNÍM ve spolupráci s Centrem DOX a Společností pro kreativitu ve vzdělávání.

Náš program v rámci festivalu

Můj nový telefon

Digitální technologie mohou být dobrým pomocníkem, ale špatným pánem. V našem loutkovém představení se děti dozví, co je to závislost na telefonu, jak se projevuje a jaká má rizika. Určeno dětem ve věku 4–6 let.


Můj nový obličej

Otevřená výtvarná dílna k výstavám Nadějné vyhlídky a Tolik jiné přítomnosti. Na aktuálních výstavách se to obličeji jen hemží, tak proč je nevzít do hry a nevytvořit si svůj nový obličej?


Příběhem

Slavnostní zahájení vzdělávacího projektu Příběhem inspirovaného metodikou Narrative 4, jejímž zakladatelem je přední irský spisovatel Colum McCann. Metodika projektu vychází z přesvědčení, že sdílením příběhů dokážeme rozvíjet empatii.


Digitální budoucnost

Jaká digitální budoucnost nás čeká? Jsme svědky revoluce, která proměňuje svět kolem nás – digitalizace a datafikace se staly nejen symbolem proměny ekonomické, ale také společenské a ekologické. Workshop pro mladé od 12 let i dospělé.


Laboratoř Komenský

Kulatý stůl s umělci, pedagogy a odborníky. Tvořením se tvoříme. Jak vnímal J. A. Komenský kreativitu v rámci své vize o vzdělávání? Jak zpřístupnit Komenského vizi kreativně v dnešní době, aniž bychom používali vyprázděné pojmy?


S hlavou v Písku na prahu změn

Laboratoř J.A.K. je živý tvůrčí prostor, kde zkoumáme svět a myšlenky Jana Amose Komenského. V rámci Laboratoře a festivalu FUK vznikne telemost mezi Sladovnou Písek a DOXem. Staňte se součástí tohoto experimentu, kde se můžete stát spolutvůrci velké výstavy.


Kroužek středa

Otevřená lekce středečního Kroužku. Co má vesmír společného s uměním? Nejen to můžete objevovat v Centru současného umění DOX, kde budeme společně putovat nekonečným prostorem výtvarného umění. Určeno dětem od 8 do 12 let.


Paradox: Wellbeing dětí

Digitální platformy mění společnost – demokracii, naši psychiku i mezilidské vztahy. Naše psychická rovnováha je neustále testována a naše pozornost atakována novými podněty. Program zahájí přednáška francouzského dětského psychologa Borise Cyrulnika a po ní bude následovat kulatý stůl.


Kroužek nad slovem

Otevřená lekce Kroužku nad slovem. Co je to vlastně jazyk? Jak vypadá a jak na nás působí? Co na srdci to na jazyku? Můžeme báseň vystavit jako obraz? Slovo se stává materiálem ke hraní, rozvíjení fantazie a kritického myšlení. Určeno dětem ve věku 8–13 let.


Malba!

Výtvarná dílna přímo s umělcem je jedinečný zážitek. A obzvlášť když je jím malíř Patrik Hábl, člověk sdílný, srdečný a štědrý. Připojte se na dílnu s celou rodinou a společně prožijte kreativní odpoledne!


Lákání softwarové magie

Bitcoin, NFT, blockchain, kryptoměny, chytré kontrakty – nový technologický trend narušuje zažité rámce a fungování věcí. Jak můžeme o narativních aspektech blockchainu spekulovat jako uživatelé? A jak na současný stav reagují umělci a designéři?